cutie automata

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

B 710 SYA
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 04-Feb-2015 17:55
Localitate: BUCURESTI

cutie automata

Mesajde B 710 SYA » Mie 04-Feb-2015 19:11

buna ziua am sunt nou pe forum si am si eu o problema am un citroen c5 motor 2.0 problema se prezinta in felul urmator
cand sunt in mers cate o data nu imi schimba treapta de viteza din 4 in 5 ramane in treapta 4 indiferent de cat de mare este turatia pe modul drive precizez nu se intampla mereu are toane
iar in modul manual schimba perfect toate vitezele

va multumesc

B 710 SYA
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 04-Feb-2015 17:55
Localitate: BUCURESTI

Mesajde B 710 SYA » Sâm 07-Feb-2015 17:46

am rezolvat problema era din cauza ca pe spate dreapta aveam un cauciuc de alta dimensiune am pus rezerva si avum schimba perfect fara nici o problema drumuri bune

vasile mihai sebastian
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Mar 10-Feb-2015 10:57
Localitate: Nantes

Mesajde vasile mihai sebastian » Vin 22-Mai-2015 20:57

salut tuturor ,am sa postez aici sa nu mai deschid un nou subiect, este normal ca atunci cand scot maneta de viteze din pozitia P sa opuna un pic de rezistenta ?

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Sâm 23-Mai-2015 09:43

Nu, nu este normal sa opuna nici cea mai mica rezistenta, presupun ca ai fortat trecerea manetei din D in P fara ca rotile sa fie oprite complet :cry: sau ai neglijat complet prima inlocuire a uleiului la 60k/km. Pentru a nu avea entualele probleme de a ramane intepenita in P o lasi in N cu frana de mana trasa (nu va tine mult timp faza). Acest defect apare fregvent cand senzorii din calculator sunt busiti, neactionand la timp electromagnetul de deculpare a franei. Spala cutia si schimbai uleiul la nivel in prima faza, daca simtomul persita...calculator nou.
Imagine

Dar! posibil sa opresti masina in ramapa fregvent? atunci presupun ca este normal, dar daca face in plan drept nu este normal.

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Mesajde DacianO » Sâm 23-Mai-2015 10:17

Daca este in rampa ,atunci este normal si la mine face la fel, daca este pe loc drept maneta merge foarte usor si nu agata.
Dacian

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Sâm 23-Mai-2015 10:58

offtopic,

Chiar ma pus pe gand aceasta cutie de viteze 6AT echipata la citroen,... surpriza acceiasi cutie echipata si pe volvo S80 2.0...ha, diferenta de pret la ulei fiind colosala de la cel ''original'' PSA la ''original'' Volvo... chiar de 3 ori mai scum, dati-o dracu, firma CITROEN esti de tot rahatu' la faza asta.
Imagine
uleiul original cv at cod oe: 9734R7, mit distrus.

vasile mihai sebastian
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Mar 10-Feb-2015 10:57
Localitate: Nantes

Mesajde vasile mihai sebastian » Dum 07-Iun-2015 22:55

multumesc de raspuns calorifer4 am sa merg cu ea la reprezentanta aici in FR. sper sa nu fie grav precizez ca masina are motor de 2.0 cumparata la mana a doua cu 115000 KM si nu stiu cand sa facut ultimul schimb de ulei la cutia de viteze pe carnetul ei nu apar decat reviziile facute doar la reprezentanta citroen si stiu ca aici in general cand faci o revizie in functie de cati km ai in bord schimba tot ce trebuie ca la carte

vasile mihai sebastian
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Mar 10-Feb-2015 10:57
Localitate: Nantes

Mesajde vasile mihai sebastian » Lun 22-Iun-2015 19:19

salutare tuturor vin de la reprezentanta citroen Fr. care nici nu vrea sa auda de schimb de ulei la cutia de viteze automata precizand ca este garantat pe viata pur si simplu m-au refuzat cu acel refuz simpatic tipic frantuzesc adaugand in plus ca nu are rost sa i-mi ia banii

Beemer
pasionat
Mesaje: 367
Membru din: Joi 12-Iul-2007 16:10
Localitate: Gherla
Masina: C5 III 2011 Tourer Exclusive HDi163 Mativoire
2: EX: C5 II 2.0 hdi138 BVA Fap Exclusive 2006
3: First: C5 I 2.0 HDi 110 SX 2002

Mesajde Beemer » Lun 22-Iun-2015 23:39

Gasesti pe net tutorial de schimbat uleiul. Cu putina rabdare e chiar simplu de facut. Uleiul pentru cutie este:


Type of oil :

EURO 5 engine : AW-1 oil

EURO 4 engine : JWS 3309 ESSO oil
Oil capacity :

Dry gearbox oil capacity : Approximately 7 litres

Volume of oil remaining after draining (converter, receivers, etc.) : Approximately 4 litres

Quantity of oil to fill after draining : Approximately 3 litres


Tutorial:
http://sd-2.archive-host.com/membres/up ... SC_AM6.pdf

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mar 23-Iun-2015 09:18

Uleiul AW-1 cica ar fi fara mentenanta, aka "garantat pe viata" cum ziceau cei de la Citroen. Insa nu cred ca strica sa fie schimbat, totusi are alt rol decat intr-o cutite mecanica si e supus la chestii mai urate. Evident, cu conditia ca uleiul nou sa nu fie o facatura.

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Mar 23-Iun-2015 10:48

Ok de admirat metoda de intreprinzator, nu schimbam uleiul dar schimbam cutia... ce va spune clientul cand schimba cutia?? :? ...firma citroen e vai pla iei, a facut FOARTE MULTE GRESELI la nivelul fiabilitatii produselor pentru europa de est (mai sunt si alti dar momentan ne uitam la noroiul din curtea noastra)... oare din cauza asta se retrage din romania?... am motive personale sa fiu suparat pe iei, fiecare gandeste cum vrea, probabil forumul nu este dedicat doar postarilor cu masini frumoase, flori, fete si alte metode de lins clientii [-X .

Revin, orice grup de transmisie necesita la un anumit interval inlocuirea uleiului, de ce?, pentru ca piesele odata cu trecerea timpului se uzeaza ceea ce este normal si mai produc si pilitura destul de fina care dauneaza cel mai mult. Presupun totusi ca au avut macar bunavointa sa verifice daca exita joc in cablajul timoneriei. Acum 5 zile un prieten a patit-o la un Dodge Charger USA cu agatatul manetei pana sa blocat in P... problema la el a fost ruperea unui arc de pe sufa de actionare la capatul timoneriei de la cutie.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mar 23-Iun-2015 11:33

Chestia e ca nu Citroen fac cutiile automate, din ce stiu eu sunt facute de altii. Warner, ZF, Aisin, etc. Oricum sunt componente foarte sofisticate si sensibile si probleme de fiabilitate au cam fost prin toate curtile.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 23-Iun-2015 14:47

calorifer4 scrie: ...firma citroen e vai pla iei, a facut FOARTE MULTE GRESELI la nivelul fiabilitatii produselor pentru europa de est (mai sunt si alti dar momentan ne uitam la noroiul din curtea noastra)... oare din cauza asta se retrage din romania?...


Citroen a plecatd in Romania de cca 2-3 ani. Ma rog, a ramas Peugeot ca tot aia e ca face parte din grup. Mi se pare o decizie oarecum logica daca vrei sa iti eficientizezi costurile. Oricum ramane cineva (Peugeot in acest caz) sa aiba grija de bussines.
Din cate imi amintesc, la VAG cred ca exista un singur reprezentant oficial al firmei pe Romania, si nu cate unul pentru fiecare membru al concernului....


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024