Schimb planetare

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

dyamantjoy
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Mie 08-Noi-2017 19:13
Localitate: massa lombarda
Masina: Citroen C5 III

Schimb planetare

Mesajde dyamantjoy » Lun 25-Iun-2018 13:27

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pentru a schimba planetarele la un c5 2008 cod motor rhr, cutie automată pt ca nu găsesc piesele si as vrea daca stie cineva un video exact cu etapele. Va mulțumesc anticipat

Avatar utilizator
DacianO
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 17-Iun-2014 18:04
Localitate: Bistrita
Masina: Citroën C5(X7) 2.0 hdi 100kw 2009

Re: Schimb planetare

Mesajde DacianO » Sâm 30-Iun-2018 18:54

cod piese: planetara stanga 3272RZ - pret 1533 lei, palnetara dreapta 3273SN - pret 1695 lei, preturi cu tva.
trebuie sa desfaci surubul de la capul planetarei, etrierul dupa care se desface pivotul inferior si se poate scoate planetara, asta pe stanga, pe dreapta mai trebuie sa desfaci si carcasa de la rulmentul intermediar, dupa care sa trage planetara afara. nu ai treaba cu uleiul din cutie. spor
Dacian

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Schimb planetare

Mesajde iulian.arg » Dum 01-Iul-2018 20:21

Am schimbat eu planetara lunga si cu mari dificultati am gasit-o.
Nu am gasit la nici un magazin auto.
Am postat in ultima instanta cerere de piesa pe pieseauto.ro cu exact codul de care aveam nevoie si in scurt timp am primit oferta de piesa reconditionata cu planetara veche la schimb. ~450 lei m-a costat planetara cu cea veche la schimb si toate transporturile incluse.
Te sfatuiesc sa faci la fel. Pentru combinatia de RHR cu AM6 tot ce tine de planetare parca sunt din alta lume. Nici nu se gasesc iar daca se gasesc sunt foarte scumpe. Un burduf spre roata de ex costa 200 lei.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

clausclaudiu
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Joi 02-Aug-2018 13:31
Localitate: Tg-jiu
Masina: Citroen C5 III
2: Infiniti Q30 2.2 AWD
3: nu

Re: Schimb planetare

Mesajde clausclaudiu » Joi 02-Aug-2018 13:44

eu am schimbat ambele planetare.cea din dreapta avea un mic joc in cutie si cea din stanga joc in capatul exterior.nu vreau sa spun ca am cautat in lung si n lat dupa ele si nu am gasit ,masina mea avand cutie automata .nu am reusit sub nici o forma sa gasesc planetara lunga din partea dreapta doar pe original la un pret exorbitant de 1800 de lei. Am avut mare noroc cu mecanicul meu care este foarte pasionat si priceput cand vine vorba de masinile din grupul PSA si avea in curte un peugeot 407 pentru dezmembrari coupe motor 2.7 hdi cutie automata de la care am luat planetarele aproape noi.erau originale cu aptibildul inca foarte lizibil pe ele semn ca nu aveau mai mult de cateva lunide cand fusesera schimbate si s au potrivit la fix


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187754
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru RobertErymn