BX- Poate fi o optiune ca masina de firma?

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 24-Apr-2009 15:20

Suna bine. Singura conditie ar fi sa gasesc o masina in stare satisfacatoare.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Vin 24-Apr-2009 18:19

:wink: cauta bine fara graba! eu asa am facut si nu pot sa zic ca am dat de o mina de aur dar oricum, sunt multumit!
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 24-Apr-2009 20:24

Da, asta e regula de aur in achizitia oricarui bun la mana a doua.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 24-Apr-2009 22:42

eu am avut un cx break, si masina ca aia nu cred ca o sa mai am vreodata... am carat cu ea cam tot ce se putea cara cu o masina... sau mai bine zis tot ce am reusit sa bag inauntru, de la saci de pietris pana la fier vechi, etc etc. nu cred ca ai avea de unde sa iei asa ceva, dar.... de ce nu cauti si un xm break? este si mai nou, arata si bine, si poate gasesti la un pret acceptabil (eu gasisem vreo 2 bune, in jur de 1300-1500 de euro). personal iti recomand bx break, dar ai grija ce cumperi, pt ca dupa cum a spus si mihai, cele care sunt bune nu sunt de vanzare (de ce oare :idea: ), dar ia in calcul si varianta xm. ca motor, recomand la bx pe cel 1.9d, dar la xm pe cel 2000 benzina + gpl.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 25-Apr-2009 17:39

eu as spune mai degraba un P405 break (nu stiu daca s-a mai spus ca nu am avut rabdare sa citesc integral). dar cred ca gasesti mai usor si suspensia e mai usor de intretinut, mai putin poate puntea spate care e mai pretentioasa, insa odata pusa la punct te va tine la fel de mult ca si cea de BX in aceste conditii. in rest, motoarele si cutiile sint aceleasi ca la BX, frinele sint ok iar per total costurile de intretinere sint mici. si eu recomand tot motorul de 1.9D cu conditia sa fie ok si bine intretinut

daneugen
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Lun 24-Dec-2007 07:30
Localitate: Bucuresti acu Zalaegerszeg

Mesajde daneugen » Sâm 06-Iun-2009 13:14

euam avut inainte de xm bx cei drept nu combi,si in particular pun reklame mari cum sint pe marginea drumuriror aveam scara din al. pe portbagaj iar restu in porbagaj 3 bidoane de lipici si hirtia uda,in fine in total cam 250 de kg.cu motor de 1.9d asa am mers 9 sute de mi km. e drept ca am shimbat motoru pe la 6 sute.trebuie sa fi atent la masina si iti spune ia ce are nevoie.in primul rind trebuie sa fi atent ca ce cumperi(motor,caroserie,sis.hidraulic aici trebuie sa si ce ulei au folosit daca nu LHM uita masima)inrest se poate repera.la rotile din spate trebuie sa te uiti sa nu stea ca cele de la camioanele Tatra deci in V ci drepte .asta e prima mina peurma vin restu,daca vrei ti le scriu,in plus uitate dupa un mecani care are habar de citroen,si isi face treaba cum trebuie nu cirpaceste. dan


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187761
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos