XMvsBX

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

XMvsBX

Mesajde cit16v » Mie 12-Noi-2003 23:14

salut!am gasit din intamplare forumul citroen si cum sunt un fan inrait al acestor superbe masini, nu aveam cum sa nu ma inscriu! :)
as vrea sa va intreb care este parerea voastra in cazul unei comparatii intre modele BX si XM(I tip) echipate cu motare diesel de 1.8 turbo si respectiv 2.1 turbo d12 din toate puctele de vedere.eu am un bx ,nu am mers niciodata cu xm si am acum o ocazie sa cumpar un xm si nu stiu daca este mai bun. astept sa-mi raspundeti.pa!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 13-Noi-2003 13:07

Bine ai venit.

XM n-am condus niciodata dar am mers in dreapta. Pot sa-ti spun ca tinuta de drum e mai buna si masina e mai confortabila.
Seria 1 are urmatoarele probleme grave:
1. Electrica destul de prost pusa la punct. Dese cazuri in care ramai fara faruri, stopuri si indicatoare de bord. Din aceeasi cauza, suspensia Hydractive I face probleme.
2. Suportii superiori ai cilindrilor de suspensie fata se degradeaza putand ajunge la desprinderea cilindrului din caroserie cu consecinte dezastruoase.

Fata de BX, intretinerea e mai complexa, mecanicii priceputi se gasesc mai rar. La fel si piesele de schimb la mana a 2-a.
Dupa parerea mea, bugetul de intretinere va fi cu ~ 50% mai mare, dar masina face parte dintr-o alta clasa.

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Joi 13-Noi-2003 13:52

Catalin,
salut!as vrea sa te intreb daca xm-ul pe care l-am gasit ar avea ceva probleme tinand cont ca proprietarul cere pe el 2200 euro(mi se pare putin pt un xm)?modelul este pe benzina(2000i).eu am un bx diesel pe care cred ca as lua 2000 euro,de altfel fara banii astia nici nu-l dau :)
pe care de doi ani il intretin fara sa ma coste prea mult.am citit mesajele tale si sunt de acord cu ce zici cu privire la mecanici, care sunt niste natarai care nici macar nu vor sa te asculte;asa am patit eu cu unul care mi-a schimbat rulmentii pe fata cu unii de dacie(a facut modificari la butuc si a facut si camasi pt ei),si asa am ramas pe autostrada cu rotile fata blocate numai dupa 2000de km in care nu s-a auzit nimic dubios la roti.ce rulmenti sa-i pun? noi costa cam 3.000.000 fara manopera si second 2.000.000 fuzeta completa cu manopera ,dar stim cu totii ca rulmentii fata sunt principala problema a bx-urilor.tu ce zici?referitor la lhm - e vreo problema majora daca la ora actuala am in instalatie ulei hidraulic romanesc h46a-imi curgea pe la niste conducte de servo care sunt pe caroserie(acum le-am intrerupt si nu mai curge),dar pe motor eu nu aveam pompa propriu-zisa servo-si nu ma mai puteam tine cu banii?si inca ceva te rog:imi mai curge niste ulei cred ca pe la telescopul fata stanga pt ca se scurge si ramane pe janta;am scimbat acele conducte plastic care stau pe telescop inclusiv si colierul cel de unica folosinta si tot mai da.care sa fie cauza?mersi anticipat si o sa ne mai auzim!pa!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 13-Noi-2003 18:39

E cam ieftin :?
In plus, motorul de 2l este cam gurmand si predispus la multe probleme de injectie din cauza instalatiei electrice despre care am vorbit mai devreme.
Daca vrei sa dai ~2500E (si sa ma oftici pe mine :) ) iti poti lua Bx-ul 16V care e pe Autovit. E din 91-92 si e impecabil.

Rulmentii fata SKF (cei mai buni dupa parerea mea) sunt 1911000 bucata, iar cei de spate, 3.000.000. M-am interesat eu chiar astazi. Manopera nu stiu cat e, dar in locul tau as da jos fuzetele si m-as duce la un service dotat cu presa rugand-ul pe un baiat de acolo sa-i schimbe. Scapi cu 1-200000.
Vezi ca rulmentii fata au cotele 42X82X36
Pe de alta parte, daca ti-a strunjit din butuc sau fuzeta, ce rulmenti mai vrei sa pui :?: nu se mai potrivesc decat aia de dacie...
Vezi ca poate gasesti fuzete mai ieftine. Oricum, de cand am masina, eu nu am schimbat nici un rulment la roata si inca nu huruie nici unul indeajuns incat sa ma deranjeze.

N-am inteles pe la ce conducte de servo curgea...dar asta nu-i o scuza pentru folosirea uleiului de motostivuitor :!: :!: :!:
Am vazut o data un BX care mergea de ~3 ani cu ulei hidraulic romanesc (unul clar ca apa, nu mai stiu ce indicativ avea) care prezenta urmatoarele simptome:
1. se "scula" foarte greu, pentru ca, fiind iarna, lichidul era mult prea vascos.
2. ramanea fara frane :!: pentru ca "fierbea" lichidul la o temperatura prea scazuta.
3. TOATE piesele de cauciuc pe care le atinge lichidul ala se dezintegreaza cu o viteza ametitoare chiar si sistemul de retururi din cauciuc (paianjenul cum se numeste pe la mecanici)

Referitor la cilindrul de suspensie, eu n-am vazut nici unul indeajuns de uzat incat sa curga prin alta parte decat pe la retur. Parerea mea? Ori nu a fost montata corect piesa aceea de plastic, ori e proasta si s-a spart, cum am patit si eu.

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Joi 13-Noi-2003 21:22

mersi mult pentru informatii!eu am avut numai LHM de la total dar ti-am spus cum a fost cu pierderea aia si ... asta a fost.am de gand sa mi-l schimb cat mai repede.stii ceva despre 16v-ul ala de pe autovit?eu l-am vazut odata pe la ciocarlan si mecanicii de acolo mi-au spusa ca are ceva probleme....nimic mai mult.daca stii pe cineva care vrea sa cumpere bx sau vinde vreun xm sa nu eziti sa ma contactezi.ne mai auzim!ciau!
ps: tu nu-ti vinzi gt-ul? :D

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 13-Noi-2003 22:22

Esti sigur ca era acelasi ? Eu stiu, cu tot cu ala, 3 16v negre in bucuresti, dintre care 2 cu piele.
Nu am avut ocazia sa-l studiez indeaproape dar l-am vazut mergand. Arata foarte bine si motorul mergea rotund, fara zgomote suspecte sau fum.
Daca au zis baietzii de la Ciocarlan ca are probleme...

Eu nu-mi vand Gt-ul ca-mi place !
In plus, nu are o fatza comerciala. Mai precis...arata rau dar merge bine :wink:

Imagine
Imagine

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Vin 14-Noi-2003 10:50

sigur 16v-ul ala era(avea piele,avea anunturile acelea multe, lipite de parbriz si corespundea si la culoare... ala era).parerea mea e ca masina face cam in jur de 2500 euro indiferent de ce zic mecanicii aia(garantat gasesti piese de bx-uri fie si 16v!!!)e unul de exemplu pe langa bucuresti - la magurele;Parvulescu il cheama si are o gramada de piese din dezmembrari).
cu privire la gt-ul tau mi se pare ca esti cam modest cand zici ca nu e faina masina;parerea mea e ca arata super si sunt sigur ca merge si bine,mai ales dupa ce am vazut ca te si pricepi la citroen-uri!!! :D.iti urez sa te tina inca pe atat!!!pa!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Vin 14-Noi-2003 11:48

Multumesc mult. Am spus doar ca nu are o fata comerciala. In plus, pentru mine masina aia face ~2000E, dar nu voi obtine niciodata banii astia :(
Problema e ca functioneaza in proportie de 95% pentru ca nu am bani s-o intretin. In afara de benzina ii aloc <<500000/luna pentru intretinere.

16v ala face banii pentru ca e un model deosebit. Va ajunge de colectie la un moment dat.
Parvulescu are o multime de piese, dar are si preturi peste medie.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Lun 17-Noi-2003 14:33

cit16v scrie: si second 2.000.000 fuzeta completa cu manopera


Parvulescu vinde fuzeta cu 1 milion fara manopera, m-am interesat astazi.


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos