conducta hidraulica de la corectorul de inaltime spate

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

gabbydim
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Mar 20-Mar-2007 22:56
Localitate: Brasov

conducta hidraulica de la corectorul de inaltime spate

Mesajde gabbydim » Mar 12-Iul-2011 15:21

need help!!! urgent
am o problema, mi-a cedat conducta de la corectorul de inaltime, cea pe care e presiune.
ruptura e la 10 cm de corector asa cum se vede in imagine.
nu ar fi o problema sa o schimb daca as fi in romania dar avand in vedere ca sunt departe de casa iar unde am cautat nu am gasit o alta conducta nu prea am ce sa fac.
are cineva vreo solutie???

Imagine

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Mar 12-Iul-2011 16:29

salut,cam nasoala treaba... unde esti ramas in pana..?
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

Valentin Sandu
pasionat
Mesaje: 356
Membru din: Dum 16-Mar-2008 15:55
Localitate: Bacau Str. mioritei Nr. 1

conducta B.X.

Mesajde Valentin Sandu » Mar 12-Iul-2011 18:53

Esti in tara , in ce localitate ca se rezolva. Daca esti esit din tara nu prea avem cum sa o rezolvam ,decit sa ei o conducta de la o alta masina citroen ,poate sa fie si de xantia
Atelier reparatii Citroen, PM pt detalii

Valentin Sandu
pasionat
Mesaje: 356
Membru din: Dum 16-Mar-2008 15:55
Localitate: Bacau Str. mioritei Nr. 1

conducta B.X.

Mesajde Valentin Sandu » Mar 12-Iul-2011 18:58

Daca nu e graba mare it pot trimit o conducta noua prin posta rapida ,ca am vazut ca nu esti in tara
Atelier reparatii Citroen, PM pt detalii

gabbydim
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Mar 20-Mar-2007 22:56
Localitate: Brasov

Mesajde gabbydim » Mar 12-Iul-2011 19:12

sunt in germania. am cautat pe la cateva puncte de dezmembrari dar fara succes. Am gasit intr-un singur loc dar masina era peste alta masina si nu aveam cu sa-i scot conducta. aici cand mergi la dezmembrari trebuie sa vi cu trusa de acasa ca altfel, 2 suruburi desfacute te costa 10 euro. ma rog.
astept un raspuns de la cineva din tara dar din cate m-a lasat sa inteleg nu are conducta de care am nevoie.
vroiam in primul rand sa stiu daca exista alta solutie inafara de cea a inlocuirii!
daca nu primesc cu 2 maini orice ajutor din partea voastra :D

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 12-Iul-2011 20:03

obtureaza cumva capatul pe care vine presiune, si mergi cu spatele lasat jos, daca nu gasesti conducta. altceva nu imi vine in cap acuma; conducta noua... ori de citroen, ori de oltcit, dar nu stiu unde vei gasi acolo. incearca la www.cx-basis.de, sunt in germania si au piese de cx, deci si conducte.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 12-Iul-2011 20:32

atatia km cu spatele jos e mai mult decat nasol..

singura sansa e sa iti trimita cineva din tara o conducta sau sa gasesti pe acolo conducta mai degraba..
se poate si suda, dar banuiesc ca nu ai unde sa faci acesta operatie.+plus ca risti sa o faci franjuri cand o desfaci..in general acele conducte sunt mai mult decat ruginite.
sa o lipesti pe loc acolo e imposibil pt ca pur si simplu nu va tine cu nimic lipita...

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat, dar cam asta e riscul unei masini cu suspensie hidraulica..ma refer la o masina veche.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Mar 12-Iul-2011 21:33

salut.ar fi o solutie daca ai o groapa sau elevator.demonteaza conducta de frina,cea care pleaca din pompa de frina partea din fata jos si merge in teul de pe puntea din spate si pune-o in locul celei sparte dar nu pe unde merge normal ca no sa-ti ajunga.trage-o prin zona tobelor pe undeva.gaura din pompa o blindezi cu un surub m8( cap de 13).cealalta o lasi asa.ai sanse de reusita doar daca conducta asta nu e foarte ruginita,altfel o vei sparge si pe asta.e singura varianta care mi-a venit in minte.bineinteles ca nu vei mai avea frina pe rotile din spate.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

gabbydim
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Mar 20-Mar-2007 22:56
Localitate: Brasov

Mesajde gabbydim » Mie 13-Iul-2011 01:07

mda, asta din urma am s-o incerc chiar dimineata, asta pana imi ajunge noua conducta, am nevoie de masina ca sa pot supravietui :D! conductele mele nu sunt prea ruginite asa ca ar fi sanse de reusita!
mai greu cu elevatorul! chiar acum ma uit pe schema sa vad de unde si pana unde e conducta!
revin dimineata cu noutati.


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos