GPS

Scoala si biblioteca, tutoriale. Sau, cum sa...

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
iussy
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Vin 10-Feb-2006 23:13
Localitate: Bucuresti

GPS

Mesajde iussy » Mie 15-Feb-2006 10:50

Cred ca subiectul e bine plasat...
Daca nu, va rog sa-l mutati voi unde credeti ca e mai bine!
Ca de obicei, am o intrebare:
Imi puteti spune un model/program de gps care sa functioneze pe laptop?
Stiu ca exista aparat specializate, sau i-poduri, dar, daca am un laptop si il car permanent dupa mine, nu prea mai vreau sa arunc banii si pe asa ceva...Oricum, laptopul are locul lui in masina si nu ma deranjeaza, ca i-am procurat un postament care il fixeaza pe bordul masinii...
Precizez ca ma intereseaza o harta rutabila pentru Romania si localitati, apoi ptr afara...
Multumesc de ajutor si indicatii!

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mie 15-Feb-2006 17:12

Vezi asta, vine la pachet cu harta detaliată (la nivel de stradă) a Europei Occidentale. Iar când te duci să ĂŽl iei :wink: poate obţii şi un discount pentru harta rutabilă a României (nu atât de detaliată, dar oricum, acceptabilă!).

marius_eugen
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 11-Aug-2006 10:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde marius_eugen » Vin 11-Aug-2006 12:53

Mai daca ai laptop atunci cu siguranta iti trebuie un receptor GPS care sa fie conectat prin port USB , serial , bluetooth ... Apoi iti trebuie o aplicatie gen iGO , Tom Tom Navigator compatibila cu sistemul tau de operare . Cost aprox ~ 4.5 mil .
Daca vrei sa-ti cumperi GPS iti recomand Asus A632N . Este super , eu de asta am si sunt f multumit de el . In principiu este cam 14 mil kit complet ( PDA , incarcator masina , holder masina , incarcator casa , cablu transfer date , husa , soft sincronizare si licenta Microsoft Windows Mobile 5.0 ) Apoi iti ai trebuie o memorie SD si iti recomand peste 512 mb pentru ca pe el poti asculta muzica , poti vedea poze si filme . Eu am bagat una de 2 GB . Softul iGO sau altul ... sfatul meu este sa nu te apuci sa dai milioanele pe el ca se poate face rost si altfel ... dar shhhhh !

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Vin 11-Aug-2006 13:03

Mariuse, userul iussy nu mai e de mult pe forum (a calcat pe bec, ca sa zic asa...). Ce ai indicat tu, este de fapt un PDA cu receptor GPS incorporat, nu de alta, dar confuzezi lumea. Un receptor GPS simplu, e intre 50 si 200€, depinzand de model, performante, mod de conectare, sursa de achizitie.
Pentru cineva care vrea sa-si foloseasca laptopul, nu vad de ce ar cumpara un PDA pt. asta.

marius_eugen
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 11-Aug-2006 10:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde marius_eugen » Vin 11-Aug-2006 13:23

Este posibil sa fie si alte persoane interesate . Un receptor GPS este dupa cate stiu eu intre 3,5 mil si 8 mil . Depinzand de firma , garantie , numarul de sateliti dupacare se orienteaza , modul de comunicare cu dispozitivul de vizualizare , sursa de alimentare ( acumulatori sau bricheta masinii ... chiar si solare ) Nu vorbesc de cele care se pun pe masinile straineze de scri GPS pe ele ca alea depasesc usor 500 euro numai acel dispozitiv .
Concluzia mea a fost ca nici un receptor GPS nu merge mai bine decat cel de la PDA-ul Asus indicat de mine . Asta spun din testele efectuate de mai multe reviste de specialitate !


Înapoi la “Tips/Tricks”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187672
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11705
    Cel mai nou membru ybunny