serie pierduta

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Mie 24-Sep-2008 02:27

uite un topic interesant!

Omu' a zis ca masina nu are nici ITP, si nici serie la motor, este exact in situatia mea. La mine se vede tablita cu tipul motorului.

Cand am inceput nebunia (pe vremea cand aveam ceva bani, acu nu mai am nimic si d-aia e totu pe hold) am sunat la RAR si am zis ca: am cumparat o masina, si trebuie sa-i fac autentificarea. Seria motorului NU e vizibila, se poate poansona daca masina nu are ITP? Raspunsul a fost un "NU" categoric, si ca trebuie sa-mi fac ITP-ul la ei, la RAR... si atunci a inceput nebunia pe care am mai povestit-o p-aci cred, anume ca aia de la RAR nu vor sa-mi dea ITPu (implicit sa faca poansonarea, si pe urma identificarea) pentru ca cica "trebuie verificat in partea de jos a blocului motor(sub masina) ptr a vedea daca n-o fi fost acolo poansonata vrodata seria". Si ca trebuie sa spal acolo motorul, ca lumea de tot. Si de'atunci...vacanta, chestii, banii s-au dus, masina a mai intampinat niste probleme care la randul lor au mai costat bani, si eu de ... cred ca mai mult de 3 luni de zile am cartea masinii la RAR...

@abarth_mcm: daca tot ce trebuie sa fac e sa ma duc cu fostul propietar la notariat si sa fac ce'ai zis tu, este o salvare! Adica daca, avand in dinti hartia aia cand ma duc la autentificare, scap de toata problema cu seria si de toti dracii aferenti!... astept raspuns, e o raza de speranta reply-u' tau de mai sus :)
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 24-Sep-2008 08:24

E tot ce trebie sa faci.Trebuie sa ai acel act de la notariat.E singura scapare ca sa poti sa o inscrii pe numele tau.Autentificarea si autenticitatea la RAR NU ARE NICI O LEGATURA CU ITP-ul.Poate masina nici sa nu aiba frane..directie..etc.. Prin acel certificat de autenticitate se verifica modelul masinii.seria..culoarea.(daca ai alta culoare nu e o problema..iti modifica si culoarea apropo..). Numai la motor merge faza cu seria pierduta in urma unei reparatii.Sper totusi ca ai seria cu tipul motorului..daca nu o ai..adio inscris. Iar daca nu ai serie la caroserie sau cumva o ai in alt loc decat aripa dreapta fata sus..iarasi adio inscris.
Parere mea//fa acel act la notariat..fa si o procura la notariat prin care proprietarul te imputerniceste pe tine sa te ocupi de toate actele masinii (e valabila 18 luni) si fugi la RAR pt autenticitate...si mai apoi la ITP...dupa aceea o inscrii.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mie 24-Sep-2008 08:33

apropo de autenticitate... daca am parbrizul ciupit putin , trec de autenticitate? ca si eu sunt in faza de inscriere si tre sa ajung pe la RAR
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 24-Sep-2008 08:40

Da.
Dar ITP-ul nu il faci.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mie 24-Sep-2008 08:58

ITP-ul, slava domnului, il am pana in 2010! :lol:
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Mie 24-Sep-2008 15:19

mie mi-a zis proasta aia de la RAR ca nu se poate face autentificare la rar fara ITP. cand am intrebat-o io "ce treaba are!?" mi-a zis ca asa se face, anume ca:

Trebuie ca masina sa aiba ITP valabil pentru a-i face autentificarea.


LE: mi-a dat revenire ptr ITP la rar... langa locu unde ar trebui sa fie seria motorului, se vede clar placuta cu tipul. La fel si seria caroseriei, e perfect vizibila, si e cea din acte.
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.

unnamed
simpatizant
Mesaje: 70
Membru din: Mie 02-Iul-2008 18:24
Localitate: Bals

Mesajde unnamed » Mie 24-Sep-2008 16:05

hm..cam complicata treaba.uitati ce mi-au zis mie azi la ITP:Daca nu sunt proprietar in cartea masinii,nu e problema pentru ca am contractul de vanzare -cumparare(valabil 30 zile)cu care pot sa merg la identificare sa imi rezolve problema cu seria,doar sa le zic ca acu am luat si io masina si n-am timp sa il caut pe proprietar sa imi faca mie procura.Proplema e ca asa pare prea simplu,dar asa voi face,nu mai fac procura cu proprietarul,mai ales ca omu nu vrea(crede ca vreau sa il insel,sau fac vreo "ilegalitate" !!) va anunt ce mai zic si aia la identificare.
si inca un argument pentru aia de la identificare ar fi ca citroenurile bx majoritatea au problema asta,la ITP asa m-au invatat sa zic.

unnamed
simpatizant
Mesaje: 70
Membru din: Mie 02-Iul-2008 18:24
Localitate: Bals

Mesajde unnamed » Mie 24-Sep-2008 16:22

de fapt,cea mai mare problema a mea acum ,este atitudinea "colegilor" precum Dan T,care pe langa faptul ca nu a fost invitat sa inteleaga ce vreau sa spun,se pare ca vrea sa imi strice topicul;cat despre greselile de punctuatie(care nu exista!!),am o singura observatie de facut,nu vreau sa fiu provocat sa ne certam pe tema asta,mai ales ca ma simt foooarte in stare sa gasesc greseli de punctuatie si de exprimare in replicile postate de domnia sa.mai pe scurt,daca am sa primesc vreo pedeapsa sau am sa fiu interzis in vreun fel pentru atitudinea de acum,vreau sa spun ca nu cred ca vechimea pe forum se masoara in "galeti cu semne de punctuatie".

Dan T,nu te supara ca nu m-am adresat direct,dar incerc sa evit sa dau ocazia sa ne certam,mai ales ca eu am nevoie de cont pentru a schimba opinii cu oamenii care au ceva util de spus,sau cel putin glume mai putin acide.

...am fost calm.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Joi 25-Sep-2008 06:42

Dragul meu,

1. Daca te deranjeaza anumite observatii obiective, te rog sa te abtii.
2. Plecand de la premiza ca forumul este public, bine ar fi sa poata citi oricine ce este scris.
3. Daca vrei sa cauti nod in papura nu ai decat, insa nu asta era sensul. Imi pare rau sa-ti spun, insa primul post al tau este greu lizibil.

Intr-un final, sincer, ma bucur ca gasit raspuns la problema care te framanta.

PS: Si daca tot facem promisiuni: incearca sa nu mai scrii chiar in halul ala de "fara puncte" pentru ca am sa sterg posturile de gen. Prefer sa fie mai putin scris, decat sa fie elucubratii.

OK?

sper ca da.. :)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

unnamed
simpatizant
Mesaje: 70
Membru din: Mie 02-Iul-2008 18:24
Localitate: Bals

Mesajde unnamed » Joi 25-Sep-2008 13:43

Legat de problema seriilor:eu acum am venit de la RAR,au zis asa:sa duc masina la ei fara alte acte,in afara de cartea masinii in original si certificatul,de asemenea,in orginal.NU trebuie procura pentru ca nu conteaza proprietarul.au zis ca se rezolva repede.mie iar mi se pare prea simplu,dar cat de curand,o sa duc masina la ei.va tin la curent daca nu ati rezolvat inca.



Iar in legatura cu glumele inutile:
"in general se screi in caz de informatia (cerere sau impartasire) si daca sunt probleme .." asa ai zis ti ,Dane,asa ca nu-mi zice mie despre elucubratii,ca tu ai inceput sa schimbi subiectul topicului.ma bucur ca esti sincer,dar chiar nu s-a rezolvat.iata ca o sa fiu si eusincer:ma asteptam la reactii de genu"sterg posturile",asa ca esti liber sa faci ce vrei ,dupa cum chiar tu ai sugerat mai sus:chiar daca ma deranjeaza,sa ma abtin.asta e cenzura.sterge ce vrei dar nu ma jigni,am scris corect,halul ala de "fara puncte",se numeste fraza,iar dupa cum se vede,cineva a inteles ce vreau eu. Salut!

Aaa....am si io o galeata cu corectitudine! te intereseaza?

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Joi 25-Sep-2008 14:05

este necesara o declaratie pe propie raspundere , in care se specifica :ca urmare a lucrarilor mecanice la motor , a fost deteriorata seria , .......vor completa in cartea de identitate ..fara serie motor

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Joi 25-Sep-2008 14:34

Asta am spus si eu...nu cred ca exista alta metoda. Adica nu ai cum sa o duci acolo si...ce sa ii faca?sa constate ca nu are serie?Trebuie neaparat acea declaratie pe propria rapundere.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Joi 25-Sep-2008 14:43

la RAR - Voluntari , am fost nevoit sa dau cu subsenatul ...

unnamed
simpatizant
Mesaje: 70
Membru din: Mie 02-Iul-2008 18:24
Localitate: Bals

Mesajde unnamed » Joi 25-Sep-2008 16:16

Mie asa mi-au zis azi la pranz,sa fac o programare si ma duc direct cu masina doar cu cartea(era o femeie la chiseu,sper sa nu fi gresit ea).asa voi face.fac programarea si ma duc fara declaratie,mai ales ca omu de la care am luat-o nu vrea sa mearga la notar ca zice ca il insel(habar nu am cum crede ca as putea sa fac).poate e diferenta intre Bucuresti si Olt,poate ca acolo le e frica de incurcaturi,avand de a fce cu mai multe serii "magarite" :D Sper sa fie asa.

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Joi 25-Sep-2008 16:29

mah, repet, tin si acum minte cand am sunat sa ma programez pentru autentificare:

tzzzaaaarrrrr
{aceasta convorbire poate fi inregistrata, toti operatorii nostri sunt ocupati, suntem o firma plina de birocratie si interese, etc}
{peste 5 minute:}

rar: Alo, rar romania, buna ziua
eo: buna ziua, am cumparat o masina si vreau si eu sa-i fac autentificarea
rar: ziceti-mi seria [parca] CIV, marca, culoare, model etc
eo: [zic tot ce m-a pus sa-i zic]
rar: verificarea periodica o aveti facuta?
eo: aaaaa....itp? .... nu
rar: pai si cum vrei autentificare fara sa aveti ITP?! faceti-i intai ITPul si pe urma veniti la autentificare
eo: ?!?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib