Joc la rulare cu suspensia ridicata

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

LUCIAN ZUGRAVU
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mie 24-Iun-2015 19:57
Localitate: Vaslui

Joc la rulare cu suspensia ridicata

Mesajde LUCIAN ZUGRAVU » Mar 30-Iun-2015 20:19

Stie cineva de ce joaca masina daca incerc sa merg cu suspensia ridicata? Practic nici nu merge, asa tare vibreaza...

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: Joc la rulare cu suspensia ridicata

Mesajde bogwol » Mie 01-Iul-2015 07:17

LUCIAN ZUGRAVU scrie:Stie cineva de ce joaca masina daca incerc sa merg cu suspensia ridicata? Practic nici nu merge, asa tare vibreaza...


practic, cu suspensia ridicat la maxim, nu poti merge cu viteze mai mari de 10 km/h. E facuta pentru a depasi obstacole si nu pentru rulare. Daca mergi cu viteze mai mari, inseamna ca nu iti functioneaza ceva la sistemul automat de compensare al inaltimii. Peste 10km/ora ar trebui sa iti coboare in treapta a 2-a de inaltime, iar peste 40 ar trebui sa revina singura la normal.

LUCIAN ZUGRAVU
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mie 24-Iun-2015 19:57
Localitate: Vaslui

Mesajde LUCIAN ZUGRAVU » Mie 01-Iul-2015 07:49

Asta se intampla in treatable doua. Sare de spate exagerat de mult.practic nu se poate merge,dar nu coboara singura. Am verificat uleiul si mai trebuie completat, cred ca are niste piederi pe la pompa (daca aia e pompa de sub rezervarul de ulei). Poate fi si din cauza lipsei de ulei? Mersi pt raspuns

Avatar utilizator
claus4you
pasionat
Mesaje: 415
Membru din: Vin 23-Ian-2009 15:04
Localitate: floresti - prahova

Mesajde claus4you » Mie 01-Iul-2015 08:41

nu mai ai azot in sfere
eu :D

LUCIAN ZUGRAVU
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mie 24-Iun-2015 19:57
Localitate: Vaslui

Mesajde LUCIAN ZUGRAVU » Mie 01-Iul-2015 11:36

Cum se poate verifica, se schimba sau se pot completat?!

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Mie 01-Iul-2015 11:57

Sferele se schimba in functie de echiparea auto din fabrica(nu iti recomand sa iei SH decat de la o masina cu echiparea identica ca a ta, alfel risti sa stea cocosata de spate) si intotdeauna in perechi cele de la roti! rolul lor este sa amortizeze si se comporta exact ca niste arcuri numai ca sunt extra soft.
Nu folosii deplasarea cu masina a caror sfere/arcuri sunt pa! (doar cu conditia sa nu depasesti 10km/h avand service-ul la coltul strazii... in rest suni la reprezentanta sa o salte pe platforma in cazul in care este in garantie.), risti sa faci fisuri in sasiul masinii nereparabile cu probleme foarte grave pentru siguranta rutiera.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 01-Iul-2015 12:49

In primul rand sferele se verifica pentru a determina presiunea de azot existenta. Orice service specializat Citroen ar trebui sa poata executa verificarea. Dupa verificare, in cazul in care membrana este perforata sferele vor trebui inlocuite cu unele noi.
In cazul in care sferele au doar presiuea scazuta, acestea se poat reincarca la presiunea nominala (cea de fabrică). In M.Britanie pot executa aceasta operatiune cei de la Pleiades, iar în Romania o pot executa si eu.

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Mie 01-Iul-2015 17:01

Eu am masina din 2005 si nu am umblat la sfere niciodata! Nici inainte nu cred ca s-a umblat pe acolo :roll:

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 01-Iul-2015 17:13

gropitzabogdan scrie:Eu am masina din 2005 si nu am umblat la sfere niciodata! Nici inainte nu cred ca s-a umblat pe acolo :roll:

In medie, sferele originale au o durata de viață cam de 8-10 ani. De aceea este bine sa se verifice starea acestora si sa nu ne repezim cu schimbatul.

LUCIAN ZUGRAVU
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mie 24-Iun-2015 19:57
Localitate: Vaslui

Mesajde LUCIAN ZUGRAVU » Mie 01-Iul-2015 19:10

Trebuie sa-mi ajunge uleiul maine si completez. E vreo procedura anume, sau pur si simplu se lasa la treapta de jos si se completeaza pana se vede in rezervor?

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Mie 01-Iul-2015 19:58

Se lasa pe treapta de jos si se completeaza.

LUCIAN ZUGRAVU
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mie 24-Iun-2015 19:57
Localitate: Vaslui

Mesajde LUCIAN ZUGRAVU » Joi 20-Aug-2015 06:37

Am verificat toate 6 sferele si toate erau sub presiune,asa ca le-am schimbat, dar masina tot "topaie " de fund daca o ridic pe penultima treapta si merg cu ea chiar si cu 5 Km/h. Iar spatele ii cade la fel cand trec peste denivelari. I-am cumparat un set de amortizoare noi pe spate si le schimb luni. Sint foarte curios cum se comporta dupa...Acum,mai nou,imi tremura cand o accelerez la viteza de peste 60-70 Km/h si in special in panta, si chiar foarte tare....Cand am schimbat ambreiajul i-am schimbat si volanta,deci nu e de la volanta. Asa ca , mai mult ca sigur, o sa trebuiasca schimbate si planetarele. Dar vad sigur dupa service-ul de luni.:)

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 20-Aug-2015 09:01

LUCIAN ZUGRAVU scrie:Am verificat toate 6 sferele si toate erau sub presiune,asa ca le-am schimbat, dar masina tot "topaie " de fund daca o ridic pe penultima treapta si merg cu ea chiar si cu 5 Km/h. Iar spatele ii cade la fel cand trec peste denivelari. I-am cumparat un set de amortizoare noi pe spate si le schimb luni. Sint foarte curios cum se comporta dupa...Acum,mai nou,imi tremura cand o accelerez la viteza de peste 60-70 Km/h si in special in panta, si chiar foarte tare....Cand am schimbat ambreiajul i-am schimbat si volanta,deci nu e de la volanta. Asa ca , mai mult ca sigur, o sa trebuiasca schimbate si planetarele. Dar vad sigur dupa service-ul de luni.:)


eu consider operatiunea asta drept "bani aruncati". fara o diagnosticare clara, nu vad niciun sens sa schimbi asa piese, ca poate ii trece. ti s-a mai spus ca daca nu coboara automat cand mergi cu ea cu viteza mai mare, e o problema; problema aia trebuia sa o rezolvi in primul rand si dupa aia alte lucruri, dar... fiecare face cum ii place. si ti-a zis marian si de incarcatul sferelor, operatie care costa considerabil mai putin decat 6 sfere noi. nu ai gasit pe nimeni acolo sa incarce? tester a pus cineva pe masina ta?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Joi 20-Aug-2015 09:06

pentru tine masina aia va deveni un cosmar si un storcator de bani in stilul asta

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 20-Aug-2015 09:22

dj01fad scrie:
LUCIAN ZUGRAVU scrie:Am verificat toate 6 sferele si toate erau sub presiune,asa ca le-am schimbat, dar masina tot "topaie " de fund daca o ridic pe penultima treapta si merg cu ea chiar si cu 5 Km/h. Iar spatele ii cade la fel cand trec peste denivelari. I-am cumparat un set de amortizoare noi pe spate si le schimb luni. Sint foarte curios cum se comporta dupa...Acum,mai nou,imi tremura cand o accelerez la viteza de peste 60-70 Km/h si in special in panta, si chiar foarte tare....Cand am schimbat ambreiajul i-am schimbat si volanta,deci nu e de la volanta. Asa ca , mai mult ca sigur, o sa trebuiasca schimbate si planetarele. Dar vad sigur dupa service-ul de luni.:)


eu consider operatiunea asta drept "bani aruncati". fara o diagnosticare clara, nu vad niciun sens sa schimbi asa piese, ca poate ii trece. ti s-a mai spus ca daca nu coboara automat cand mergi cu ea cu viteza mai mare, e o problema; problema aia trebuia sa o rezolvi in primul rand si dupa aia alte lucruri, dar... fiecare face cum ii place. si ti-a zis marian si de incarcatul sferelor, operatie care costa considerabil mai putin decat 6 sfere noi. nu ai gasit pe nimeni acolo sa incarce? tester a pus cineva pe masina ta?

Subscriu!
In plus, nu cred ca la anul ei sferele originale aveau presiunea atat de scazuta incat sa necesite inlocuirea tuturor. Poate fi si o problema de reglaj al inaltimii. Schimbarea cilindrilor nu va influenta comportamentul masinii.


Înapoi la “Suspensie C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos