bord de xantia la bx

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

bord de xantia la bx

Mesajde dj01fad » Vin 04-Dec-2009 01:03

nu dati cu parul...
i-a mai venit cumva si altuia ideea asta nebuna??? intrebarea este cam asa: fizic, s-ar putea pune un bord de xantia pe bx? ma intereseaza daca s-ar potrivi curbura de la parbriz, si ... adaptarea grupului de caldura... sistemul de prindere este irelevant, precum si coloana de directie, pt ca alea se aranjaza ...
intreb doar ca idee... nu ma apuc de nimic, cel putin deocamdata :lol:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Vin 04-Dec-2009 07:24

Presimt o discutie de genu':

Nu pune mah ca nu se potriveste ca nu e in ton cu cazanu, bla bla bla...si dupa o vreme tranteste Nick o pozna cu bordul infipt binemersi in bx (poate si cu volan pe dreapta) :lol:

Io stiu ca unii puneau bord de BMW 3 rechin pe 1310...asa ca cumva trebuie sa mearga

PS - post inutil :roll:

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Vin 04-Dec-2009 11:47

bx-ul cred ca serie 2

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 04-Dec-2009 12:57

nu vad cu ce ajuta ... avand in vedere ca bordu de xantia iti fura din spatiu interior ... eu zic ca.. unu serie 2 .. pus bine la punct ... e mai solid decat orice alta inventie :wink: dar acum... fiecare cu nebunia lui :d succes daca te apuci de asa ceva !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 04-Dec-2009 14:08

S-ar putea sa iti ia din spatiu bordul de Xantia.
Vorba lui jgr..au pus daciotii bord de bmwu in dacie..dar de xantia in bx..cred ca e posibil.
Totusi, e doar o opinie...dar un bord de BX seria 2..de culoare neagra e destul de ok si frumos. Am zis de culoare neagra pt ca in primul rand mi se par mai bine facute decat celelalte..
Bafta oricum :)
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 04-Dec-2009 17:59

va cam inselati... toti :lol:
cristi: postul tau nu e inutil... la volan pe dreapta nu ma gandisem :razz:
cbx: bx-ul e serie 1
mihai & abarth: nu-i bai cu spatiul, mut scaunul si intru pe usa din spate :lol:

acuma fara misto... chiar ma bate gandul... am bx, am xantia, si vreau sa le combin la maxim...
nu cred ca imi ia mult din spatiu, pt ca o sa vina sa zicem mai in spate cu tot cu volan, lucru care ma si avantajaza, pentru ca bx-ul are volanul prea in fata si prea aplecat, iar daca ma pun confortabil fata de pedale, nu mai ajung la volan :shock: daca ma apuc de ceva, o sa incerc sa modific la maxim tot ce se poate, dar... detalii nu mai dau ... sa vedem cum e bugetul mai intai...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Vin 04-Dec-2009 18:32

si o sa iasa o bixantia, spor la modificari
SUPERMANsina rama in asfalt

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Vin 04-Dec-2009 21:47

Eu zic sa pui bordul de bx la xantie.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 04-Dec-2009 22:35

fiecare dupa gusturi ..si mie imi place mai mult bordul de bx..
dar oricum, chiar si fi curios sa vad cum vine bordul de xantia pe bx..s-ar putea sa avem o surpriza placuta :)
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

neghinita87
pasionat
Mesaje: 541
Membru din: Dum 21-Dec-2008 20:20
Localitate: ploiesti

Mesajde neghinita87 » Vin 04-Dec-2009 22:41

domnilar, omul a spus ca or sa apara discutii ca nu o sa mearga, ca nu se potriveste, ca nu e al lui( al bx-ului), dar hai sa il incurajam , poate iese ceva fain.bafta si sa ne spui si noua cum a iesit.
SUPERMANsina rama in asfalt

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 04-Dec-2009 22:46

oricum..toti cred cam incurajat ideea.. mai ales ca nu s-a mai vazut asa ceva...cred..
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Sâm 05-Dec-2009 19:26

omul are o idee relativ interesanta. din cate retin, e mai inalt, cred ca si decat mine ( eu am 1.88 ). si eu incapeam "la limita" in bx, cu toate ajustarile posibile facute scaunului (aveam si reglaj pe inaltime) ... orice faceam, tot tineam picioarele in stanga si dreapta volanului, niciodata sub ... cand puneam frana era chiar incomod.

Nick, nu ne zici nimic despre bx? de care e, de unde l-ai luat, e inmatriculat, poze? :D
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 05-Dec-2009 22:46

o sa pun poze zilele astea ca acum nu am; este vorba de un bx 16 trs serie 1 din 84-85 sau ceva de genul... masina arata groaznic, are usile scalciate, bombardate cu picioarele, aripile fata ciocnite, capota sparta, ambele bari sparte, dar scheletul e incredibil de bun, neavand rugina... si fiind intreg (masina a vazut-o si mihai si poate povesti si el ce si cum). acum... de pe masina lipsesc sferele, caracatita, interiorul e devalizat, chiuloasa si cu alte bucati de motor sunt prin portbagaj, si asa mai departe... parbrizul e nou pt ca i l-a spart cineva anul trecut cu o caramida pt ca a parcat pe un loc de parcare anume, etc etc... masina am primit-o la set cu inca una diesel, la care lipsesc bratele de pe spate, fuzetele din fata cu totul, sferele, iar in rest e completa si arata incredibil de bine la elemente cum ar fi usi, aripi, etc, doar ca, la asta scheletul este facut praf de rugina... ambele sunt inmatriculate dar cea diesel clar va fi taiata (aviz amatorilor, vand ieftin motorul, cutia si ce mai e pe acolo)... in functie de analiza tehnica a caroseriei pe care o sa o fac luni asupra astuia pe benzina, am sa decid daca ma apuc de vreun proiect sau o tai si pe asta... ideea mea a fost alta, dar avand in vedere ca nu am gasit xantie ieftina sa fac ce am in cap, am decis sa fac un fel de xantie deghizata in bx :lol:

PS: mie unul imi place la nebunie bordul de bx serie1, dar... la masina in cauza este prastie, si la cealalta e crapat deja pe mijloc, asa ca... nush ce sa zic...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern