Cost intretinere Ds5

Tot ce tine de Citroen DS5, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

avm_andrey
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 26-Dec-2017 15:29
Localitate: Timisoara
Masina: Astra h

Cost intretinere Ds5

Mesajde avm_andrey » Mar 26-Dec-2017 15:50

Salutare,
Sunt tentat de achizitia acestui model...2.0 diesel,cutie automata.As fi curios cum sunt costurile de întreținere pentru acest model,piesele sunt mai scumpe.fata de alti producatori,etc.Eram tentat de o alfa 159 dar am renunțat tocmai din acest motiv. Mersi

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Cost intretinere Ds5

Mesajde calorifer4 » Mie 27-Dec-2017 15:53

Cand accel lucru iti place si ti-l permiti costurile aferente nu reprezinta nimic. Daca iti doresti o masina cu performate de ''bmw'' si costuri de intretinere de ''logan'' inseamna ca nu ai reusit sa treci prin mai multe etape de a face diferenta dintre un lucru de calitate gandit scump si altceva.
Orice masina sh dupa achizitie va trebuii sa i schimbi:
-Set distributie+pompa apa (tiganu' care o vinde iti va spune ca este facuta, teapa! cu cartea si stampile nu tine, grija ca la kilometraj orice masina din vest are lejer 180k km in primii 2 ani)
-schimb de ulei si filtru de ulei pentru primii 500km! (spalare motor mai mult, needucatii din vest merg 40k km cu un schimb de ulei sau il schimba doar cand se aprinde becul de service in bord, de altfel ei doar completeaza din peco uleiul)
- schimb de ulei si toate filtrele de preferat marca Mann, Mahle la filtre si uleiul Motul 5l sau Castrol 4l+1l 5w30 pentru urmatorii 7k-12k km maxim!... datorita sistemului start-stop uleiul este praf in romania dupa 8k km datorat infrastructurii rutiere.
-schimb lichid de frana daca masina provine din tari predominant ploioase indicat la fiecare 2-3 ani marca ATE, nu se completeaza la verificare, se inlocuieste!, cand nivelul este scazut se inlocuiesc placutele de frana fata sau spate. (pompa de frana, repartitor anti-blocare abs/esp etriere pot costa o avere)
-placute si discuri de frana,.. pare fii o gluma dar vor costa de 4 ori mai mult ca la astra h :D, nu comparam trotinetele intre ele ca si nivel de siguranta.
-grija cand o cumperi, masina trebuie sa se comporte excelent pe asfalt, indicat este sa mergi daca poti cu viteza maxima! pentru ca atunci vei intelege daca este ok sau caruta. (sa nu tremure, topaie, boncane, orice lucru aparent minor are costuri colosale la inlocuire, cu cat defectul este mai mic si de *AtenĂžie la limbaj* cu atat mai scump va fii de achizitionat ca si piese si inlocuire, valabil la oricare masina sh)
-interiorul, aici orice masina va spune adevarul, cu cat este mai ingrijit cu atat proprietarul a avut grija la detalii si costuri de exploatare datorate in timp, masina de gunoier-fumator-fermier-santier-firma din start trebuie evitata.

Gata cu vrajeala, Modelul DS5 este doar pentru entuziasii si posesori ai marci Citroen.

avm_andrey
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 26-Dec-2017 15:29
Localitate: Timisoara
Masina: Astra h

Re: Cost intretinere Ds5

Mesajde avm_andrey » Joi 28-Dec-2017 10:42

Mersi de comment. Cred ca "performante de BMW si costuri de intretinere de logan" e greu de gasit:), dar nici nu vreau sa dau mereu salariul pe o luna cand se strica ceva.(si câștig destul de bine pt Ro :p). Investitiile ce se fac imediat după achizitionare sunt asumate si normale, dar cum ai pus problema despre placute/discuri ca s de 4x mai scupe ca la opel...asta nu.mi place. In aceeasi bani sa zicem ca iei o Insigna(nu compar.cu astea h ca i normal cu cat urci in clasa sa.creasca putin unele costuri), n as spune ca preturile la piese ar trebui sa fie chiar atat de diferite in conditiile in care furnizorii de piese din Automotive, precum si standardele de calitate au ajuns sa fie cam aceleasi pentru toti producatorii.

ovex
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 26-Ian-2017 23:52
Localitate: Sibiu
Masina: Citroen DS5

Re: Cost intretinere Ds5

Mesajde ovex » Joi 08-Feb-2018 02:16

Am schimbat pivotii pe fata acum 3 saptamani la al meu DS5. Un pivot a costat ( nu am factura la indemana ) 50 si ceva lei. Ca brand este TRW. O revizie este in jur de 300 si ceva cu ulei total si filtrele aferente, Placutele de frana fata spate le-am schimbat si au fost in jur de 300 si ceva lei. In rest este o masina super si sunt foarte multumit de ea. O am de 2 ani si ma bucur ca nu sunt in turma nemteasca.


Înapoi la “Citroen DS5”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv