Bare longitudinale

Forum de discutii generale despre Citroen C3 Picasso. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Bare longitudinale

Mesajde Adi78 » Lun 08-Aug-2011 08:15

Salut,

fiind o fire mai excursionista, pe langa carligul pe care l-am montat deja, as vrea sa imi pun si bare longitudinale. Problema mea este urmatoarea: barele costa cam 1400 si ceva de lei. Sa zicem ca as da banii astia, dar nu i-as da pe cei pentru bandourile de plastic speciale, cu usite pentru bare, si nici pentru montaj. De la service am inteles ca bandourile se pot decupa si, taieturile nu se vad fiind sub suportii barelor - deci bandourile le-as salva (costa 400 si ceva de lei bucata!!!). Manopera este vreo 150 lei din cate am inteles si as vrea sa o salvez si pe asta, le-as monta eu.
Acum, am nevoie de ajutor, stie cineva cum se desfac bandourile de pe pavilion? prin "smulgere"?
Care este metoda de prindere a barelor? sunt deja piulitele montate pe pavilion iar barele se prind cu suruburi? Ideea e ca nu m-as baga daca pentru montarea lor trebuie sa desfac tapiseria de pe pavilion :roll:

Multe multumiri!

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Joi 11-Aug-2011 13:05

Nu e nimeni cu idei sau cunostinte in problema asta?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 11-Aug-2011 13:31

Banuiesc ca acum te-ai dus la Citroen sa ii intrebi in ce conditii si cu ce bani poti pune barele in discutie. Daca da, primul pas ar fi sa te duci la Peugeot :) iar daca nu vin cu o oferta mult mai buna, vorbeste direct cu cei care produc portbagajul pe care vrei sa il pui sus, ca banuiesc ca asta vrei sa faci. E posibil sa aiba ei alte solutii de prindere la care nu te-ai gandit. Eu m-am uitat la toate masinile din familie si au bandourile de care zici deja (C5, Xantia, Golf).

http://www.portbagajeauto.ro/cutii-port ... -auto.html
"If in doubt, flat out!"

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Vin 12-Aug-2011 09:14

Multumesc pentru raspuns si indicatii; imi trebuie bare longitudinale pentru ca nu vreau sa port transversale tot timpul, as putea sa pun direct transversale dar imi suiera si nu am nevoie de asta. Cele transversale ce vor veni peste cele longitudinale imi trebuie pentru un suport de cayac, cam atata as vrea sa duc eu deasupra. Pe site-ul indicat nu prea apar bare longitudinale :( .
Bandourile le am si eu, doar ca nu au usitele alea mici unde ar trebui sa se fixeze barele...
Ma tem ca barele longitudinale trebuie sa le iau originale, nu cred ca se potrivesc altele... :(

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

mic tutorial montat bare longitudinale C3 Picasso

Mesajde Adi78 » Sâm 09-Iun-2012 20:48

Am gasit bare longitudinale originale la dezmembrari :D , asa ca m-au costat cu tot cu transport 670 lei, am luat de cativa lei niste suruburi, niste saibe si un tub de pasta pentru garnituri.

se demonteaza sinele de pe pavilion, deschizand haionul si apoi, prinzand de capatul acestora, se trage usor in sus rasucind de sina intr-o parte si in alta. Este din aluminiu, infoliata in partea de sus cu plastic, si prinsa de pavilion din loc in loc cu niste cleme de plastic. Dupa aceasta, se desfac suruburile care sunt puse pe post de dopuri pe pavilion, e necesara o surubelnita puternica sau mai bine un imbus cu cheie, sunt foarte stranse - torx de 20. Raman incastrate in pavilion piulitele in care se vor insuruba noile suruburi, mai lungi cam cu 3,5 cm. Se iau masuri pe sine, pentru a vedea unde "pica" suruburile si se insemneaza. Barele longitudinale calca pe pavilion cu niste picioare formate din cate doua dreptunghiuri la fiecare capat. acesta se masoara si se deseneaza pe sina in functie de semnele suruburilor marcate mai inainte. Eu am lasat toleranta in lungimea dreptunghiurilor cam de 1 cm. In fiecare colt al dreptunghiuliu desenat, am dat cate o gaura, suficient de mare ca sa imi intre acolo panza de la un ferastrau pendular, scula folosita pentru decuparea dreptunghiurilor. Mare atentie si aici pentru ca ceea ce ramane din sina este usor de indoit, dar totusi va fi acoperit de partea superioara a piciorului barei longitudinale. Pentru izolat, eu am pus un fel de silicon ce se foloseste la garnituri, care rezista la temperaturi de pana la 343 grade C, in gaura unde este piulita, apoi am fixat barele cu sinele puse pe ele. Stranse si puse capacele de ornament inapoi, si a iesit ce se vede in poze. Foarte incantat de lucrarea mea, mai ales ca a iesit ca si cele din fabrica (pe dinafara, cu exceptia sinelor la care taieturile sunt putin strambe, dar nu se vor vedea niciodata :) )

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Strada este in santier, asa ca masina nu o spal... de aceea e asa murdara :)

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Dum 10-Iun-2012 08:14

Buna lucrare :D :D :D
Felicitari,unde ai gasit dezmembrari de c3p,ca m-ar interesa si pe mine ceva?


P.S. La viteza nu suiera barele?

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Dum 10-Iun-2012 14:01

inca nu am fost cu masina nicaieri, deci, nu stiu daca suiera...
este un tip care vinde cred ca orice, este si pe okazii si aici a avut de vanzare 4 perechi de jante originale de citroen la un moment dat. L-am sunat si am intrebat daca poate sa imi aduca, raspunsul lui venit dupa vreo 2 zile a fost "da", si iaca cum m-am facut cu barele, trebuie sunat si intrebat.

speedhubro
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Mie 09-Mai-2012 20:47
Localitate: angajat

Mesajde speedhubro » Lun 11-Iun-2012 18:47

sal, asta as vrea sa fac si eu la citro meu , dar am inteles ca o bara costa 900 lei , mi se pare enorm, doar asa as monta si eu daca as gasi din dezmembrarii !
mie maine imi vin cele transversale sa vad cum le voi prinde !
Imagine

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Dum 17-Iun-2012 12:53

mihai ham scrie:Buna lucrare :D :D :D
Felicitari,unde ai gasit dezmembrari de c3p,ca m-ar interesa si pe mine ceva?


P.S. La viteza nu suiera barele?


am fost la drum si mie mi se pare ca nu suna nimic in plus, am avut impresia la un moment dat pe la 70 km/h ca suna, dar nu s-a mai intamplat a doua oara. Apoi, daca suna dupa 120, nu le mai auzi din cauza celorlalte zgomote produse de frecarea cu aerul, pana la 140 nu am auzit nimic in plus. :)

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Dum 17-Iun-2012 16:13

Bravo,bun lucru atunci,felicitari pentru montaj
Azi am ajuns la 10 mii km. :D :D :D
Imagine

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Mar 26-Iun-2012 07:15

Adi78 scrie:
mihai ham scrie:Buna lucrare :D :D :D
Felicitari,unde ai gasit dezmembrari de c3p,ca m-ar interesa si pe mine ceva?


P.S. La viteza nu suiera barele?


am fost la drum si mie mi se pare ca nu suna nimic in plus, am avut impresia la un moment dat pe la 70 km/h ca suna, dar nu s-a mai intamplat a doua oara. Apoi, daca suna dupa 120, nu le mai auzi din cauza celorlalte zgomote produse de frecarea cu aerul, pana la 140 nu am auzit nimic in plus. :)


facand un drum lung, am constat parca un zgomot suplimentar in jurul vitezei de 130-135 km/h, mie asa mi s-a parut pe portiunea de autostrada (A2) cu dungi, placi de beton fara covor de uzura, pe drumul bun nu le-am auzit. S-ar putea sa nu fie ele, ci drumul, cine stie? Ideea e ca nu sunt deranjante deloc ca zgomot :)

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Mar 26-Iun-2012 07:54

E super atunci

speedhubro
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Mie 09-Mai-2012 20:47
Localitate: angajat

buna adrian

Mesajde speedhubro » Mar 26-Iun-2012 08:18

iti doresc sa ajungi la 100000 mii de km si chiar mai multi, fara evenimente rutiere, in privinta barilor, probabil ca va face zgomot cand vei pune bari transversale , azi au ajuns si barile mele !

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Lun 16-Iul-2012 08:55

asa arata masina mea cu barele in uz

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Lun 16-Iul-2012 14:38

Super :D :D
Vopseste si kaiakul blu bele ille sa dea bine cu masina:)))


Înapoi la “Citroen C3 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv