Diesel vs. Benzina & poll

Tot ce nu se incadreaza in celelalte subiecte.

Moderator: Echipa Tehnica

diesel sau benzina

Benzina
37
45%
Diesel
37
45%
Ambele/Indecis
9
11%
 
Voturi totale: 83

sile_98
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Mar 22-Mar-2005 11:59
Localitate: Brasov

Mesajde sile_98 » Vin 17-Mar-2006 08:56

daria_na scrie:La un diesel singurul avantaj este consumul de combustibil, ĂŽn rest nimic...
De ce nu aşteptaţi LE MANS-ul, ca să reluăm discuţiile?
Până atunci totul se reduce la hai să vorbim o discuţiie.
Fiecare cu plăcerea şi gustul său


Acum sa nu fiu prea rau, insa asta denota un punct de vedere obtuz. Se intelege daca nu-ti place diesel, fiecare are o parere subiectiva. Insa cum s-a mai afirmat pana acum, diesel-ul are si alte avantaje, de exemplu un stil de condus mai lejer. Si turbina chiar are efect :)

Iar Le Mans nu are nici o relevanta in opinia mea, deoarece nu cred ca reprezinta masinile de 15-20.000 euro. La modul absolut putem concluziona ca motoarele pe benzina sunt cele mai bune deoarece ele sunt in Formula1. Aceste show-uri sunt doar pentru marketing, masinile de strada conventionale sunt alta mancare de peste :D

P.S. Eu am votat "ambele".

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Vin 17-Mar-2006 09:07

La Le Mans, pentru prima data, se va folosi un motor diesel pe Audi R10 de 5,5 litri, V12 TDI, bi-turbo, deosebit de economic si silentios.

sile_98
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Mar 22-Mar-2005 11:59
Localitate: Brasov

Mesajde sile_98 » Vin 17-Mar-2006 09:10

Asta stiam, insa totusi imi mentin parerea ca este un lucru de marketing. In caz ca va castiga sau va avea performante bune va da apa la moara si va redeschide discutii ca cea curenta.

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Vin 17-Mar-2006 09:44

va fi si marketing, dar cred ca arata ca motoarele diesel au evoluat foarte mult. Nu mai putem face astazi automat asocierea diesel-tractor. Acum ceva timp, un diesel pe seria 7 sau pe alte masini din categoria superiora era de neconceput. Sau in cazul C6: 2,7 HDI prinde 100km/h mai repede cu 0,5 sec decat 3.0i, la aceeasi viteza maxima.
daca merg asa cu inovatiile, cine stie, poate apucam sa vedem diesel si in F1 sau WRC.

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde daria_na » Vin 17-Mar-2006 20:42

Marketing ne-marketing, dar va fi prima confruntare reală ĂŽntre motoarele diesel şi cele pe benzină. Sunt foarte curios cum se va comporta AUDI. Aceasta pote fi un nou ĂŽnceput pentru diesel. Până atunci...

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 18-Mar-2006 02:17

se va comporta foarte bine altfel nu vad de ce ar risca aceasta modificare de motorizare... :-k ce ingrijoreaza vor fi problemele de fiabilitate/mentenanta pe parcursul cursei (deh ca la orice inceput)
Cosmin
high energy music expression

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 18-Mar-2006 14:50

Daria_na, n-am inteles ortografia "te afla-i".
Vrei sa spui ca cineva "afla" pe altcineva, adica il descopera intr-un mod neasteptat?
Ca, altfel, verbul "a afla" nu se conjuga in acest mod miraculos.
Traiasca dieselul si G. Becali! :o

Avatar utilizator
nitro_od
pasionat
Mesaje: 483
Membru din: Dum 12-Mar-2006 13:32
Localitate: bucuresti

Mesajde nitro_od » Sâm 18-Mar-2006 16:10

daria_na
Scuză-mă că te ĂŽntreb, nu ai confundat cumva maşina ĂŽn care te afla-i?

remarc tonul incisiv in care pui intrebarea dar nu gasesc motivul!
trebuie sa fii ceva mai explicita te rog daca ashteptzi un raspuns shi intrebarea ta nu este retorica ! cum spuneam intr-un alt post, nu totzi au un C4 iar acum(ca sa ma razbun), spun shi cred ca nu totzi cei ce au un C4 sau un model nou shtiu shi sa-l conduca ! conducatori auto sunt multzi , shoferii sunt mai rari!


P.S.: sa nu uit.......afla-i se scrie intr-un cuvant, adika , aflai !!!
invatza sa fii mai buna , nu tot ce zboara se mananca shi nici totzi cei ce au permis shtiu gararea laterala !
..... frantuzoaica pretentioasa !!!

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 18-Mar-2006 19:09

nitro_od, ti-am scris un pm. Nu l-ai primit sau...?

Cred ca daria_na este nitel cam mult influentata de ce se scrie in presa auto. Am vazut ca adesea citeaza calcule, opinii sau formule de pe acolo.
Cred ca duelul diesel-benzina nu poate fi decis de parerile redactorilor din zona auto, ci doar de posesorul masinii. Nici calculele contabile din reviste nu sunt Adevarul absolut, ceea ce putini oameni mai pot crede...

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde daria_na » Sâm 18-Mar-2006 21:55

paco scrie:Daria_na, n-am inteles ortografia "te afla-i".
Vrei sa spui ca cineva "afla" pe altcineva, adica il descopera intr-un mod neasteptat?
Ca, altfel, verbul "a afla" nu se conjuga in acest mod miraculos.
Traiasca dieselul si G. Becali! :o


Îmi pare rău.
Nu ştiu ce s-a ĂŽntâmplat de am făcut această greşeală.

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde daria_na » Sâm 18-Mar-2006 22:27

paco scrie:nitro_od, ti-am scris un pm. Nu l-ai primit sau...?

Cred ca daria_na este nitel cam mult influentata de ce se scrie in presa auto. Am vazut ca adesea citeaza calcule, opinii sau formule de pe acolo.
Cred ca duelul diesel-benzina nu poate fi decis de parerile redactorilor din zona auto, ci doar de posesorul masinii. Nici calculele contabile din reviste nu sunt Adevarul absolut, ceea ce putini oameni mai pot crede...


Nu sunt influenţat decât de studiile care se fac asupra acestui subiect şi din acest motiv citesc câteva reviste auto şi mai răsfoiesc şi internetul.
Fi sigur că dacă un diesel ar fi la fel de competitiv şi economic ca un benzinar fără fiscuţie aş cumpăra diesel. Dar mai este timp suficient, nu mă grăbesc. Am condus şi diesele şi benzinare, dar momentan prefer benzinarul.
De asemenea cred că nu aveţi nici-un motiv plauzibil să contestaţi nişte studii făcute de persoane neutre.
Referitor la Citroen C4, toate revistele recomandă motorizarea diesel de 1,6, ĂŽn detrimentul celei pe benzină de 1,6.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 19-Mar-2006 08:18

Nu e vorba sa contestam calculele (desi conditiile in care sunt facute difera de la om la om, de la caz la caz), problema e ca nu totul trebuie calculat. E o nebunie cu statisticile astea, de nu mai intelegi nimic.
Ultimul calcul pe care l-am vazut intr-o revista auto era ceva de genul "testul Celsius", adica o comparatie intre mai multe tipuri de masini in ce priveste viteza de incalzire a habitaclului. Logan iesise pe locul intai.
Justificarile testului mi se par puerile: ca, vezi Doamne, cand cumperi o masina, trebuie sa stii in cate minute ti se incalzeste tartita... 8)
Cred ca s-a mers prea departe...
De aceea sunt sceptic cu studiile si statisticile lor, le-au inmultit aberant!

Avatar utilizator
nitro_od
pasionat
Mesaje: 483
Membru din: Dum 12-Mar-2006 13:32
Localitate: bucuresti

Mesajde nitro_od » Dum 19-Mar-2006 18:34

paco, tzi-am raspuns la pm shi imi cer scuze pentru intarziere.

daria_na....intzeleg acum ca eshti baiat, scuze pt confuzie !
tot nu mi-ai precizat la ce anume te-ai referit,
Scuză-mă că te ĂŽntreb, nu ai confundat cumva maşina ĂŽn care te afla-i?

te rog sa specifici ca astfel sa-mi pot exercita dreptul la replica !
multzumesc anticipat !

cat despre topic, eu am intzeles ca aici nu are loc o dezbatere bazata pe fapte shi studii despre benzina shi diesel, ci pur shi simplu de preferintzele personale ale fiecaruia nefiind nevoie de argumente pro ori contra !
shtiu ca am spus ca nu pot alege intre doua mashini, una benzina cealalta diesel, ambele proprietate dar , ca preferntza, am votat
cer scuze pentru off topic !diesel :!:

cer scuze pentru off topic :-#
..... frantuzoaica pretentioasa !!!

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 19-Mar-2006 18:41

nitro_od, n-am primit nimic pe pm. Cand ai scris?

Ti-am trimis si un mail (nitro_od@yahoo.com), tot nimic...
Eventual, incearca pe mailul meu, cristipant@yahoo.com

Merci!

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde daria_na » Dum 19-Mar-2006 19:06

Noi benzinarii nu vă putem convinge, iar voi dieseliştii nu vă lăsaţi convinşi. Cel puţin noi avem de partea noastră toate studiile făcute asupra acestui acest suviect. Ce mai putem face ĂŽn această situaţie?


Înapoi la “Diverse”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib