Supapa EGR nu functioneaza si "depollution system fault

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

adriano1978
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 25-Feb-2016 10:31
Localitate: Pitesti

Supapa EGR nu functioneaza si "depollution system fault

Mesajde adriano1978 » Joi 25-Feb-2016 11:27

Buna ziua.
Detin un C5 III 2.0 HDI 140 2009 si in urma cu ceva timp mi-a aparut mesajul ,,patricle filtre aditive level too low'', "depollution system faulty"si s-a aprins martorul motorului. Am mers la service, mi s-a completat aditivul, au introdus acest lucru in calculator si mesajul cu nivel aditiv scazut a disparut, dar martorul a ramas aprins si mesajul "depollution system faulty" apare in continuare. Ulterior pe tester au descoperit o eroare permanenta si care nu se sterge, asa cum s-au exprimat ei: supapa EGR nu functioneaza. Au curatat-o dar mesajul si eroarea tot apar. Concluzia lor: s-a dus partea electrica, trebuie supapa noua. Am cumparat un Delphi, ceva mai bun cum mi s-a recomandat, dar surpriza: eroarea persista. Trebuie sa fie vreun cablu intrerupt, mi s-a spus: o zi intreaga au verificat tot ce e cablu electric, si nimic. Concluzia lor: calculatorul nu da nu stiu ce impulsuri, informatii sau mai stiu eu ce si trebuie schimbat. Mentionez ca am fost si alt service, cam acelasi lucru mi-au spus, legat de calculator, dar am senzatia nu sunt siguri pe ei. Cineva mi-a sugerat nu stiu ce senzor de la pompa de injectie
Va rog frumos, daca ma poate cineva ajuta, inainte de achizitiona si alte piese si a cheltui inutil o caruta de bani. Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 25-Feb-2016 19:24

La diagnoza ce coduri de eroare au aparut?

adriano1978
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 25-Feb-2016 10:31
Localitate: Pitesti

Mesajde adriano1978 » Vin 26-Feb-2016 16:33

MARIAN scrie:La diagnoza ce coduri de eroare au aparut?


P0406
P0409
P1471

Revin cu o precizare, mesajul care apare este "anti-pollution system faulty" si nu "depollution system faulty ", cum am scris initial.

bomba72
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Joi 14-Apr-2016 06:34
Localitate: zalau
Masina: Citroen c5

Re: Supapa EGR nu functioneaza si "depollution system fault

Mesajde bomba72 » Joi 14-Apr-2016 07:04

Am avut aceasta problema care a aparut la o depasire (turatie mare) . Problema a disparut dupa o peroada. Am mai citit pe forum despre ANTI-POLLUTION SISTEM FAULTY si am gasit un raspuns: vid în rezervor (motorina). Nu stiu ce sa cred dar cand am alimentat a disparut mesajul din bord.

LUCIAN ZUGRAVU
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Mie 24-Iun-2015 19:57
Localitate: Vaslui

Re: Supapa EGR nu functioneaza si "depollution system fault

Mesajde LUCIAN ZUGRAVU » Sâm 23-Apr-2016 21:40

Care e diferenta intre anti-polution system faulty si depolution system faulty? ' mi-a aparat dimineata, "depolution system faulty" si sunt plecat in concediu pana luni. Stie cineva ce se poate intampla? Masina a mers foarte bine astazi,nu am remarcat nici o schimbare. Si apare si martorul un bord,si ramane aprins. Daca e cineva sa-mi de-a niste sfaturi....multumesc mult

Loredan999
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 16-Ian-2017 16:22
Localitate: Braila
Masina: Citroen c5 2010

Re: Supapa EGR nu functioneaza si "depollution system fault

Mesajde Loredan999 » Mie 25-Ian-2017 13:35

am o problema cu egr . imi da in bord eroarea anti pollution default am schimbat egr cu unul nou si pe delphi imi da aceeasi eroare . o parere ?

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Re: Supapa EGR nu functioneaza si "depollution system fault

Mesajde DacianO » Vin 27-Ian-2017 18:33

la mine a fost regulatorul de presiune de pe pompa de inalta presiune.
Dacian


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv