TOPIC SPECIAL CREAT PT. ABERATII!

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 17-Mar-2006 10:27

Dane, nu prea ai dreptate. Eu cam sunt de acord cu ei aproape in toate privintele.

1. Vizibilitate. Daca tot vor sa asigure securitate pasagerilor, de ce nu folosesc materiale mai rezistente, gen kevlar sau materiale folosite in tehnica aeronautica? Creste pretul masinii? Si ce daca? Nu e obligatoriu ca fiecare om de pe pamant sa aiba masina (cu remarca asta sigur imi iau iar pumni in cap, dar asta e parerea mea si mi-o mentin). Eu m-am lovit de nenumarate ori de problema montantului gros, mia ales in partea din spate. Daca vreau sa ies cu spatele dintre 2 masini, trebuie clar sa fiu asistat de cineva pt. ca nu am pic de vizibilitate.

2. Lanturi de zapada. Ai incercat vreodata sa le pui? Zici ca nu ai nevoie? Eu le-am folosit iarna asta si in Bucuresti in momentul cand au dat cu plugul pe strada si nu am mai putut iesi de pe trotuar datorita mormanului de zapada adunat pe margine. Trebuia sa faci un drum pana la Vaslui saptamana asta, luni, marti...sa vezi ce bune erau lanturile.

3. Electronica. Ba e chiar asa cum se spune aici. Si constructorii stiu asta. Ce masuri iau? Pai uita-te cum arata borna de plus (+) de la bateria masinilor Citroen mai noi. E o clapeta care ma duce cu gandul la butonul de RESET de la calculator. Te asigur ca e singurul fabricant de masini care are asa ceva (din cate m-am informat pana acum). Ai sa zici ca l-a facut asa ca sa dai jos bateria mai usor. Nu, pentru ca e doar pe borna de plus. Borna de minus e legata obisnuit, cu colier. :lol:

4. Rezerva temporara. Cu asta inclin sa fiu de acord cu tine. In general, gasesti o vulcanizare cam peste tot si mai sunt si serviciile de asistenta 24/24. Dar ce te faci daca esti in creierii muntilor? Din aceasta cauza eu prefer sa am rezerva normala cu mine, tot timpul. Chestia cu probabilitatea mica de a se intampla ceva nu e valabila. Asa, CASCO de ce ti-l mai faci? Daca conduci atent, probabilitatea de a intra tu in cineva e mica, nu? Sau de a-ti cadea vreun copac pe masina...

5. Ergonomie. Orice manevra suplimentara pe care esti nevoit s-o faci si care duce la schimbarea privirii din directia inainte, poate fi periculoasa. Spre norocul meu sunt posesorul unei masini cu componente minime de electronica la bord. Poate or fi unii mai ghidusi si polivalenti care pot, in acelasi timp, sa si fumeze, sa vorbeasca si la telefon, bineinteles sa si conduca, iar cu degetele de la picioare sa schimbe si posturile la radio. Cel putin, in traficul din bucuresti, de multe ori mi-e greu sa schimb si postul la radio, pentru ca necesita sa-mi mut privirea in jos si e suficient ca in acel moment sa-ti taie calea vreun smecheras.

6. Dimensiuni Da aici inclin sa-ti dau dreptate tie. In ultimul timp, tendinta este catre masini de clasa mica, facute special pentru circulatia urbana.

7. Intretinere. La prima intalnire te pun sa-mi schimbi becurile la Xsara. Just for fun. Iti spun doar ca cei din service s-au chinuit 1,5 ore s-o faca, cu mine alaturi. In momentul cand am intrat la ei si le-am spus ca vreau sa schimb becurile, parca i-am lovit cu ceva in cap. Cred ca ar fi preferat sa le spun ca vreau sa schimb motorul. Si daca nu se ard asa repede, de ce oare ungurii te pun sa ai in portbagaj becuri de rezerva? Daca se va aproba noua lege a circulatiei si va trebui sa mergi si pe timpul zilei cu becurile aprinse (eu o fac deja de mult), ai sa vezi atunci cat de repede ard. Si ce distractiv va fi sa-ti faci programare peste 3 saptamani la ATS, doar ca sa schimbi becurile. :twisted:

8. Scaune. Multe dintre noile modele de masini, au inclus reglajul electric al scaunelor. O fi bine? O fi rau? Ce te faci daca o ia sistemul razna si incepe sa te fataie cand in spate cand in fata? :lol:

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 17-Mar-2006 17:30

DanCld scrie:
daria_na scrie:6. DIMENSIUNI: doar maşinile cresc.

Sau scad. Un C3 e mai scurt ca o Dacie şi are un spaţiu efectiv mai mare ĂŽn portbagaj. Cum ziceam, următoarea maşină va fi un Hummer....



C3 e urmasul lui AX, o masina mult mai mica. cred ca privesti dintr-un unghi gresit. inca un ex: BX->Xantia->C5.
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Vin 17-Mar-2006 20:41

nu prea pare ca se abereaza p'aici. mai degraba e un amalgam de subiecte.
@adytzu: ce-i cu avatarul asta?!

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde daria_na » Vin 17-Mar-2006 21:10

paga scrie:nu prea pare ca se abereaza p'aici. mai degraba e un amalgam de subiecte.
@adytzu: ce-i cu avatarul asta?!


Întrucât eu l-am postat ĂŽţi pot răspunde.
Dacă citeai cu atenţie, ai fi observat că acest comentariu (am specificat) l-am preluat din ultimul număr al revistei QUATTRUOTE.
Dacă ai nedumeriri, nelămuriri sau alte probleme legate de acest articol, poţi să te adresezi cu ĂŽncredere revisteirevistei.

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Vin 17-Mar-2006 21:26

mai, eu ziceam de topic, in general. sunt chestii serioase care se discuta, nu rataciri...

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Vin 17-Mar-2006 21:30

daria_na scrie: poţi să te adresezi cu ĂŽncredere revisteirevistei.

mersi de amabilitate, nu am nicio nelamurire :!:

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 17-Mar-2006 21:51

paga scrie:nu prea pare ca se abereaza p'aici. mai degraba e un amalgam de subiecte.
@adytzu: ce-i cu avatarul asta?!


Think!!! :lol:

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Sâm 18-Mar-2006 16:10

Si uite-asa am ajuns sa avem o echipa in semifinalele Cupei UEFA!!!!!

MOAMA ce o sa se ma bata cu pumnu' in piept cand o sa fie Steaua acolo :P

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 18-Mar-2006 18:28

cred ca stiu ce e cu avatarul lui adytzu...
inca nu a gasit chevron sa-i puna-n bot, poza veche nu mai era conforma cu realitatea si a pus pic-ul asta asa, mai retoric, sa dea de gandit la unii...ca sunt cam parnaie :twisted:
Cosmin
high energy music expression

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 18-Mar-2006 19:32

Imaginea e interesanta. Aparent e vorba de cineva care vrea sa evadeze dinauntru in afara (adica din celula spre lume, spre cer). In realitate, daca va uitati mai bine, evadarea are sens contrar, pentru ca cerul e in celula...
Sau vad eu cai verzi pe pereti...?

Vizitator

Mesajde Vizitator » Sâm 18-Mar-2006 21:10

daca tot e loc de aberatii:
eu cred ca e exact invers : cineva vrea sa "evadeze" din-afara inauntru, adica sa intre la parnaie;
din fericire inauntru e mai misto decat afara; cel putin asa sugereaza cerul albastru care se vede in celula
:lol:

scozmin
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Joi 21-Oct-2004 20:56
Localitate: bucuresti

Mesajde scozmin » Sâm 18-Mar-2006 21:11

scuze iar am uitat sa ma autentific

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 18-Mar-2006 21:51

Da, cred ca ai dreptate.
In fine, ideea e cam aceeasi, e o evadare inversa...sau o eliberare cu aspect de constrangere...

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Sâm 18-Mar-2006 21:53

Ce-mi place! :twisted:
V-am mai pus un pic imaginatia in functiune ca ati cam ramas in hibernare. :lol:

lucian co
simpatizant
Mesaje: 36
Membru din: Joi 09-Mar-2006 21:36
Localitate: rm valcea

Mesajde lucian co » Sâm 18-Mar-2006 23:15

datorita faptului ca calculatorul meu a cam luat-o pe aratura si nu pot folosii msg ori sa trimit mail ,recurg la aceasta cale sa-l informez pe denyrasvan ca sunt bine sanatos si inca in putere .va multzumesc pt atentzie


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib