Macara geam fata defecta

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

ovidiufao
pasionat
Mesaje: 179
Membru din: Dum 31-Aug-2008 11:03
Localitate: moldova noua

Macara geam fata defecta

Mesajde ovidiufao » Dum 29-Apr-2018 09:04

Are cineva idee cum se poate repara macaraua fata la geam?motorasul functioneaza,dar s a rupt un cablu si as vŕea sa incerc sa o repar.multumesc.

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde lucianmarius » Lun 30-Apr-2018 20:28

Salut!

Nu repara, nu tine. Sunt kituri de reparatie dar nu tin.

Ia o macara fara motor aftermarket gasesti la 250-300 lei. Acum e bine. La inceput eu am gasit doar pe original cu totul, 1400 lei.

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde glasses » Lun 30-Apr-2018 22:33

Eu am reparat macaraua pe partea soferului si de doi ani tine. Am inlocuit sufele cu unele cumparate de pe ebay. Am inlocuit doar sufele, plasticaraia am lasato pe cea originala. Am gresat foarte bine tot sistemul cu vasilina si cred ca o sa mai tina inca 5 ani.
Pentru ca Citroen

danicroitor
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Dum 29-Mai-2016 23:33
Localitate: Iasi
Masina: 2009 Citroen C5 1.6 VTR+ HDI

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde danicroitor » Mie 02-Mai-2018 11:12

Eu am schimbat macaraua pe dreapta și de când am schimbat-o dacă dau din buton sa se ridice automat pana sus, când ajunge sus, in capăt, se comporta de parca nu a ajuns in capăt și vrea sa mai înainteze dar parca da de un obstacol așa ca coboară inapoi singura pana la jumătate. Așa merg de juma de an:( #frustrant.

Și am înlocuit cu originala, aveam de pe o alta portiera.


Sent from my iPhone using Tapatalk

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde bogwol » Vin 04-Mai-2018 11:48

danicroitor scrie:Eu am schimbat macaraua pe dreapta și de când am schimbat-o dacă dau din buton sa se ridice automat pana sus, când ajunge sus, in capăt, se comporta de parca nu a ajuns in capăt și vrea sa mai înainteze dar parca da de un obstacol așa ca coboară inapoi singura pana la jumătate. Așa merg de juma de an:( #frustrant.

Și am înlocuit cu originala, aveam de pe o alta portiera.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ai afcut si reinitializarea butonului? dupa ce ajunge sus geamul, se tine apasat pe urcare inca vreo 10 secunde.
nu imi mai aduc aminte daca reintializarea se face cu cheia in contact sau nu.....

danicroitor
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Dum 29-Mai-2016 23:33
Localitate: Iasi
Masina: 2009 Citroen C5 1.6 VTR+ HDI

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde danicroitor » Vin 04-Mai-2018 13:03

bogwol scrie:
danicroitor scrie:Eu am schimbat macaraua pe dreapta și de când am schimbat-o dacă dau din buton sa se ridice automat pana sus, când ajunge sus, in capăt, se comporta de parca nu a ajuns in capăt și vrea sa mai înainteze dar parca da de un obstacol așa ca coboară inapoi singura pana la jumătate. Așa merg de juma de an:( #frustrant.

Și am înlocuit cu originala, aveam de pe o alta portiera.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ai afcut si reinitializarea butonului? dupa ce ajunge sus geamul, se tine apasat pe urcare inca vreo 10 secunde.
nu imi mai aduc aminte daca reintializarea se face cu cheia in contact sau nu.....

daca tin in sus inca 10 secunde, nu prea are efect ca imi coboara imediat geamul in jos

zare
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mie 23-Mai-2018 12:40
Localitate: Oradea
Masina: Citroen C5 III 2009, 2.0 100 Kw .Automata.
2: Peugeot 407

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde zare » Dum 30-Sep-2018 08:51

La schimbarea macaralei doar se inlocuieste motorul si gata ? Conteaza unde era geamul (sus sau jos ),in momentul demontarii ??Sau motorasul doar se invarte in ce directie ii dai tu din buton ?

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Macara geam fata defecta

Mesajde glasses » Dum 30-Sep-2018 15:36

Se inlocuieste motorul si gata.
Pentru ca Citroen


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187753
    Total subiecte 18614
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru RobertErymn