Gresoare pentru rulmentii bratelor de suspensie spate.

Modificari si imbunatatiri ce pot face viata Bx-ului mai usoara.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Gresoare pentru rulmentii bratelor de suspensie spate.

Mesajde paga » Mar 19-Apr-2005 20:01

Am citit - nu mai stiu pe unde - si pe forumul nostru s-a amintit ceva, despre posibilitatea montarii unor gresoare pe bratele suspensiei spate.
Poate cineva sa dea detalii exacte, eventual o schita, despre aceasta operatie.
Se spunea ca prin acel gresor ar fi indicat sa se introduca un ulei mai vascos, nu vaselina. De ce?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mar 19-Apr-2005 20:32

Gresoarele se monteaza ,in partea unde sunt rulmentii bratului, la jumatatea cilindrului format astfel:
-se da o gaura cu burghiu de 5.5 ,nu prea adanca pt. ca o sa strapungeti teava distantier;
- se da filet M6 cu un tarod pt. gaura infundata ;daca nu aveti decat unul normal ar trebui sa demontati bratul pt. a monta gresorul;
-montati un gresor de preferat din acela cu cot :wink:
Cam asta este;sper sa intelegeti ce spun
Ulei vascos?Nu am auzit. Eu folosesc vaselina grafitata.
PS:Daca o sa am putin timp o sa incerc sa va indic locul unde trebuie data gaura ca schema....nu prea am la ce.
edit:am pus un desen aici: http://autos.groups.yahoo.com/group/citroenro/files/

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Mar 19-Apr-2005 22:00

acum e mai clar. Totusi mai am cateva nelamuriri:
1) la ce foloseste teava distantier? este din plastic? se poate renunta la ea?
2) unde se pot gasi gresoare cu cot?

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 20-Apr-2005 08:15

Teava distantier este din metal. Pe aceasta se aseaza partea interioara a rulmetilor. Cand se strange piulita axului, teava este stransa intre urechile puntii formand astfel axul in jurul caruia se roteste bratul.
Cred ca gresoare se pot cumpara de la magazinele Rocast.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 20-Apr-2005 09:22

Aruncati o privire aici http://www.aussiefrogs.com/snippets/grease.htm
Se pare ca Alan S nu a ales cea mai buna varianta pt pozitia gresoarelor (eu am inteles din poze ca le-a montat in partea de jos a bratului.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 20-Apr-2005 09:41

@MARIAN: Vaselina grafitata pentru rulmenti?! :?: Eu stiam ca vaselina grafitata + rulmenti = moarte sigura. Pentru rulmenti se foloseste vaselina pe baza de litiu, vaselina grafitata se foloseste doar la planetare. Eu am cumparat pentru rulmentii de la roata spate o vaselina care cica rezista presiuni si temperaturi inalte, etc. pe baza de litiu.
Voi ce stiti?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 20-Apr-2005 14:16

Asa cum am scris mai sus eu folosesc vaselina grafitata . Nu stiu daca este moarte sigura; in chitul de reparatie al rulmentilor de la roata intra si tuburi cu acest tip de vaselina iar planetarele sunt tot un fel de rulment.Apoi rulmentii de la brat nu se invartesc(cu viteza) deci nu se ridica la temperaturi inalte ca sa necesite un anumit tip de vaselina;cred ca le este de ajuns o unsoare oarecare,fara praf si un joc cat mai mic.
Dar nu o luati de buna pt. ca nu ma prea pricep la unsori. :(

Vizitator

Re: Gresoare pentru rulmentii bratelor de suspensie spate.

Mesajde Vizitator » Mar 10-Mai-2005 19:16

pe unde lucrez eu se foloseste (doar) vaselina grafitata la rulmentii rotilor.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 11-Mai-2005 09:39

Poate ne spui cine esti si pe unde lucrezi...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Joi 04-Aug-2005 17:34

La rulmentii bratelor cea mai indicata vaselina este cea cu calciu deoarece rezista la apa (este si ieftina)

sorin.
citroen cx 25 gti

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Vin 05-Aug-2005 00:00

Nu reusesc sa gasesc gresoare. Am cautat la toate magazinele de piese de camion pe care le stiu si nimic.
Eu vreau gresoare la unghi, nu drepte. Nici drepte nu gasesc.

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Vin 05-Aug-2005 07:38

din cele drepte poti gasi la magazinul de piese de Trabant, pe str. Fainari...
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
nitro_od
pasionat
Mesaje: 483
Membru din: Dum 12-Mar-2006 13:32
Localitate: bucuresti

Mesajde nitro_od » Dum 16-Iul-2006 10:53

in planetare se foloseste vaselina grafitata pentru ca efortul este mare iar miscarea de rotatie uniforma inexistenta iar temp. de lucru scazuta!
la roata se foloseste vaselina litiu sau calciu si nu in exces pentru ca rulmentul in conditii normale de functionare are nevoie de racire !
materie de Organe de masini, anul II la Politehnica facultatea A.R. !
este de preferat sa fie lasati rulmentii cu vaselina pusa de producator
mai ales daca au camasi de protectie.
la rulmentul de punte spate poate fi folosita vaselina grafitata de vreme ce rulmentul nu desfasoara o miscare de rotatie ci mai de graba semi si nici viteza mare nu are !
as fi curios cum merge cel de roata cu grafitata!
iar vizitatorul care lucreaza acolo unde se foloseste numai grafitata la rulmentii de roata ar trebui sa-si asume responsabilitatea afirmatiilor si sfaturilor! sper ca nu lucreaza la ATS !
..... frantuzoaica pretentioasa !!!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 19-Oct-2006 08:26

Gresoare pentru puntea spate mi-a montat Cristi Stan. La BX e un pic mai complicat. Suruburile de prindere a bratului au trebuit sa fie gaurite, in asa fel incit gresorul e pozitionat pe capul surubului. O data pe an se baga vaselina pina iese pe partea cealalta.
La CX e mult mai simplu si se pot monta si la bratele de suspensie fata. La BX nu e cazul, pentru ca pe fata e sistemul McPherson
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Modificari utile BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern