Bucuresti - Bodrum

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
alphie
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Sâm 17-Mar-2007 13:32
Localitate: Bucuresti

Bucuresti - Bodrum

Mesajde alphie » Lun 30-Iul-2007 09:49

Salut!

Vineri mi-am rezervat biletele la hotel, pentru 17 septembrie in Bodrum.
Vreau sa merg cu masina, 4 persoane.
Traseul ales este acesta :

traseu

Pe la bulgari o sa zbor fara oprire(sunt doar vreo 350 de km) ...sau poate o sa opresc la celebrul magazin de bomboane imediat dupa granita cu romania.
Am detector de radar , dar am inteles ca la bulgari daca ai ghinionul sa te agate nu conteaza ce ai facut, scapi cel mai usor si repede cu 5-10 euro, introdusi in acte :wink: .
La turci , pe de alta parte, nu e de joaca. Am un prieten care a fost inregistrat cu 108 km pe portiune cu restrictie la 100...si a platit 70 de euro amenda, fara discutie, nu exista spaga sau negociere (macar aici ca in rest...nu mai scapi de ei cand vor sa iti vanda ceva).
Acuma, intrebarea e daca se merg cu buburuza mea, care nu are cine stie loc de bagaje ... sau sa merg cu un megane hatchback, care nici el nu e mult mai mare in interior, nici macar la portbagaj, dar care are motor de 2.0 benzina 140 caluti.
Evident, ar costa dublu cred drumul, si confortul ar fi acelasi, mai ales in conditiile in care tb sa te limitezi la 100-120 la ora.
Si atunci, singurul motiv pt care as lua acel megane si nu buburuza este....ca mi-e frica sa nu fie bombardate rau drumurile...desi am inteles ca in turcia sunt perfecte, iar in bulgaria, sunt doar vreo 300 de km de mers. Va intreb totusi si pe voi...ca tin minte ca si pe la vidraru tb sa merg cu a mea si am mers pana la urma cu o xsara...si tare m-am bucurat pentru suspensiile si jantele mele :twisted: (no offense florin - stiu ca o sa citesti - nu mi-a parut bine nici pt xsara ta).
Deci, aveti sfaturi, recomandari, pareri?

gracias

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 04-Aug-2007 14:06

drumurile sunt ok in bulgaria. in 4000km facuti prin bulgaria nu m-a oprit nici un politist,si nici masina nu a suferit mai mult ca la noi... bine, nici eu nu am mers ca disperatu' . Recunosc, sunt prost dotat ca nu am detector de radar, dar am GPS. Respecta limitarile de viteza si bucura-te de peisaj, nu o sa se ia nimeni de tine daca nu faci pe smecherul.

Avatar utilizator
alphie
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Sâm 17-Mar-2007 13:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde alphie » Dum 05-Aug-2007 08:02

drumurile sunt ok in bulgaria. in 4000km facuti prin bulgaria nu m-a oprit nici un politist,si nici masina nu a suferit mai mult ca la noi... bine, nici eu nu am mers ca disperatu' . Recunosc, sunt prost dotat ca nu am detector de radar, dar am GPS. Respecta limitarile de viteza si bucura-te de peisaj, nu o sa se ia nimeni de tine daca nu faci pe smecherul.


merci de raspuns.
oricum , avand in vedere masina din semnatura, cu 4 oameni adulti in masina si bagaje, cat de smecher si vitezoman crezi ca pot fi? :P
anyway, usor offtopic: am 3 echipamente care vor tb alimentate pe perioada traseului: gps, detector si modulator FM. Am 2 prize si am splitter, nu e aia problema. Dar...exista vreun pericol pentru baterie or something? Un prieten (www_tiF_ro de pe forum) avea in xsara lui si detector, si gps si un transformator la AC/DC 220 V pentru casetofon, laptop etc si mergea foarte bine...Dar intreb si eu ...

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Dum 05-Aug-2007 09:49

ma faci sa rad....cu lacrimi, pt ca imi aduc aminte de un loganist cu numere rosii, care avea etalate cu mandrie la bord un gps, un detector de radar si un ventilator de bord....toate prinse cu ventuza de parbriz....

te sfatuiesc sa mergi doar cu gps-ul si sa respecti limitarile de viteza.

Avatar utilizator
alphie
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Sâm 17-Mar-2007 13:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde alphie » Dum 05-Aug-2007 13:48

da...la detector as putea sa renunt.

Oricum, GPS nu folosesc in mod normal, o sa iau doar acuma de la un prieten iar modulatorul mi se pare util la drumuri lungi prin locuri fara receptie radio.
Anyway, merci de raspuns.

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Dum 05-Aug-2007 13:58

am 3 echipamente care vor tb alimentate pe perioada traseului: gps, detector si modulator FM. Am 2 prize si am splitter, nu e aia problema. Dar...exista vreun pericol pentru baterie or something?

Toate 3 consuma putin, nu este nici un pericol.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 05-Aug-2007 14:09

pentru baterie normal ca nu e nici un pericol, dar ai grija cat iti suporta bricheta / multiplicatorul de priza/ alte chestii care sunt intre baterie si multitudinea de alimentari. cand mi-am luat priza tripla mi-am pus telefonu la incarcat si modulatorul nu a mai vrut sa mearga. avea o siguranta de 5A care, se pare, nu era de ajuns. am scos siguranta de la priza (si am pus pe direct) dupa care mi-au mers toate. am supravegheat cablurile, nu se incalzesc. Din motive practice (nu imi place unde ii bricheta la bx) mi-am alimentat priza din alt loc, cu siguranta de 25A. acumt toate sunt OK.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
alphie
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Sâm 17-Mar-2007 13:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde alphie » Dum 05-Aug-2007 14:17

@alin.banc: sper sa nu fie pericol asta ca oricum sunt 2 separate si o sa pun detectorul si modulatorul in una din ele....si gps=ul in cealalata...asta daca mai iau detectorul. ca altfel sigur nu am probleme.

ms :)

CornelB
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 28-Feb-2008 17:46
Localitate: Timisoara

Mesajde CornelB » Lun 05-Mai-2008 11:41

Cred ca pentru destui dintre noi ar fi cred interesant de aflat daca nu cumva se intampla sa plece si altcineva catre aceeasi destinatie in aceeasi zi.

Cei interesati [de exemplu] in a gasi companie auto cu care sa traverseze impreuna, in coloana, Bulgaria - aruncati o privire si peste "Rendez-vous turistic :)" de aici

Aceasta agenda va fi tot timpul, automat, la zi, iar cel putin o parte dintre cei care posteaza acolo lasa un ID de mess sau alta forma prin care pot fi eventual contactati...


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv