Discuri frana

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Discuri frana

Mesajde glasses » Vin 27-Mai-2016 22:27

Zilele astea am vopsit etrierii si am observat niste urme pe discul dreapta spate. Lumea zice ca ar fi, fisuri dar nu stiu ce sa cred. Daca era sa fie fisurat in halul asta se dezintegra de mult.
Imagine
Pentru ca Citroen

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: Discuri frana

Mesajde lucianmarius » Vin 27-Mai-2016 22:46

glasses scrie:Zilele astea am vopsit etrierii si am observat niste urme pe discul dreapta spate. Lumea zice ca ar fi, fisuri dar nu stiu ce sa cred. Daca era sa fie fisurat in halul asta se dezintegra de mult.
Imagine


Tu mai cauti sfaturi pe forum la un asa disc??? :shock: :shock:

Nu stiu ce mai stai pe ganduri, este jalnic.
EU mi-am masurat la micrometru discurile la masinile mele si le-am schimbat , daca ti le arat zici ca sunt noi dar atinsesera grosimea minima.

Fiecare face ce vrea cu viata sa dar cu franele si directia nu te juca!!

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Discuri frana

Mesajde glasses » Vin 27-Mai-2016 23:32

Ok. Am inteles mesajul. Are vreo smecherie etrierul sau se da jos usor? Pistonul se impinge inapoi drept sau prin rotire?
Pentru ca Citroen

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Discuri frana

Mesajde glasses » Sâm 28-Mai-2016 19:38

Chiar nu stie nimeni detalii despre demontarea etrierilor, discurilor? Pana acum am schimbat la Logan, Passat si Opel Astra, deci habar am dar intreb doar daca are vreun dichis Citroenul.
Pentru ca Citroen

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Re: Discuri frana

Mesajde mesersmith » Dum 29-Mai-2016 12:41

Eu nu m-aș îngrijora foarte tare.
Sper să nu greșesc, dar eu cred că este vorba despre urme lăsate de plăcuțele de frână, atunci când sunt împinse de către frâna de mână.
Și ca să nu greșim, cred că ar trebui să faci o verificare simplă.
Da roata jos ca să ajungi exact în situația din poză și mișcă discul până când, pe rând, ajunge fiecare urmă în dreptul plăcuței de frână.
Să ai grijă că unghiurile acelor semne ar trebui să corespundă părții de sus și de jos a plăcuței.
Nu știu dacă frâna de mână acționează roata în discuție, dar mie așa mi se pare.
Să ne ții la curent.
De când un coleg extraordinar al cărui nume îmi scapă, a instalat Tapatalk pe forum, voi intra mai des. Îi mulțumesc din suflet.

Centru reparații electronice www.proteusgrup.ro

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Re: Discuri frana

Mesajde mesersmith » Dum 29-Mai-2016 12:44

Cât despre demontare, hai ca nu are cum să fie mare șmecherie.
Nu văd bine din poză și nici nu am demontat nimic la varianta 3, dar în spate văd două șuruburi mari cât toate zilele.
Ia mișcă de ele. Dar eu as face asta numai după ce as verifica ce am scris mai sus, nu de altceva, dar cred că nici pe tine nu te dau banii afară din casă.

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Discuri frana

Mesajde glasses » Dum 29-Mai-2016 13:55

Aceeasi parere am mai auzito de la doua persoane. Ms.
Nelamurirea mea este in legatura cu impinsul inapoi a pistonului. Se face direct sau prin impins si rotit in acelasi timp.
In Noiembrie trebuie sa ii fac TUV-ul si nu stiu daca accepta astia discuri asa. Mai bine le schimb si imi iau de o grija. Piesele sunt 109e de la TRW iar manopera moka.
Pentru ca Citroen

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Re: Discuri frana

Mesajde mesersmith » Dum 29-Mai-2016 15:01

Asa cum spuneam, nu am demontat nimic la varianta 3, dar sigur ar trebui sa rasucesti de piston atunci cand vrei sa-l impingi inapoi.
Te sfatuiesc sa nu incerci sa-l prinzi cu cine stie ce cheie franceza sau mops. Lucreaza doar cu presa cu surub. Daca il deformezi fie si un pic, va trebui sa-l schimbi.
Cat priveste discurile, daca acele semne erau fisuri, demult ramaneai fara pic de disc pe roata.
Si o fisura nu arata asa, ce ai tu acolo, daca ar fi sa fie fisuri, la dimensiunile alea ar trebui sa fie crevase.
Ai incercat sa stergi nitel acele urme? Eventual cu putin smirghel. Ai sa fii surprins.

Parca spuneai ca este vorba despre rotile din spate. Sa inteleg ca la varianta 3 frana de mana nu mai este pe fata? Au adus-o pe spate?

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Discuri frana

Mesajde glasses » Dum 29-Mai-2016 18:24

Te inteleg si iti multumesc pentru sfaturi insa exista zeci de utilizatori din care cel putin unu a schimbat singur discurile...zic eu. Ar putea raspunde cineva concret dar....
Pentru ca Citroen

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Re: Discuri frana

Mesajde mesersmith » Dum 29-Mai-2016 18:41

Cu siguranta iti va raspunde cineva, daca are timp liber si daca a efectuat operatiunea singur.
Nelamuririle mele in ceea ce te priveste sunt altele si anume ca daca ai schimbat discurile la nu stiu cate masini, ce crezi ca mare smecherie in plus ar putea avea Citroenul? Si a doua nelamurire ar fi ca vad ca esti chitit sa le schimbi si ca nu te intereseaza sa le verifici. Acum, eu ce sa zic...presupun ca ai bani in draci de vrei sa le schimbi fara verificare.
Succesuri multiple!

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Discuri frana

Mesajde glasses » Dum 29-Mai-2016 18:56

Daca acel piston trebuie impins inapoi prin rotire trebuie sa cumpar presa. Nu vreau sa aflu acest lucru in momentul cand am totul demontat.
Nu stiu cum ai sa percepi asta dar pentru mine 109e nu sunt o avere in situatia in care bugetul familiei sare de 2500e. Deci nu trebuie sa fii magnat sa-ti permiti un set de discuri si placute.
Pentru ca Citroen

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Re: Discuri frana

Mesajde mesersmith » Dum 29-Mai-2016 19:02

Ei, acum nu ma lua la misto pentru ca sigur nu poti sa-mi demonstrezi in veci ca daca cineva are bani, poate cumpara degeaba orice.
Eu nu spuneam ca sunt o avere, doar ca ar trebui verificate discurile. Atat. In rest, fa ce doresti.
Si 109 euro mi se pare enorm daca sunt plătiți pentru nimic.

exclu20
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 24-Feb-2012 17:35
Localitate: Oltenita

Re: Discuri frana

Mesajde exclu20 » Dum 29-Mai-2016 21:31

pe fata am schimbat eu in urma cu ceva timp, si nu a fost nevoie de nici un dispozitiv special. pur si simplu am impins pistonul usor in interior.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Re: Discuri frana

Mesajde kyn » Lun 30-Mai-2016 06:49

Ridici masina, decuplezi frana electrica (daca ai), pistonul se impinge concomitent cu rotirea lui spre dreapta.
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: Discuri frana

Mesajde glasses » Lun 30-Mai-2016 10:46

Multumesc. Asta asteptam.
Pentru ca Citroen


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187750
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru robertvuia