Nou Venit

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Sergiulik
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 25-Mar-2009 18:54
Localitate: Brasov

Nou Venit

Mesajde Sergiulik » Mie 25-Mar-2009 19:23

Salutare tuturor pasionatilor de citroen.....numele meu e Sergiu din BV si de cva vreme am un BX 16 TGI.....sincer la inceput nu prea mi-a placut, am luat-o ca aveam nevoie de masina dar dupa ceva vreme am inceput sa o indragesc......la capitolul confort am prieteni cu golf4,607,megane care nu pot decat sa viseze la o suspensie ca cea de pe BX.....si pot sa zic k imi plac mutrele tuturor care nu stiu k masina se ridica....sunt atat de fascinati.
Dupa cum spuneam.....imi place foarte mult masina-motor,confort,forme,personalitate....tot chiar daca nu e ea prea intretinuta...asta pt k nu am prea avut bani dar acum am strans cva lovele si ma apuc sa o repar....nu am prea multe de reparat.....hidraulik e beton,frane noi.....schimb parbrizul k e spart,radiatorul,schimb interiorul cu unu recaro(daca are careva la pret bun....asa k pt studenti anuntati-ma),esapament nou k al meu e ruginit.....si poate incerc sa aduc un pic de luciu la culoare.....masina a avut un visiniu inchis din fabrica,bestiala culoarea dar m-a lovit unu si a trebuit sa o revopsesc......normal k am dus-o la mesterul lul peste si a facut-o visine dar culoare mata fara pic de luciu....desi vopseaua era metalizata.....o sa-i pun si trapa electrica,tocmai am primit una........in rest am la ea 2 seturi de jante aluminiu cu cauciucuri, volan si schimbator piele originale bx.
Am o intrebare, poate ma puteti ajuta......de ce nu vrea masina samai treaca de 3000rpm?se opreste motorul cand depasesc 3000.....cineva mi-a zis k e din cauza gpl-ului k am scos instalatia si nu am mai pus-o la loc knd am vopsit-o.......se poate?multumesc pentru timpul acordat pentru a citi ce am scris....poate e cam mult dar noh.....sunt nou si am zis sa stiti cva d mine.....mailul meu e burcisergiu@yahoo.com, maputetiu contacta si pe mess...mai stam de vb,chiar mi-ar face placere.....salutare!!!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 25-Mar-2009 19:56

bine ai venit :!:
p.s.uite aici si linkul catre scaunele de xm ! vorbesti direct cu omul ! :!:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Mie 25-Mar-2009 20:05

Salutare Sergiu, bine ai venit pe forum ! Vad ca incet incet tot ne adunam cei din Brasov, e un lucru bun :wink:
Eu am un BX diesel si nu sunt familiar cu motoarele cu injectie pe benzina de pe Citroen si problemele lor specifice, insa din ce spui tu pare sa fie problema unui senzor de regim motor (sper sa nu gresesc).

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 25-Mar-2009 20:58

daca pe gpl se tureaza iar pe benzina nu, ori e ceva cu pompa de benzina, ori ai injectoarele zapacite de atata mers pe gaz. eu am nenorocit un set de injectoare perfecte, in 10000km mersi pe gaz, dar nu as renunta la el din cauza asta. de... asta este gazul.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Dum 11-Apr-2010 01:08

bine ai venit printre noi nebunii! :lol:

daca tot ai 2 seturi de jante aliaj, nu dai unul din ele? :roll: stiu ca sunt cam tigan asa din prima 8)

are calculator motorul asta? daca are e posibil sa fie ala zapacit si sa ii taie alimentarea! cum se intampla la <5500 rmp la restul masinilor
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Dum 11-Apr-2010 13:46

salut si bun venit.
ne bucuram ca iti place hidraulica si ca nu ai avut probleme cu ea ;)
era de vanzare in brasov un BX visiniu cu gpl pe el..sa fie acela? :roll:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Dum 11-Apr-2010 16:11

oameni buni , topicul este inceput acum 1 an si ceva .... serios :) nu cred ca mai intra omul pe aici :wink:

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

salut

Mesajde SilverSpider » Lun 31-Mai-2010 20:52

Tocmai ce mi-am cumparat si eu un bx diesel, sunt foarte incantat de el. Sa va dau cateva detalii: 1.9 diesel, hatchback, 172, 000 km, cutie automata, stare foarte buna tinand cont ca e din 1987, inchidere centralizata, alarma, trapa electrica, geamuri electrice (fata-spate), geamuri semifumurii, cam atat. Sa va spun si defectele pe care le-am gasit pana acum: geamurile fata se inchid greu (rezolvat), o usa nu se inchide (rezolvat), supotr geam trapa ruginit (aici nu am avut ce sa-i fac, cine poate sa ma ajute, vreau sa cumpar altul cu tot cu geam ca am vazut ca e greu de scos geamul), putina rugina pe ici pe colo (rezolvat), o scurgere de ulei hidraulic la suspensie stanga spate (nerezolvat, inca nu am cunostintele necesare). Sunt impresionat de felul cum a fost facuta masina din punct de vadere mecanic-electric-hidraulic, o am de doua zile si am studiat-o indeaproape in timp ce remediam micile defecte. Nu vreau sa scriu un roman asa din prima, deci, ma bucur sa fiu printre fanii citroen!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 31-Mai-2010 21:52

oo da ... am auzit ca te`ai ales cu o babaciune... abea astept sa o vad :wink: stii unde ne gasesti daca ai probleme cu hidraulica :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 01-Iun-2010 10:29

Felicitari pentru achizite.
Are cutie automata? Interesant :wink:

Scurgerea spate, daca nu curge mult(si mai ales cand stationeaza si se lasa de spate), poate fi de la retururile cilindrului. :wink:
Daca ai spatiu unde sa lucrezi, e bine sa te inveti singur sa iti repari hidraulica.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mar 01-Iun-2010 10:35

hai sa iti pun o intrebare tampita! cum ai rezolvat problema cu gemurile care se ridicau greu?
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 01-Iun-2010 11:34

Nu ai ce sa faci decat sa ungi cu vaselina macaraua..sa dai cu vaselina pe sine si pe rotita care se misca pe sine...
Eu cel putin asa am facut cand mi-am pus tot sistemul de geamuri electrice.. Initial nu am avut geamuri electrice si mi le-am pus cu totul.
Si o alta faza..vezi ca geamul sa pice bine si sa se inchida perfect.

O alta problema apare la chedere. Sunt vechi si imbatranite, in concluzie TARI. Si astfel geamurile merg greu pe ele. Eu le-am mai dat cu ulei sa le mai inmoi, dar nu stiu care ar fi cea mai buna solutie.. :roll:
Motorasul electric ridica f repede daca sunt unse sinele si zimti de la macara, insa chederele opun si ele rezistenta din nef :(
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mar 01-Iun-2010 13:10

de asta ziceam tampita...pentru ca si eu ma gandeam la acelasi lucru!
in fine...niste chedere noi sau bune pe unde gasim?
Citroen BX 17. TD '89

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 03-Iun-2010 21:24

Problema cu geamurile am rezolvat-o cu vaselina, exact cum explica cineva mai sus. Omul de la care am luat masina mi-a spus toate defectele pe care le stia el, scurgerea de lichid hidraulic zice ca este din cauza sferei care nu este stransa bine. Din cate am vazut eu nu este grav pt ca nu curge jos, sfera si cilindrul sunt murdare si lichidul s-a extins pe ele. Deci, scapa pe undeva dar foarte putin. Trebuie sa incarc sferele dar dupa ce termin cu actele ca sa pot merge cu ea ca nu mai am rebdare. Acum este demontata, scos aproape tot interiorul, verificat instalatie electrica si facute cateva modificari la bord :) ca doar imi place electronica (si mecanica dar mai am multe de invatat). Sper sa o fac la loc weekend-ul asta ca de luni incep serviciul si nu o sa mai am mult timp liber.

Poate are cineva o trapa de vanzare, doar geamul cu rama ma intereseaza.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Vin 04-Iun-2010 08:14

din cate stiu eu, nu prea are cum sa curga pe la sfere pentru ca nu sunt stranse bine! daca lasi masina jos(eliberezi presiunea din instaltie) sferele se desfac si se strang la mana fara un efort foarte mare. e posibil sa fie ceva garnituri de pe acolo!

la capitolul trapa, :lol: bafta multa! si eu am cautat una de mi-au sarit capacele! am gasit una intr-un final si parca mai avea una persoana respectiva!
ionutcomsa din brasov! super de treaba baiatul! vorbeste cu el poate cine stie

bafta multa!
Citroen BX 17. TD '89


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern