asigurare Euroins

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

asigurare Euroins

Mesajde silviu.macovei » Sâm 15-Iun-2013 15:54

ghinionul nu m-a mai ocolit si in cele din urma mi-am gasit masina lovita in parcare (spoiler si aripa fata de inlocuit + usa de indreptat/vopsit, numai piesele la reprezentanta fac cca 3700 ron). Am avut noroc (daca se poate numi asa) si am dat peste vinovat, un taximetrist. Am facut constatare amiabila, poze, declaratii etc si urmeaza ca Marti sa mergem la asiguratorul lui - Euroins - pt constatare la inspector.

Citind si intreband in stanga si in dreapta, Euroins are repuatia de a nu plati la timp / chiar deloc dosarele de daune. Deci urmeaza aventura :(

Astfel ca , cine poate sa ma lamureasca despre "despagubire in regie proprie" rog sa imi scrie cateva cuvinte din experienta lui.

Eu am gasit pe net diverse postari in care se specifica ca banii ii primesti inainte dar fara TVA (piese + manopera). Altii spun ca trebuie sa primesti toti banii pe piese (inclusive TVA) si pt manopera doar fara TVA, altii ca pe langa TVA asiguratorul iti mai scade si 16%. E destul de neclar.....

In legisltaie nu scrie nimic de acest lucru, cica se plateste la pretul practicat de alte unitati specializate )care in mod logic e cu tot cu TVA)

- art 50 (10) În cazul în care pentru reparaiile vehiculului se solicitã plata despãgubirii
Înainte de efectuarea reparaiilor, cuantumul pagubei se stabileste luând În calcul
preurile practicate de cĂŁtre unitĂŁile de specialitate sau prevĂŁzute ĂŽn sistemele de
specialitate pentru evaluarea daunelor auto, pentru manopera aferentĂŁ
reparaiei/ĂŽnlocuirii pieselor avariate, precum si pentru pĂŁri componente, piese
ĂŽnlocuitoare noi si material.

alineatul 8) mai zice "În cazurile în care pentru repararea vehiculelor a fost necesarã procurarea
directĂŁ de cĂŁtre deinĂŁtor a unor pĂŁri componente, piese sau materiale, cu plata ĂŽn
valutĂŁ, costul acestora este egal cu preul de achiziie prevĂŁzut ĂŽn actele de cheltuieli
prezentate, inclusiv cheltuielile de transport, taxe vamale, la care se adaugĂŁ TVA
aferent, echivalat ĂŽn lei la cursul de schimb al pieei valutare comunicat de Banca
Naionalã a României la data efectuãrii plãii facturii de cãtre pãgubit, pentru piesele si
materialele cumpĂŁrate din spaiul Uniunii Europene. DacĂŁ piesele si materialele
necesare efectuĂŁrii reparaiei vehiculului sunt cumpĂŁrate din afara spaiului Uniunii
Europene, costul acestora este egal cu costul de achiziie prevĂŁzut ĂŽn actele de
cheltuieli prezentate, inclusiv cheltuielile de transport si orice alte taxe legate direct de
importul acestora, ĂŽn strictĂŁ conformitate cu prevederile legale ĂŽn vigoare la data
efectuãrii operaiunii. În aceste cazuri costul pãrilor componente, al pieselor sau al
materialelor nu va depãsi preurile de vânzare practicate de unitãile de specialitate din
România, dacã acestea sunt comercializate si În România"

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

Mesajde silviu.macovei » Joi 20-Iun-2013 16:28

status_1

am facut constatarea, binenteles am dat peste un nesimtit nu mi-a inlocuit nimic si merg pe reparatie

'ce d'le tabla originala unde mai gasesti tu"...........

dupa amenintari de genu ca tre sa imi fac masina la service-ul lor (care la prima vedere par f dubioase, poate ma insel dar asta a fost impreisa mea, am vazut doua unul bine de tot ascuns pe Preciziei si unul pe langa Jilava) am optat pt cerere despagubire inainte de efectuare a reparatiilor, suma a fost stabilita pe baza evaluarii Euroins, care la fel e un secret total, nu mi s-a dat documentul unde sa vad si cifrele, calculele (stiu ca se iau in considerare uzura maisnii, nr km etc).

problema urmatoare a fost la completarea cererii, pe acord de informare e mentionata o suma (fara nici o mentiue de TVA) dar verbal inspectorul te sfatuieste sa completezi suma fara TVA-ca asa e politica lor. Am completat cum am vrut eu cu suma integrala - urmand sa primesc in scris respingerea cererii si motivul (aici inspectorul a cam dat-o din colt in colt).

mai astept cateva zile, cel putin 10 dupa care "va urma"
:)

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 20-Iun-2013 17:14

welcome to romania, and have a nice headache!

ultima data cand am avut meci cu astia de la asigurari, vroiau sa imi dea 1300 lei, la un ford focus la care se vedea cam asa: aripa stanga fata sifonata, bara fata sparta, usa stanga fata taiata, bieleta de directie indoita, janta indoita. numai usa goala depasea valoarea asta! au dat frauda la dosar, iar inspectorul ne-a zis in zeflemea: daca nu vreti sa luati banii astia care "suntem dispusi sa vi-i dam", nu aveti decat sa ne dati in judecata. asta in conditiile in care masina a fost lovita fiind parcata, iar faptasul a recunoscut si a declarat tot ce s-a intamplat.
poti sa mai zici ceva? am vazut ca e la moda sa NU vrea sa plateasca la prima strigare. daca prostul tace, ramane asa. daca te iei cu ei in intanta, se rezolva. toate astea pe nervii si pe alergatura cui?!
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

merida
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:20
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde merida » Joi 27-Iun-2013 09:28

Daca tot e topic deschis, sa ma anunti cum decurge tot. Ieri am gasit masina lovita in parcare. Bara spate sparta, stop spart, aripa indoita, si un numar de telefon in parbriz. Miercuri mergem pentru constatare. Intre timp am fost la un service sa imi scoata o factura proforma cu costul pieselor de inlocuit si manopera ca sa pot merge la ei sa le zic ca vreau in regie propriee si uite, costa atat. Acum astept sa vad cat este factura proforma.

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

Mesajde silviu.macovei » Joi 27-Iun-2013 15:08

astept cele 10 zile dupa care incep sa ma agit la ei...dar din ce am mai discutat si cu altii slabe sanse sa iau banii rapid de la astia chiar daca am actele gata.

la contatatre o sa iti faca poze la toata masina+motor+interiro+nr km ca sa stabileasca uzura masinii. Asta are implicatii in valoarea reparatiei , smecheria e ca, sa zicem ai o masina de 8 ani cu tabla buna pe ea, asiguratorul nu iti va da valoarea de nou a unei aripi de inlocuit, iti calculeaza pe baza unei formule si iti da sa zicem 50% din valoarea ei pt motiv ca "era deja uzata d'le". Fiind subiectiva chestia inspectorul o sa traga cat mai injos...

si atentie la reconstituire, sa puneti masina in asa fel incat sa se vada impactul si astfel sa iti noteze toate stricaciunile. La mine a incercat sa ma abureasca ca impactul a fost 10-15 cm mai sus ca sa nu imi dea spoilerul la reparat (motiv: ca nu se vedea urme de galben de la taxi, dar desteptul ala m-a luat si cu aripa galbena si bandoul negru). Ma rog, mici tertipuri la care inspectorul trage daca vede ca nu zici nimic....

in rest mult abafta si diplomatie :)

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 27-Iun-2013 15:16

nu are cum sa iti scada uzura pe element despagubit! face un calcul total si vede suma, sa zicem x. calculeaza uzura totala a masinii si valoarea actuala, iar daca aceasta valoare este mai mica decat suma x aferenta reparatiei, intra la dauna totala. nu are cum sa spuna ca era aripa uzata, mi se pare o mare idiotenie treaba asta.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

Mesajde silviu.macovei » Lun 01-Iul-2013 15:48

ma poate ajuta cineva cu un magazin/link de unde se poate cumpara reperul de mai jos sau cdeva asemanator ? E pt fixare aparatoare interioara plastic la aripa fata.

La reprezentanta raspunsul a fost ca nu se mai gaseste in Franta sau la ei.

""reperul 6925 10 NFP MUL SURUB RLX DIAM 6-30 nu mai este disponibil in Franta si nici cod de inlocuire nu are.
Momentan nu avem o alta solutie de la importator"

merci

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 01-Iul-2013 17:34

Evident ca nu se putea sa n-o patesc si eu cu Euroins.
Am parcat masina in fata la Flanco in spic, si o masina de gunoi mi-a atins cu prezoanele de pe roata fata, bara si stopul.
Niciun service din Calarasi nu a acceptat sa-mi faca masina.
Aveau ei un service, am fost la ei, il cunosteam pe tip si mi-a jurat pe viata lui ca are 60 de dosare de bani multi, neplatite de Euroins.
Nici vorba s-o mai accepte pe a mea.

Acum, eu ce sa zic, sunt om de inteles cand am cu cine sa ma inteleg. Cand nu am cu cine, iau foc nelimitat si nu mai conteaza nimic.

M-am dus peste inspector si i-am spus sa nu-si asume riscuri inutile, i-am pus cheile pe masa si l-am intrebat daca o face sau nu.
A dat din colt in colt, a zis ca il amenint, ca ii pun viata in pericol, ca o fi ca o pati...ca suna la politie.
L-am luat pe sus de pe scaunul ala, l-am dus cu forta la masina, ca refuza sa faca si asta, a facut poze, a incercat o mie de tertipuri ca sa nu plateasca, am chemat masina de gunoi care ma lovise, am pus-o cam cum s-a intamplat ciocnirea, si tot facea figuri.

I-am spus sa se urce in masina, dar a refuzat, a sunat la 112 chemand un echipaj pe motiv ca l-am sechestrat.
Au venit aia, le-am povestit, s-au urcat in masina si au plecat, spunandu-i ca e normal sa il iau cu mine la service-uri, daca nimeni nu-l baga in seama pe motive de neplata.
L-am dus la service, i-am pus cheia in mana, mi-am chemat un taxi si l-am lasat acolo.
L-am intrebat pe ala de la service in cat timp ar fi gata masina daca si-ar da asiguratorul acceptul, mi-a zis 3 zile, le-am dat 4 si am plecat.
In 3 zile masina mea a fost gata. Chiar inspectorul m-a sunat.
Mi-a batut obrazul ca nu asa se procedeaza, ca are si el familie si ca s-a temut pentru viata lui.

Acum, fie vorba intre noi, nu-i faceam nimic ca nu-s nebun, dar am lasat impresia ca as fi, ca nu se mai poate cu nenorocitii astia.
Oricum, el era la al doilea spectacol cu mine, la primul, asociatul meu a stat fara un geam pe spate vreo 3 luni. Atunci l-am chemat la firma si i-am dat cheile si i-am zis sa nu se mai intoarca pana nu e masina gata. In doua zile, ce sa vezi? Geam nou.

Ideea e nu ca trebuie sa ne facem noi dreptate, ca nu suntem pe camp sau in salbaticie.
Dar daca asiguratorul asta nenorocit apeleaza la tot felul de smecherii ca sa nu plateasca, fac si eu la fel ca sa-l determin sa plateasca. Ca a luat jigodia, banii.

Nu stiu ce a contat mai mult, povestea de mai sus sau faptul ca am pus mana pe telefon si am sunat la firma sa intre aia pe net sa-mi dea un nr de la autoritatea de supraveghere a asigurarilor sau cum dracu s-o chema.
Te sfatuiesc sa-i reclami imediat ce nu te intelegi cu ei si sa lasi loc in discutie si ca esti putin dus cu pluta. Ca nu se stie, poate gasesti unul mai fricos, asa cum am gasit eu.

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

Mesajde silviu.macovei » Joi 11-Iul-2013 16:02

au trecut si cele 10 zile, abia azi dupa mai multe zile telefoane, amenintari, abureli de genu e nu e la inspector dosarul etc am primit confirmarea ca dosarul meu a ajuns intr-un sfarsit la departamentul financiar, urmand ca de aici sa intre la plata "candva".

intre timp am si reclamatia la CSA si formal e facuta si pe site-ul Euroins, doar ca tre astept sa treaca zilele minime pt raspunsul oficial.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 11-Iul-2013 16:15

Ce gunoaie ordinare...
Sper sa dispara de tot de pe piata romaneasca.

merida
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:20
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde merida » Joi 11-Iul-2013 21:30

Eu pana acum nu am avut probleme. Mi-au dat 1000 de lei in regie proprie, am semnat intelegerea, acum trebuie sa merg cu un extras de cont sa transfere banii.

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

Mesajde silviu.macovei » Vin 12-Iul-2013 11:58

am mai intrebat in stanga si in dreapta si inteleg ca daca ajunge la financiar esti ca si "binecuvantat de dumnezeu". e ultima etapa inainte de plata (pt ca deja ai viza de OK pe dosar). Acuma sa vedem cand primim si banii efecftiv. Deja sunt cu 2 spt dupa cele 10 zile.

ca o mentiune: abureala inspectorului sa scrii pe cererea de despagubire (pt reparatie in regie proprie) suma fara TVA (ca tu nu esti PJ) e o mare magarie. La centru Euroins mi-au zis ca nu exista asa ceva si ca suma stabilita aia e (nu se scade din ea TVA etc). Deci 2 inspectori din 2 centre diferite mi-au zis clar sa trec fara TVA, eu am trecut cu TVA si i-am obligat sa imi dea numar de intrare de la Centru.


singura explicatie care o pot gasi pt ca oficial Euroins nu recunoaste acesta practica e ca inspectorii sunt instruiti sa mearga cu magaria asta unde gasesc fraierii si cred ca au un sistem de bonus.....

merida
pasionat
Mesaje: 120
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:20
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde merida » Vin 12-Iul-2013 19:37

Si eu la fel. El zicea ca imi da 900 ca e fara TVA etc. I-am zis sa faca 1000 si e totul bine. Poate mergea mai mult, dar tinand cont ca e masina din 91, si initial ei au oferit 432 lei cu TVA, si ca eu oricum deja am piesele, imi convine.

silviu.macovei
pasionat
Mesaje: 134
Membru din: Vin 09-Dec-2011 16:48
Localitate: Bucuresti si Piatra Neamt

Mesajde silviu.macovei » Lun 22-Iul-2013 15:38

banii au fost incasati, se poate inchide, cu intarziere dar mai bine acum decat mai tarziu

imediat ce am prmit si banii am primit si raspuns de la CSA pe mail la reclamatie, se pare ca si-au facut treaba, cineva la Stat mai si lucreaza

"in baza documentatiei primite si a corespondentie purtate cu reprezentamti Euroins etc etc, despagubirea a fost achitata etc etc"


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern