Schimbare capete de bara, la ce cuplu se strang in fuzeta?

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

VPP
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Lun 07-Mar-2016 19:19
Localitate: Craiova

Schimbare capete de bara, la ce cuplu se strang in fuzeta?

Mesajde VPP » Dum 20-Mar-2016 23:54

Salutare tuturor!
Am gasit jocuri destul de mari la directie, mai exact la capetele de bara, mult mai mare pe partea stanga, in rest totul OK.
Cum la un service autorizat PSA mi s-a facut un deviz estimativ spre 3000 de lei cu manopera, care cuprindea pe langa capetele de bara si brate sau bucse(care sunt un pic crapate dar nu au pic de joc) si dupa ce am mai avut de aface cu ei pentru diferite interventii la fel de piperate m-am decis sa le schimb in "regie propie".
Cum dispun si de chei dinamometrice as dori, daca ma poate ajuta cineva care are in posesie un manual service, cu datele de strangere la cuplu a pivotilor capetelor de bara in fuzeta, ca daca tot fac ceva sa fac "ca la carte".
Multumesc!

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Mar 22-Mar-2016 19:55

Daca esti de meserie * le poti strange la simt" . Daca nu ai incredere si doresti a le strange cu dinamomertica ... strangerea se face la 3.5 daN.m . 3.000 ron :?: mai sa fiu al naibii ce jecmaneala .
Peace on earth ... War under the blanket !

simply the lex
simpatizant
Mesaje: 42
Membru din: Joi 05-Apr-2012 08:11
Localitate: Pitesti

Mesajde simply the lex » Mie 23-Mar-2016 13:32

Cat e un cap de bara pt C5 ? Nu am intrat pe site-urile dedicate, te-am intrebat pt ca deja te-ai lovit de problema si am zis ca e mai rapid. Multam !

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Mie 23-Mar-2016 23:44

3000 lei cu tot cu manopera? cred ca daca schimbi toate bucsele si tot nu ajunge atata.
Cap de bara lemforder am vazut ca trece de 150 lei.
Ca sa le scoti pe cele vechi trebuie o presa, dar le poti da si un ciocan sa iasa din fuzeta, nu inainte de a scoate de tot piulita, sa nu se turteasca surubul.
E bine sa faci un semn inainte sa le scoti pe cele vechi ca sa le pui pe cele noi cam in aceeasi pozitie, dupa care oricum trebuie sa te duci la service sa-ti faca unghil.
Nu e absoluta nevoie de cheie dinamometrica, strangi cu o inelara sau tubulata cu clichet si gata, au piulite autoblocante si nu se desfac.

VPP
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Lun 07-Mar-2016 19:19
Localitate: Craiova

Mesajde VPP » Sâm 26-Mar-2016 23:42

Multumesc pentru raspunsuri. Am cumparat capetele Lemforder cu
180 lei bucata, le am strans la cuplu si am facut directia la un service. Pe fata pare sa fi iesit bine, si individul s a apucat sa imi regleze si pe spate cred convergenta si acum cand trec cu roata din spate peste un hop simt cum ma smuceste intr o parte. Am sa merg la alt service pentru ca aici nu mi s a parut prea mult profesionalism (s a apucat de directie fara sa verifice presiunea in roti) si ma gandesc ca poate si aparatul o fi decalibrat. Am sa revin....


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib