Citroen c5 exclusive tourer

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Badea virgil
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 18-Noi-2018 06:00
Localitate: Stefanesti
Masina: Citroen c5 exclusive tourer

Citroen c5 exclusive tourer

Mesajde Badea virgil » Dum 18-Noi-2018 07:15

Buna ziua am un c5 exclusive tourer an 2010 motor 2litri hdi 16 .. ce imi puteti spune despre masina ??

Badea virgil
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 18-Noi-2018 06:00
Localitate: Stefanesti
Masina: Citroen c5 exclusive tourer

Re: Citroen c5 exclusive tourer

Mesajde Badea virgil » Dum 18-Noi-2018 07:16

Tocmai ce am cumparato ,pana acum e ok dar pe viitor la ce sa ma astept??

Badea virgil
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 18-Noi-2018 06:00
Localitate: Stefanesti
Masina: Citroen c5 exclusive tourer

Re: Citroen c5 exclusive tourer

Mesajde Badea virgil » Dum 18-Noi-2018 07:17

Singuryl lucru ce am observat cand are putina motorina nu merge bine se opreste nu tine relantiu. Dar cand are motorina peste 100 d km e ok ca masina trage e confortabila e ok imi place ,dar la ce sa ma astept pe viitor ?

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Citroen c5 exclusive tourer

Mesajde glasses » Dum 18-Noi-2018 19:52

Un singur lucru iti pot spune. Ai postat in patru locuri aceeasi problema. Postezi o singura data si astepti raspunsuri sau folosesti functia search.
Pentru ca Citroen

Daniel Iustin
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 25-Sep-2018 13:15
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen C5

Re: Citroen c5 exclusive tourer

Mesajde Daniel Iustin » Lun 19-Noi-2018 10:18

Virgil, in primul rand, felicitari pentru achizitie, o spun asta din papucii unui proprietar de 3 luni de C5 Exclusive care inca invata ce inseamna Citroen. La mine 2.0 HDI are 100kw al tau sigur e mai puternic dar cred ca la capitolul fiabilitate e la fel, adica un motor reusit la care daca ii dai ce are nevoie are grija de tine. Suspensia hidractive pentru mine a necesitat adaptare si incredere castigata dar dupa 4000 km ma declar convins, nu am gasit confort mai bun la alta masina iar pe modul sport accepta si un stil de condus mai dinamic. Nu stiu pe ce criterii ai ales masina, la mine a fost o oportunitate aveam nevoie de ceva mai mare dar ca sfaturi, nu o duce in orice service, cauta un service unde stiu cum sa lucreze la Citroen. Eu am mers in Bistrita sa imi schimbe bucsa anti balans la motor, cea din spatele motorului spre habitaclu si am aflat cand am mers la un alt service care repara Citroen ca au montat bucsa invers deci nu amortiza mai nimic. Grija la frana de mana electrica, revizia ei e foarte importanta si aici ma refer la piese ce costa 30-40 de lei (cleme ce tin cablurile pe pozitie) care ajung sa defecteze modulul (cablurile sar de la loc si forteaza motorul) care costa 3500 de lei nou. Cand si daca vei avea de comandat piese, aproape orice piese sa te astepti sa vina de pe o zi pe alta, nu le au pe stoc dar preturile am constatat ca nu sunt de speriat. Ca sa nu te astepti la surprize pe viitor cauta un service ok si fa o revizie generala. Spre 200.000 km te poti astepta sa se termine aditivul pentru filtru de particule iti sugerez curatarea filtrului indiferent de starea lui atunci cand se pune aditiv. Pe filtru raman reziduuri de cerina odata cu aditiviarea si producatorul cere inlocuirea FAP dar noi suntem romani, macar sa-l curatam. Cred ca sunt colegi pe forum din Iasi si iti pot sugera un service de incredere unde pot sa si faca diagnoza la masina sa nu te minta ca pe mine (testerul no comunica cu frana de mine...ahaaaam, grupul PSA are nevoie de tester pentru modelele PSA nu Delphi). Daca iti place mecanica si obisnuiai sa faci schimbul de ulei si consumabile acasa vreau sa spun ca se lucreaza usor la masina si e gandita bine doar ca trebuie sa ii inveti particularitatile.


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024