Merita sa bag 1000E in BX?

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

masterofpuppets
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Sâm 17-Ian-2004 11:24
Localitate: Craiova

Merita sa bag 1000E in BX?

Mesajde masterofpuppets » Mie 03-Mar-2004 13:27

Salutare!
Am o dilema: am posibilitatea de a mi se aduce din Germania o caroserie + un motor.
As vrea sa fac recarosare legal si cu tot cu vama ma ajunge pe la vreo 1000 si ceva de euroi.
Al meu e din '84 si simt ca ii trebuie un upgrade urgent.
Ce parere aveti?
Merita?
Avantaje si dezavantaje.
Multumesc!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: Merita sa bag 1000E in BX?

Mesajde nicum » Mie 03-Mar-2004 15:33

masterofpuppets scrie:Salutare!
Am o dilema: am posibilitatea de a mi se aduce din Germania o caroserie + un motor.
As vrea sa fac recarosare legal si cu tot cu vama ma ajunge pe la vreo 1000 si ceva de euroi.
Al meu e din '84 si simt ca ii trebuie un upgrade urgent.
Ce parere aveti?
Merita?
Avantaje si dezavantaje.
Multumesc!


Intereseaza-te foarte exact care e procedura de recarosare... sa nu ai surprize. Conteaza foarte mult si in ce stare e masina pe care vrei tu sa o aduci. Eu m-am uitat pe un site de la ei si preturile la bx variaza intre 50 de euro (pentru masini neinscrise) si 3250 pentru masini preparate cu vreo 200 de cai sub capota. it's up to you...

masterofpuppets
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Sâm 17-Ian-2004 11:24
Localitate: Craiova

Mesajde masterofpuppets » Mie 03-Mar-2004 16:00

Pe ce site?
Io de obicei ma uit pe www.mobile.de sau pe autoscout24.de

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 03-Mar-2004 18:19

masterofpuppets scrie:Pe ce site?
Io de obicei ma uit pe www.mobile.de sau pe autoscout24.de


auto.top100.ro

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 04-Mar-2004 13:15

Despre recarosare iti povestesc eu. M-am interesat pt ca vreau acelasi lucru pt CX-ul meu.
In primul rand , daca aduci masina din alta tara, pentru a o putea refolosi la recarosare si sa nu platesti vama uriasa care se pune la o masina, trebuie sa intre in tara pe trailer, fara motor si cutie de viteze.
In acest caz, vama este de ~200E.
Trebuie sa act de vanzare-cumparare si, cel mai important, trebuie sa ai un certificat EUR1, care atesta ca masina a fost fabricata in UE. In caz contrar, vama creste mult.
Motorul nu trebuie sa fie pus alaturi de masina pe trailer, altfel vamesii te vor banui ca vrei sa ii pacalesti si de fapt vrei sa platesti 200E in loc de 1000 sau 2000. Daca vrei si motorul, trebuie sa il bagi in tara peste o saptamana sau doua.
apoi, trebuie sa mergi la RAR si sa obtii o autorizatie de inlocuire a caroseriei.
Nu vei putea pune o caroserie break pe un sedan, nu vei putea pune o caroserie care are alt ampartament. La BX nu cred ca este cazul, dar in cazul meu, exista CX Prestige sau Limousine care este mai lunga cu 30cm.
Cat costa omologarea RAR si actele la Politie nu stiu.
In plus, gandeste-te ce ar putea pati un Citroen fara presiune in sistemul hidraulic, care este dus pe trailer 1000 sau 2000 de km!!
Trebuie ca cineva sa aiba grija sa ii puna niste blocuri de lemn ca sa mentina suspensia in pozitie ridicata.

masterofpuppets
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Sâm 17-Ian-2004 11:24
Localitate: Craiova

Mesajde masterofpuppets » Joi 04-Mar-2004 19:15

Multumesc mult pentru informatii!
Vama la caroserie e doar 200 Euro?
Auzusem ceva de 400, dar cu atit mai bine.
Eu gasisem pe unu care sa se duca sa imi aduca din Germania o masina si era treba lui cum se descurca la vama (sa platesc vama doar la caroserie), oricum in banii astia (cca. 1000 si ceva de euro) vroiam si motorul).
Ce ar putea sa se intimple daca e adusa pe o platforma din Germania ca nu prea stiu?


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos