schema distributie

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

sifo
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 02-Oct-2007 07:18
Localitate: codlea

schema distributie

Mesajde sifo » Dum 13-Dec-2015 00:43

salut baieti!!
cine ma ajuta si pe mine cu o schema de schimbat distributia la un Citroen C5 1,6 HDI din 2012
multumesc!!!

sifo
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 02-Oct-2007 07:18
Localitate: codlea

Mesajde sifo » Lun 14-Dec-2015 06:30

problema rezolvata ,mersi pentru ajutor :lol: :lol: foarte tare acest forum ,nici nu se compara cu cel de la RENAULT sau FORD =D> =D>

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Lun 14-Dec-2015 09:55

Ce-i asa tare? Vad ca nu ti-a raspuns nimeni :)
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

sifo
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 02-Oct-2007 07:18
Localitate: codlea

Mesajde sifo » Lun 14-Dec-2015 12:04

tocmai asta era faza,credeam ca acest forum este facut ca sa ne ajutam intre noi,dar pe aici vad ca altfel merg treburile,de aceia raspunsul meu a fost o aroganta!!!!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 14-Dec-2015 15:28

Frumos era sa postezi totusi schema , ca sa ajuti pe altii , poate nu are nimeni ce ai nevoie :wink: Cred ca ajuta mai mult decat aroganta !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

sifo
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 02-Oct-2007 07:18
Localitate: codlea

Mesajde sifo » Lun 14-Dec-2015 15:50

daca cineva are nevoie ma poate contacta pe PM si mai stiu sigur ca este cineva care are schema mai ales ca se ocopa cu service Citroen ,dar probabil ca daca nu iese banul nu se coboara la nivelul celor care au nevoie de ajutor sau de sfaturi .

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 14-Dec-2015 16:29

Am inteles , deci daca dadea PM , probabil ca primeai raspuns , nu ?
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Lun 14-Dec-2015 16:56

Am inteles.

Sunt mai multe aspecte aici.

Aspectele ce tin de forum intai.
Pe de o parte oamenii de pe aici sunt mai "pe la casele lor" si poate nu intra chiar asa des pe forum ca sa n-o formulez prea tendentios ca nu-s multi posesori de C5 care "traiesc pe forum".
Pe de alta parte 1.6-ul de pe C5 3 este o prezenta destul de rara pe forum din cauza lipsei suspensiei pe aceasta motorizare si probabil nu s-a incumetat nimeni sa-ti raspunda fara sa cunoasca exact despre ce-i vorba.

Aspectele ce tin mai mult de tine.
Este site-ul http://service.citroen.com/ unde poti afla destule detalii in materie de piese si scheme de baza despre masina ta odata ce ai VIN-ul masinii. Daca dadeai VIN-ul, probabil ca fi primeai o captura de ecran cu schema distributiei. La procedura de service nu ai acces fara sa platesti sau sa ai altfel de cont decat cel free. Era cineva cu astfel de acces dar nu poate avea nimeni pretentia de la el sa posteze cand vrea fiecare ce vrea. Ca fapt divers, eu am obtinut (de la cineva de pe forum cu acces la documentatii pe service citroen) procedura de schimb ulei cutie automata.

Poate ajuta un pic mai multa rabdare.

Ca fapt divers, mesajul asta l-am scris in vreo 4 ore, avand treaba in cea mai mare parte din timp.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Lun 14-Dec-2015 17:00

@mihai
N-am incercat nici o secunda sa fiu arogant. Am fost doar nedumerit de raspunsul lui nr 2.
(Sau poate nu-mi era mie adresat commentul :? )
Ultima oară modificat Lun 14-Dec-2015 17:13 de către iulian.arg, modificat 1 dată în total.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 14-Dec-2015 17:13

Iulian , aroganta era din partea colegului sifo . Care sincer nici nu stiu cate persoane a ajutat de cand este pe forum ... este o problema des intalnita , toti vor informatii , dar nimeni nu ofera nimic in schimb !
Drept urmare colegul sifo spre exeplu are 4 posturi scrise din 2007 pana acum (ca scadem posturile din acest topic) , care cred ca nu au fost facute pentru a ajuta pe cineva :wink:

Au mai existat aceste discutii , oricum nu isi au rostul , ajutorul NU este o strada cu sens unic :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

gcd
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 02-Mar-2011 10:21
Localitate: BUCURESTI

Mesajde gcd » Lun 14-Dec-2015 17:34

Daca ajuti cu o informatie pe cineva mi se pare mercantil sa te astepti la o "recompensa" .Arde l daca l prinzi la service......

sifo
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 02-Oct-2007 07:18
Localitate: codlea

Mesajde sifo » Lun 14-Dec-2015 22:32

scuzati fratilor daca am perturbat monotonia acestui forum,3 zile nu a zis nimeni nimic si dintr-o data a luat foc

@mihaistan

ai dreptate nu am ajutat pe nimeni de pe forumul Citroen pentru ca nu sunt in masura sa fac acest lucru,da m-am inregistrat pe forum in 2007 cand imi cumparasem o Xsara Picaso cu care nu am avut nici o problema un an jumate cat am tinut-o ,dupa aceea nu am mai avut Citroen pana acum 6 l;uni,deci nu aveam ce cauta pe forumul Citroen
si da, la tine m-am referit atunci cand am zis ca sunt persoane care au acea schema dar probabil ca trebuie cotizat ca sa te ajute cineva,apropos moderator cati din cei cu zeci de posturi pe acest forum au dat vreun sfat sau au ajutat cu vreo sugestie te las pe tine sa numeri ca ai acces la conturile lor
acum ca fiecare a spus ce a avut de spus sper sa trecem la lucruri mai serioase si chiar sa ajutam daca putem

@gcd
poti sa dormi linistit in privinta a faptului ca o sa ajung in service la @mihaistan,am cam 6 ani de cind masinile mele nu au vazut service numai la ITP :)

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Mar 15-Dec-2015 08:05

@sifo cred ca te-ai cam grabit cu "aroganta", e un forum, nu un birou de informatii la click. Tu dupa o zi, ai si ripostat, dar nu te-ai gandit ca probabil cei care te puteau ajuta nu intrasera in acele 24 de ore pe forum, mai ales ca era si duminica. Eu sunt sigur ca cineva iti dadea schema, dar probabil tu vroiai sa te apuci de treaba si nu a reactionat nimeni in timpul dorit de tine. Eu am vazut postarea ta in ziua in care a aparut, dar eu nu te pot ajuta. Sunt aici cativa colegi care eu sunt sigur ca iti postau schema, dar acum cu siguranta se abtin. Iar legat de alte forumuri si de promptitudinea lor iti spun eu ca daca faci o "aroganta" de genul asta nu mai primesti nici o informatie nici acolo.

Hakan
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 06-Mai-2008 19:11
Localitate: campina

Mesajde Hakan » Mar 15-Dec-2015 12:12

sifo scrie:problema rezolvata ,mersi pentru ajutor :lol: :lol: foarte tare acest forum ,nici nu se compara cu cel de la RENAULT sau FORD =D> =D>


Eu zic ca asa nu se mai poate
Domnu Mihai (Stan), trebuie neaparat sa va instalati Skype sau ceva,
si pentru inceput de sambata noaptea de la miezul noptii pana luni dimineata
la 06.30 sa stati sa ne ajutati. Online. Noi va filmam in direct problema si dvs ne spuneti
ce suruburi desfacem, ce schimbam. Ce dracu, in secolul 21 altii fac operatii laparoscopice
online si dumneavoastra dormiti sau pierdeti vremea duminica.
Cel putin pana sambata care vine , postati toate schemele pe care le aveti de la orice, nu conteaza, si atentie
daca stiti ca nu le aveti electronic, incepeti sa le scanati de azi, ca nu mai e mult pana sambata.

Si ceilalti care va mai pricepeti, nu va pititi ca va gasim oricum, avem posturile anterioare.
Pregatiti-va: Laptop sau smartphone, incepeti sa scanati sa nu ziceti ca v-am luat pe nepregatite.
Spor la treaba.

PS Oricum ne-am facut de ras fata de cei de la Ford si Renault, nu e cazul sa intram in rahat
si mai mult.

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Mar 15-Dec-2015 12:37

Hakan scrie:Eu zic ca asa nu se mai poate
Domnu Mihai (Stan), trebuie neaparat sa va instalati Skype sau ceva,
si pentru inceput de sambata noaptea de la miezul noptii pana luni dimineata
la 06.30 sa stati sa ne ajutati. Online. Noi va filmam in direct problema si dvs ne spuneti
ce suruburi desfacem, ce schimbam. Ce dracu, in secolul 21 altii fac operatii laparoscopice
online si dumneavoastra dormiti sau pierdeti vremea duminica.
Cel putin pana sambata care vine , postati toate schemele pe care le aveti de la orice, nu conteaza, si atentie
daca stiti ca nu le aveti electronic, incepeti sa le scanati de azi, ca nu mai e mult pana sambata.

Si ceilalti care va mai pricepeti, nu va pititi ca va gasim oricum, avem posturile anterioare.
Pregatiti-va: Laptop sau smartphone, incepeti sa scanati sa nu ziceti ca v-am luat pe nepregatite.
Spor la treaba.

PS Oricum ne-am facut de ras fata de cei de la Ford si Renault, nu e cazul sa intram in rahat
si mai mult.


Am o intrebare: De sarbatori pot sa isi ia liber cunoscatorii sau trebuie sa stea online? Nu de alta dar sa stie si ei cum isi fac programul ;)


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024