Citroen C1

Impresii de la primul contact cu modelele Citroen indiferent de varsta.

Moderator: Echipa Tehnica

trainspot
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 12-Iul-2006 11:58
Localitate: Bucuresti

Citroen C1

Mesajde trainspot » Mie 12-Iul-2006 14:02

eu mi-am luat un c1 acum vreo 3 saptamani. sunt extrem de multumit de el. in oras e excelent. destul de agil, foarte mic si deci ma pot strecura cu usurinta maxima prin trafic. imi gasesc tot timpul loc de parcare. se tine bine in curbe.
la drum lung e ceva mai complicat. e foarte comod, asta-i clar, insa deja de la 130 km/h devine instabil. insa la 120 se descurca mai mult decat onorabil. este si foarte foarte comod.
mai nasol e cand bate vantul puternic ca ma cam plimba un pic. insa la ce sa te astepti de la o masina de 700 de kg.
consumul este unul excelent: 5,5 consum mixt in conditiile in care am parcurs doar 900 de km cu el. deci probabil ca o sa se mai lase.
motorul este unul destul de smecher, adica chiar daca e doar de 1.0 dezvolta 65CP (parca) si combinat cu greutatea sa, rezultatul este foarte tare.
spre exemplu un fiat panda cu motor de 1,2 dezvolta doar 50CP (aproximativ).
inauntru este destul de spatioasa. 2 oameni stau foarte, foarte bine in ea. chiar si 3. cu conditia ca pasagerul din dreapta si cel din spate sa aiba cam 170cm. incap si bagajele pt 2 zile in portbagaj pt 3 oameni.
oricum, imi este clar ca e cam cea mai tare masina de oras!

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mie 12-Iul-2006 14:27

Felicitari pentru achizitie.

Ma indoiesc ca masina ar avea 700 kg. Din ce am vazut eu in pliante ar avea 800kg.
Motorul pe benzina are 68CP.

Sa il plimbi si pe paco cu tine. Sa il pui in spate. :D

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Mie 12-Iul-2006 14:32

Daca ar fi sa am bani si sa`mi iau o masina STRICT de oras - mi`as alege cu siguranta un C1 sau C2 ( C2 pare mai nervoasa mai ale cu jantele de 15 ) - oricum mi`ar placea sa le iau full option - cu jante cat mai mari !!
-Sa ai grija de ea , cati mai multi km si tine`ne la curent cu masina !!
-Mai bine puneai topic " jurnal de bord C1 " =D>

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mie 12-Iul-2006 15:01

felicitari.
este o masina superba.
ti-ai luat cu dotari sau de baza?
atentie la gropi ca e foarte joasa.
s-o stapanesti sanatos.
citroen - o pasiune permanenta

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 12-Iul-2006 15:25

Ei, ma bucur ca am avut dreptate la treaba cu vantul! :D
Asadar, nu risc...

trainspot
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 12-Iul-2006 11:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde trainspot » Mie 12-Iul-2006 19:40

paco, sa nu itzi imaginezi ca ma lua pe sus sau ca mergeam pe doua roti. insa o vantura asa, un pic...:) depinde acum, cat esti tu de vitezoman.
da corect, are 800kg si 68CP am gresit un pic. am zis si io cu aproximatie, ca-mi era lene sa mai verific odata.
am luat-o full option mai putin casetofon. chiar ce-mi recomandati? eu am pus ochii pe un alpine dragutz, care se sincronizeaza cu iPod-ul. vreau ceva sa se sincronizeze cu iPod-ul. :) si tre sa-mi iau si boxe insa am impresia ca tre sa aiba un diametru de 10cm.
oricum, multumesc de urari!

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 12-Iul-2006 20:01

Alpine neaparat, ca la clarion e bulibaseala cu schimbarea gamei si a importatorului :roll:
Felicitari! 0% probleme 100% placere :lol:
Cosmin
high energy music expression

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 12-Iul-2006 20:14

S-o stapanesti sanatos si sa nu ai parte de vijelii :D

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Joi 13-Iul-2006 17:42

pacat ca nu ti-ai luat cu cd-playerul de origine. din punct de vedere estetic, se incadra mult mai bine in consola. parerea mea ca un cd-player after market, de forma dreptunghiulara, arata chiar urat pus acolo. de asemenea, cel de origine avea o iluminare superba, in ton cu restul indicatoarelor de bord.
citroen - o pasiune permanenta

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 13-Iul-2006 18:49

daca nu vrei cine stie ce performante, eu cred ca un vieta sa vdo s-ar incadra binisor in consola de c1
http://www.vieta.es/02-mp3-MP3_06-i.asp
din pacate nu prea-s bune la calitate sunet
Cosmin

high energy music expression

trainspot
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 12-Iul-2006 11:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde trainspot » Joi 13-Iul-2006 21:50

si de unde mi-l pot lua. se aude decent? fiindca pe mine cam asta ma intereseaza...n-am de gand sa-mi fac discoteca in masina. :)

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 13-Iul-2006 22:33

Daca mi-as lua C1, mi-as pune OBLIGAT un subwoofer d'ala "meserie dã meserie", dã marca etranjerã, sã cânte GuÞã la macsim cu distorsiuni.
Raportat la paralela americano-romana, la "ei" ar arata asa:

http://www.youtube.com/watch?v=Le-4Y1eyvdk

L-as infige in portbagaj. Acum intrebarea: ce faci cu el, asculti doar pe Guta? nu, nu as asculta nimic, dar l-as pune pentru ca sa nu ma ia vantu'.
Imi amintesc prin 96 cand au aparut Damasurile. Multora le placea, erau "simpatice" si "practice". Taica-miu a fost unul dintre cei ce au cazut in plasa, la firma si-a cumparat nu mai putin de 5 bucati "brand new, shiny ones", (isi lua 14 dacii papuc cu banii de pe ele- calcul facut de manuta mea-) Credeti-ma, ca stiu senzatia de "te ia vantu' " e teribila. Bine, ca C1 o fi mai frumos nu zic nu, dar...

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Joi 13-Iul-2006 22:44

Apropos de Damas si C1, ma rog. Eram candva, in tinerete, coleg de partid politic cu un tanar om de afaceri cu aspect cvasi-porcin. Era gras bine, eu sunt titirez pe langa ala. Ei bine, avea Damas (atunci aparusera). M-am urcat si eu cu el in masina, sa-mi demonstreze cat e de mare dracovenia, dar am simtit ca lesin, aveam senzatia ca se prabuseste colegul transpirat peste mine si eu peste el, era vara si nu ma suportam pe mine, daramite pe cestalalt.
In schimb, un alt coleg, avocat, ehei, avea un BMW 5 sute nu stiu cat, m-a dus intr-o seara acasa si nu-mi venea sa cred cum merge...Dar, reversul medaliei, omul a ramas fara BMW peste putin timp (i l-au furat tiganii), in schimb, de Damas nu s-a atins nimeni. Se poate spune ca e o masina sigura, ca si C1, banuiesc, sau alti tripleti din astia la kilogram. 8)

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Joi 13-Iul-2006 22:54

Oricum, merita incurajati cumparatorii de nano-masini d'astea pentru ca toti producatorii le supraevalueaza, le dau mai scump p'astea mici, si le dau mai ieftin p'alea mari, care ne plac noua, la romanii prosti si care nu "vrea" sa ia ce-i mai buni de la colegii lor din UE. Acum pe bune, nu vedeti ca ne tot raportam noi la ei, dar ia sa se raporteze ei la noi! Daca trage un neamt un vint (in cazul de fata francezo-japonezi), toti romanii il miros si aclameaza...in contrapartida, daca trage un roman un vint (chiar si ajutat de frantuji) , toti conationalii incep sa dea cu rosii si dovlecei in el acuzandu-l de nesimtire si nepricepere.

nicum: am inlocuit anumite cuvinte din postul tau, ca sa nu se simta paco discriminat. Personal nu am nimic contra exprimarilor de genul asta, dar aici sintem pe forum.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Joi 13-Iul-2006 22:57

Pe bune, Loganul se **** pe C1, ca a fiu in ton cu colegul nostru care se visa la munte cu un cort inghesuit in C1 :)

Edit by nicum: si eu apreciez argoul, dar nu aici pe forum


Înapoi la “Test Drive”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024