se mai merita o masina din afara ?

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

se mai merita o masina din afara ?

Mesajde razzwan » Mar 21-Apr-2009 12:27

o masina din 2000 nu conteaza marca ....se mai merita sa o aduci in tara sa o inscrii ? cred ca e euro 3 motor de 1.4 sau 1.6 benzina ce parere va dati ?

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Mar 21-Apr-2009 12:34

Singurul impediment este taxa de mediu care pt. euro 3 de exemplu este destul de mãricicã. Depinde de capacitatea cilindricã. Culmea este faptul cã virgulã cu cât e mai veche maºina cu atât e mai ieftinã taxa.
CalculeazĂŁ Âşi vezi diferenĂžele, uneori chiar de douĂŁ ori (vorbesc de euro 3).
http://www.bestauto.ro/taxa-de-prima-inmatriculare.htm

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 21-Apr-2009 12:46

Fii sigur ca una adusa de afara (dar sa stii istoricul masinii si eventual sa ti-o aduci tu sau sa vorbesti cu cineva cunoscut sa ti-o aduca) e mai buna ca una rulata in romania.
Eu unul daca as avea banii necesari, mi-as lua masina adusa de afara. Dar cred ca se merita de la euro 3 in sus..
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mar 21-Apr-2009 13:50

Nu stiu daca este asa rentabil sa o aduci si sa o revinzi (desi am cunostinte care inca se mai ocupa cu asa ceva), insa pentru uz propriu se merita sigur.
Argumente in favoarea lor ar fi:
-calitatea drumurilor din afara
-calitatea carburantilor si uleiurilor din afara
-calitatea interventiilor in service in afara
-un caz particular ar fi Citroen xsara care la dealeri din romania nu a ajuns niciodata cu nivelele de echipare din Franta Spania si Germania (ma refer aici la esp, cruz control, faruri automate, senzori de ploaie si lumina etc...)
-desi nu este o regula in afara sunt carausite mai putin, lumea face mutarile cu firme specializate, iar familia are mai multe masini, traficul este mai fluent.

Se merita sa cumperi si de la noi spre exemplu daca gasesti o masina la un batranel care si-a tinut mereu masina in garaj, a circulat putin cu ea si reparatiile le-a facut numai in service. Ar mai fii amsinile de reprezentatna sau a unor diplomati straini :).
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 21-Apr-2009 14:04

daca stai sa cauti, gasesti si pe la noi ce vrei, fara sa mai pierzi vremea umbland dupa ea, rar, taxe, etc; eu de exemplu la 2000 de euroi am luat o bijuterie de xantia din '96 (nu pentru mine), inmatriculata cu cateva zile inainte, si pot spune ca daca bantuiam dupa cai verzi pe pereti, mai mult pagubeam. asta este parerea mea, dar fiecare face cum doreste. cauta numai, pt ca vei gasi. sa nu crezi ca si pe acolo sunt masinile pe hal de pret, poate decat cele zapacite, si gandeste-te ca daca nu stii unde sa te duci sa cauti, poti sa ti-o furi de nu e adevarat, pentru ca si aia au lichele lor.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Mar 21-Apr-2009 14:12

regula de aur: ce-i scump e bun, ce-i ieftin e prost. + ceva prea ieftin e teapa mai mare decat ceva prea scump. :mrgreen:
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mar 21-Apr-2009 15:54

masina se cumpara strict pt uzul personal ...

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mar 21-Apr-2009 17:30

Intradevar, poti gasi si pe aici bune..si pana la urma eu tot din tara am luat-o dar din lipsa de timp.
Daca as fi avut timp as fi luat un bilet de wizz air pana la madrid maxim 100lei, iar masina as fi ales-o de pe internet de la persoana fizica. Am ceva prieteni pe acolo care m-ar fi ajutat, si sant convins ca fiecare din noi are maca o cunostinta mai indepartata care lucreaza prin vest. Nu zic ca nu poti lua teapa si acolo, dar pana la urma poti sa te tepuiesti si in Romania.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mie 22-Apr-2009 19:36

bogdan78 scrie: si sant convins ca fiecare din noi are maca o cunostinta mai indepartata care lucreaza prin vest.


io nu stiu pe nimeni...ce ma fac?

Mi-as lua masina din afara doar daca ar fi vorba de un model special pe care nu-l gasesc local. Mitul cu drumurile este expirat de mult, in orase au si ei gropile lor, la fel ca si pe autostrazi, va asigur ca nu au cainii covrigi in coada. Conteaza soferul dinainte, dac ala a fost un dobitoc, degeaba a fost neamt sau spaniol sau mai stiu eu ce american la care tin masinile un milion de mile.
adevarata partea cu service-ul, inca la noi sunt putini cei ce au respect fata de meseria aleasa si nu o fac cu diletantism...dar, aici contribuie si utilizatoru, dobitocul de mai sus, care, la noi e mai sarac decat la ei, si automat ca va schimba una alta mult mai greu.


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos