Taxe import 2007

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Taxe import 2007

Mesajde WLD » Mar 16-Mai-2006 13:30

Aseara a aparut la ProTv (merci Eugen) o stire despre cuantumurile propuse pentru taxele de import. Nu stiu cat de credibile sunt valorile, dar se pare ca nu ne mai aducem Bx-uri si Cx-uri prea curand.

Imagine

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mar 16-Mai-2006 13:51

Taxele sunt mari, o masina de 1000 euro in Germania, din 90, cu motor de 1,6 o sa coste aproximativ 3000 euro pret final.

APIA se da in petec (era normal de altfel avand in vedere declaratiile de pana acum) si cere taxe mai mari ca ministerul. :twisted: Prostia lor e nelimitata iar intersele sunt nemarginite, pt ca vor sa taxeze si Euro4, in conditiile in care masile noi de acum sunt tot Euro4.
Fun Citroen

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mar 16-Mai-2006 13:58

Deci pretul actualelor rable de pe piata va ramane constant sau va creste chiar, pt ca importul unei masini SH devine prea scump
Taxele astea o sa determine pe cei care trageau de rabla actuala (asteptand o masina mai buna si ieftina de la anul), sa traga in continuare de ea, pana cand pica de tot.
Sau sa se crediteze pe X ani si sa cumpere un "model de succes" si extrem de ecologic, care intamplator este produs / importat de APIA (vanzare din care isi trage si APIA un mic profit, ca sa traiasca si ei "bine")
Intradevar, un super-program ecologic :evil:

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Mar 16-Mai-2006 14:46

Era de asteptat sa fie ceva de acest gen. Poate ca pana la sfarsit nu o sa fie aceste taxe, dar....... totusi.

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mar 16-Mai-2006 14:53

intr-adevar, bataie de joc. in final, astfel de masuri ne "obliga" la masuri gen recarosare sau aducerea unui model bun din afara, pentru "piese" (a se citi ceea ce trebuie...). asta e romania. cu ajutorul lui Dumnezeu, o voi parasi cat de curand.
si va sfatuiesc acelasi lucru si pe voi.
sa-i lasam dracului singuri, sa-si bata joc unii de altii.
citroen - o pasiune permanenta

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 16-Mai-2006 15:13

Acum sincer... va asteptati la altceva?... Ginditi-va cam care ar fi pierderile domnilor din APIA, daca s-ar introduce taxe modice (ca sa alegem varianta de mijloc)? Poluarea e doar un pretext :!: Dupa cum se vede din poza se taxeaza inclusiv modelel Euro IV :!: In realitate se taxeaza "impertinenta" de a indrazni sa cumparam altceva decit masini de la APIA :minigun:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mar 16-Mai-2006 16:27

Ce matahale de taxe!
Nu pot ramane asa, le sare poporul in cap.

tgyby
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Vin 26-Aug-2005 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde tgyby » Mar 16-Mai-2006 20:01

Intrebare : Ce Institutie este APIA asta?

Multumesc :oops:

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mar 16-Mai-2006 20:15


Avatar utilizator
retro
pasionat
Mesaje: 819
Membru din: Mie 20-Iul-2005 02:53
Localitate: Galati
Masina: Xantia II 1.8i 16v
2: C5 II 2.0i
Contact:

Mesajde retro » Mar 16-Mai-2006 20:24

Nu pot sa cred ca vor exista asemenea taxe. Este aberant!
Stiu ca un neamt, de exemplu, poate sa-si cumpere bine-mersi o masina din Franta si nimeni nu-i cere nimic.
Stiti de vreo tara din comunitate care are asemenea restrictii mascate?

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mar 16-Mai-2006 20:32

din cate stiu eu nu prea...un amic de-al meu din luxemburg si-a luat un mg din belgia, taxe nu prea a platit, in schimb, tineti-va bine, pentru ca nu a implinit inca x ani (cred ca 30) statul i-a returnat x% (cred ca vreo 70) din impozitul platit acum doi ani pe venit :!: cu banii aia si-a luat mg roadster si si-a planificat si concediul.
inrebarea e: ce mai cautam in romania :?: integrarea :lol: :lol: :lol:
IN ABSOLUT
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
Lucian T
Stapanul Uleiului
Mesaje: 174
Membru din: Sâm 03-Apr-2004 21:03
Localitate: Bucuresti
Masina: CITROEN CX 20 RE, 1986

Mesajde Lucian T » Mar 16-Mai-2006 21:25

Referitor la taxele - asa zis pentru protectia mediului (natural si de afaceri) - pe care Guvernul Romaniei intentioneaza sa le introduca incepand cu ian 2007, seful Delegatiei Comisiei Europene la Bucuresti, Johnatan Scheele, a precizat clar acum cateva zile, ca nicaieri in Uniunea Europeana nu s-a permis asa ceva si, in opinia domniei sale, UE nu va permite Romaniei introducerea unor astfel de taxe cum nu a permis nici tarilor care au aderat anterior.
Fiind un inalt demnitar al unui organism european, parerea mea este ca cel putin in primii ani dupa aderare nu se poate pune problema unor taxe. Controale sangeroase in trafic, vor fi... au si inceput... ITP-uri facute drastic... vor fi... si ele au inceput...
In concluzie, exista si alte metode in afara taxelor... din pacate!
Recunosc, mor de placere cand ma plimb cu liftul!

tgyby
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Vin 26-Aug-2005 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde tgyby » Mar 16-Mai-2006 22:16


Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 17-Mai-2006 01:02

itp-uri facute drastic vor fi, dar controale drastice in trafic nu cred ca vor fi deoarece nu o sa mai aiba voie sa opreasca masinile asa aiurea fara un motiv intemeiat; din cite am inteles, verificarea masinii in trafic e o aberatie si se face doar in romania; aaa, daca masina arata jalnic au voie sa o opreasca, dar daca arata foarte bine exterior nu o sa mai aiba ei voie sa te opreasca si sa iti traga de roti sau ceva de genu.
cu taxele de import era de asteptat, si se adevereste ce aflasem eu si anume ca va fi facuta diferentierea in functie de norma euro, dar sa puna si la euro 4 nu ii credeam in stare; ramine de vazut ce o sa fie cu impozitele, care vor fi si ele aberante... deja ii compatimesc pe ceilalti colegi de forum care poseda cx-uri, pentru ca la noi va fi cel mai rau.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 17-Mai-2006 05:03

Am ajuns sa ne rugam ca Scheele sa intervina, sa nu ne manance corbii autohtoni definitiv. Ce destin politic mai are si tara asta...
Una peste alta, e bine ca a intervenit personajul cu urechi de Ioda, mi-a devenit simpatic brusc. Probabil ca boiii de la APIA vor face un pas indarat, iar vaca de Sulfina se va mai domoli.
V-ati gandit la o forma de protest, in caz ca magarii se tin de linia dura?
Ar trebui luat legatura si cu alte cluburi-forumuri, sa facem un fel de petitie comuna.
Aici clubul chiar ar fi util :(


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib