Xsara HDI sau 1.6 vs Renault Megane Sedan 1.5 dCi sau 1.6

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

xsarahdi
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 10-Mar-2004 12:32

Xsara HDI sau 1.6 vs Renault Megane Sedan 1.5 dCi sau 1.6

Mesajde xsarahdi » Sâm 20-Mar-2004 12:41

Sunt in pragul achizitionarii unei masini noi, dispun de maxim 13000 EURO ca pret CIP pentru ca vreau sa iau masina in leasing si am de ales intre: Citroen Xsara care este acum la oferta avand un pret de 10500 EURO cu climatronic, ABS, pack look exterior, vopsea metalizata, computer de bord si radio CD pe langa dotarile standard, Renault Megane Sedan care exceleaza prin dotarile standard, prin siguranta, avand nu mai putin de 6 airbag-uri, prin spatiu interior si nu in ultimul rand prin design. Stiu ca Megane-ul e foarte bine vandut in Europa dar am auzit ca pe drumurile noastre, dupa aprox. 15000 km incepe sa "troncane" si ca are o articulatie zgomotoasa. Tin sa precizez ca am avut un Megane 1.9 dCi si avea un zgomot insa era de la o bucsa de la motor. Deasemenea caseta de directie a cazut pe la 56.000 km. Ce-mi recomandati? As vrea totusi daca puteti sa fiti obiectivi tinand cont de faptul ca ne aflam pe forumul Citroen. Ar mai fi doua optiuni: Mitsubishi Lancer si Golf IV Second Hand insa as vrea totusi o masina noua. :?:

cit16v
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Mie 12-Noi-2003 22:32
Localitate: Bucuresti,Rm.Valcea

Mesajde cit16v » Dum 21-Mar-2004 13:20

salut!eu pot sa-ti spun decat ca motorul HDI de pe xsara este mult mai bun decat cel de pe megane(lucru recunoscut pe plan mondial) si chiar decat TDi-urile de pe golf si passat.In plus xsara are si niste frane super.Alegerea este destul de dificila deoarece meganul a aparut decurand in timp ce xsara are o istorie si tinand cont si de prestigiul firmei eu as alege xsara.Gandeste-te bine.Salutari!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Lun 22-Mar-2004 22:33

Alegerea nu e de loc simpla din pacate.
Pe de-o parte ai Megane-ul, masina de ultima generatie ce are ca principale avantaje marimea portbagajului, securitatea pasiva si pretul scazut al service-ului. Dezavantajele la acest model ar fi tocmai faptul ca e un model nou, care nu a scapat de bolile tineretii (se pare ca are niste probleme la directie). Un al doilea dezavantaj ar fi spatiul interior pe bancheta din spate si in special la picioare.

De cealalta parte avem Xsara care este la sfarsitul productiei din cauza aceasta avand un pret mult redus si o echipare foarte bogata. Alte avantaje ale Xsarei ar fi securitatea activa, avand o tinuta de drum si niste frane de invidiat, precum si lipsa problemelor grave in toti acesti ani de productie.

Motorizarile pe benzina sunt echivalente ca si consum si performante de catalog, dar Xsara e mult mai vioaie datorita greutatii ceva mai reduse.
Motorizarile diesel nu suporta comparatie. Desi pe hartie diferenta e numai 5 CP, cuplul Xsarei e mult mai mare (motor de 2l fata de 1.5). Diferenta de cuplu face masina foarte agreabila la condus, nefiind necesare retrogradari frecvente.

Pana la urma iti recomand sa faci cate un drive-test cu fiecare si s-o alegi pe cea in care te simti cel mai bine.


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern