BX 4TC

Modificari interior, exterior, motor, transmisie, suspoensie etc.

Moderator: Echipa Tehnica

smileyx
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Vin 13-Noi-2009 12:40
Localitate: ploiesti

BX 4TC

Mesajde smileyx » Vin 13-Noi-2009 16:17

Stie cineva unde se gaseste un kit de tuning exterior de citroen bx 4tc??similar cu cel de pe citroenul ce a participat in '86 la paris dakar??sau daca se pricepe cineva sa faca unul din fibra de sticla??
daca e nevoie voi posta si cateva poze pentru cei care nu stiu despre ce este vorba
just 4 citroen

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 13-Noi-2009 17:27

pune poe... sa vedem daca vrorbim, de acelas model !
Cel de paris dakar nu era bx... a fost totusi un bx la dakar... dar deja nu mai semana deloc cu bx ! :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

smileyx
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Vin 13-Noi-2009 12:40
Localitate: ploiesti

Mesajde smileyx » Vin 13-Noi-2009 17:42

Imagine
Imagine
[img=http://img38.imageshack.us/img38/1705/800pxcitronbx4tcjarama2.th.jpg]

primul fiind varainta"de strada" cel original de dakar fiind 4x4 cu un motor de 3000cm3 supra alimentat ce dezvolta 440 de caluti...acum fac mentiunea asta pur din dorinta de a face cat de cat cunoscuta istoria bx-ului....:)
just 4 citroen

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 13-Noi-2009 18:09

primul e un 4TC de strada, normal. al doilea e un 4TC rallye, 2300cmc, turbo, ~380 CP (provine de pe Peug 505), tractiune integrala, dupa cum ii spune si numele. BX-ul de la Dakar era construit pe baza unuia normal, nu a unui 4TC care e complet diferit dpdv tehnic. nu am poze cu masina, dar aici e un link despre ea, inclusiv nr de cursa e altul link

in alta ordine de idei, masina aia e alta pe dedesubt, cel putin fata, asa ca acolo nu stiu daca se poate copia, decit adapta poate. spatele ar putea fi copiat, dar dupa ce? ca in Ro nu exista asa ceva. poate doar sa dai peste un ultra meserias care sa o faca dupa poze. in toate cazurile ma tem ca rezultatul va fi in cel mai bun caz indoielnic. daca mai vrei si alte informatii despre 4TC poti intreba aici
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 13-Noi-2009 18:11

4tc a fost facut pentru WRC (World Rally Championship) , grupa B ! insa nu a avut succes deloc ....

Asta a fost bx`ul special pregatit pentru paris dakar !

Imagine

Imagine

Imagine

Acum ca am lamurit`o si p`asta ... iti pot spune cao replica dupa 4tc .. este foarte greu de facut ! asadar .. este foartye greu sa modifici un bbx ... cel mai non-kitch ... este sa`l lasi cu elementele originale.. eventual un kit 16 valve .. modificat subtil ! din pricina formei.. este greu sa scoti ceva frumos din el !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 13-Noi-2009 18:12

mi`a luat`o khan inainte... damn :D dabea am gasit pozele prin calc :D
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

smileyx
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Vin 13-Noi-2009 12:40
Localitate: ploiesti

Mesajde smileyx » Vin 13-Noi-2009 18:15

mihaistan scrie:4tc a fost facut pentru WRC (World Rally Championship) , grupa B ! insa nu a avut succes deloc ....

Asta a fost bx`ul special pregatit pentru paris dakar !

Imagine

Imagine

Imagine

Acum ca am lamurit`o si p`asta ... iti pot spune cao replica dupa 4tc .. este foarte greu de facut ! asadar .. este foartye greu sa modifici un bbx ... cel mai non-kitch ... este sa`l lasi cu elementele originale.. eventual un kit 16 valve .. modificat subtil ! din pricina formei.. este greu sa scoti ceva frumos din el !
mda..asa este...k sa obtii un non-kitch este foarte greu...totusi am vazut mai demult un anunt pe internet..cineva care facea din fibra de sticla "umflaturi"..si chiar am vazut un bmw cu usile si aripile umflate..si ma gandeam ca ar mege si pe Bx.eu am un citroen radiat.Mare lucru nu pot face cu el si ma gandeam sa incerc si asta..macar asa de distractie.
just 4 citroen

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 14-Noi-2009 01:15

intra aici : http://www.ssgti.net/main.htm , dai la swift gallery iar la pagina 31 ai sa gasesti o masina alba... am un meserias care exact dupa pozele astea ne-a facut un hit de caroserie, iar in afara de modificarile cerute de noi a iesit intocmai ca in poze. o sa incerc sa mai gasesc si poze cu masina facuta ca sa vezi ce si cum, DAR a costat foarte mult lucrarea, si nu stiu daca iti convine sa dai atatia bani pt o masina radiata... omul este super smecher, lucreaza bine, si ca fapt divers, mai demult a construit din tabla o aripa fata de bmw M3 E30 pt ca nu gaseam sa cumparam cu nici un chip niciunde pe vremea aia, si a facut-o in oglinda dupa cealalta...

later edit: uite ca am gasit si o poza (doar asta)... iti poti face idee ce poate sa faca : http://forum.4tuning.ro/attachment.php? ... 1146179458 ;
P.S. sa nu razi de cat de jegoasa era masina si ce avea deasupra... in momentul ala era singura masina functionala si trebuia sa aducem placa de pal acasa :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

smileyx
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Vin 13-Noi-2009 12:40
Localitate: ploiesti

Mesajde smileyx » Sâm 14-Noi-2009 10:57

dj01fad scrie:intra aici : http://www.ssgti.net/main.htm , dai la swift gallery iar la pagina 31 ai sa gasesti o masina alba... am un meserias care exact dupa pozele astea ne-a facut un hit de caroserie, iar in afara de modificarile cerute de noi a iesit intocmai ca in poze. o sa incerc sa mai gasesc si poze cu masina facuta ca sa vezi ce si cum, DAR a costat foarte mult lucrarea, si nu stiu daca iti convine sa dai atatia bani pt o masina radiata... omul este super smecher, lucreaza bine, si ca fapt divers, mai demult a construit din tabla o aripa fata de bmw M3 E30 pt ca nu gaseam sa cumparam cu nici un chip niciunde pe vremea aia, si a facut-o in oglinda dupa cealalta...

later edit: uite ca am gasit si o poza (doar asta)... iti poti face idee ce poate sa faca : http://forum.4tuning.ro/attachment.php? ... 1146179458 ;
P.S. sa nu razi de cat de jegoasa era masina si ce avea deasupra... in momentul ala era singura masina functionala si trebuia sa aducem placa de pal acasa :lol:
intr-adevar...chiar se pricepe omul..jos palaria...dar cam la cat s-ar putea ridica un kit de caroserie??totusi??macar k pret informativ...
just 4 citroen

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 14-Noi-2009 11:30

pai hai sa gandim logic ... faci kitu ... sa zicem ca iese... dupa trebuie vopsita masina profesional... nu cu bidineaua ! iar o vopsea data cu bun simt duce undeva la 1000 eu ! deja este de 3 ori valoarea masinii in cauza :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

smileyx
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Vin 13-Noi-2009 12:40
Localitate: ploiesti

Mesajde smileyx » Sâm 14-Noi-2009 12:18

mihaistan scrie:pai hai sa gandim logic ... faci kitu ... sa zicem ca iese... dupa trebuie vopsita masina profesional... nu cu bidineaua ! iar o vopsea data cu bun simt duce undeva la 1000 eu ! deja este de 3 ori valoarea masinii in cauza :wink:
ei..da...aici ai dreptate..plus cat tre sa mai bag in masina sa o fac functionala...imi trebuie un talon la ea...mai imi trebuie o pompa hidraulica..un injector..mai am nevoie de cateva piese pentru ea..
just 4 citroen

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 14-Noi-2009 14:53

sincer... kitu e degeaba daca nu ai ceva sub capota !
e am investit in mecanica mea o groaza de bani ! si inca mai bag :wink: gandeste`te daca vrei sigur sa te apuci... suma finala va depasii pretul unei masini noi :lol: dar asta e !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Sâm 14-Noi-2009 15:45

smileyx daca reusesti sa faci estetica identica cu 4 tc , restul pieselor le primesti de la mine gratis

smileyx
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Vin 13-Noi-2009 12:40
Localitate: ploiesti

Mesajde smileyx » Sâm 14-Noi-2009 19:18

cbx scrie:smileyx daca reusesti sa faci estetica identica cu 4 tc , restul pieselor le primesti de la mine gratis
ei bine..o iau ca pe o provocare...sa vedem daca pana in primavara imi iese kitul...dar vezi k ramai dator cu o pompa hidraulica si un injector..:P :)
just 4 citroen

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Sâm 14-Noi-2009 19:24

batem palma :D


Înapoi la “Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos