Achizitie C5

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Achizitie C5

Mesajde florin.rus » Joi 09-Oct-2014 07:21

Buna ziua la toata lumea. Probabil ca acest subiect a mai fost dezbatut, eu acum mi-am facut contul si v-as fi profund recunoscator daca mi-ati da si mie niste sfaturi in legatura cu acest tip de masina. Momentan am un Nissan Pathfinder din 2008, pe care vreau sa il dau de ginere si sa imi iau un C5. Din ce am vazut sunt mai multe variante de motorizari, mai multe variante de dotari, eu imi doresc o masina cu navigatie, tempomat, etc. Dilema mea e ca nu stiu ce e mai bine de luat: cutie automata sau manuala, suspensie clasica sau cea hidraulica, motor pe benzina sau diesel. Am avut si eu in tinerete un oltcit de prin 84 pe care aveam cutie de citroen in 5 trepte si mi-a fost foarte draga masina, sper ca la fel sa imi fie si C5-ul. Va multumesc si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 09-Oct-2014 12:35

in primul rand, clar suspensie hidrapneumatica
ref la motorizare, e eterna discutie disesel vs benzina; eu am un motor de 2.0 pe motorina (138 cai) de care sunt multumit. Intre timp au aparut si motorizari de 2.0 motorina de 163 cai.
tempomat cred ca au toate, chiar si pe versiunea basic
altceva??? pai depinde de ce gasesti, nu?

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Joi 09-Oct-2014 12:43

Trebuie sa stiu ce caut ca sa pot gasi, care model este full, nu vreau piele, dar in rest as dori sa aiba toate dotarile, daca este si trapa e si mai bine

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 09-Oct-2014 15:10

executive e modelul full

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Joi 09-Oct-2014 20:07

Credeam ca pe acest forum sunt useri care sunt dornici sa ajute, sa dea un sfat, dar se pare ca unu singur a fost saritor, sunt peste 100 de vizualizari si doar de la un singur om de bine primesc raspuns. Chiar nu ma asteptam sa fiti asa de raubinevoitori. :(

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 09-Oct-2014 21:48

Exclusive e versiunea de top, nu Executive (aia e la Cielo :)).
Pe varianta de top e optionala navigatia si tapiteria de piele (standard cred ca e mixta).
Trapa e optionala pe toate versiunile.
Toate versiunile au tempomat, mp3 si clima. Monozona la prima versiune apoi bi-zona.
Legat de suspensie si motorizare... fiecare alege ce-i place si ce crede ca i se potriveste.

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Vin 10-Oct-2014 06:25

Suspensia sa o iei hidropneumatica, referirtor benzina vs diesel sa o iei diesel este mai mic consumul, la cutiie depinde ce tip de sofer, daca faci multi km ia-o automata, nu te oboseste, berlina vs break eu iti recomand break, sta foarte bine pe drum berlina ii mai mica in ampatament cred, sa cauti versiunea exclusive cu xenoane, navigatie, piele semi, si motorul de 163 cai, dar daca nu te deranjeaza un cost mai mare ia motorul de 2.2, este o diferenta de la cer la pamant, 204 CP.
eu am facut cu un C5 2009 tourer exclusive in 2 ani 110000, cutie automata, nu va fie frica de cutiile automate:
probleme :
Se incalzea apa din cauza radiatorului de aer conditionat, imbacsit de mizerie, 350 lei
pivoti fata stanga drepta 400 lei
burdufuri la planetare 250 lei
2 bucse de la bratul mare ce tine pivotii. 80lei
ventilatorul de racire a motorului, asta a fost scump in draci, 1560 lei
reparat toate injectoarele si pompa de inalta si joasa, 2200 lei+ ulei placute si filtre.

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Vin 10-Oct-2014 06:35

Preturile care le spui sunt pe original? Rulmentii la ce preturi sunt? Motoarele pe benzina cati CP au? Varianta diesel de 1,6 a iesit din start din ecuatie, vreau sa leg si o remorcuta de 650 kg asa ca am nevoie de un motor cat de cat tare. Drumuri f lungi nu fac decat in cincedii, in rest oras pe wekeend in afara orasului max 100 km. Ma intereseaza un consum real la motoarele de 2 si la cele pe benzina. Stiu ca difera in functie de stilul de condus, dar totusi aprox. daca se poate. Nissanul meu mai putin de 7,8 nu am reusit sa scot in afara si consumul ala la viteza de 90, cum trec deja trece si el de 8. Ce am observat este faptul ca motorina aditivata scade consumul. Eu alimentez din Mol, cu motorina ieftina am consum in oras de 13,4-13,7; cu cea scumpa am consum de 11,8-12.

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Vin 10-Oct-2014 07:31

salut,
da preturi numai pe original mai putin la radiator de clima,
Rulmenti spate am inteles ca is cam sus din cauza ca ii cu tot cu butuc, 250 parca bucata, la o viteza de 90 la ora cu al meu scot un 5 lejer fara remorca cu remorca mai pune linistit 1.5 litri, la benzina nu cred ca scoti sub 8 afara, am avut alte masini pe benzina si mancau si 10 depinde de mers.
poate ajung sapt viitoare prin baia daca vrei vi sa dai un test cu al meu, eu merg sportiv, in jur la 8 ii consumul afara si 10 in oras in ciuda greutati masini, nu ii un consum mare.

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Vin 10-Oct-2014 08:06

Si la mine un rulment e tot cam asa doar ca are un 0 in plus la pret :D (2500 ron), dar se gasesc after market de la 500 ron cel mai slab.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Vin 10-Oct-2014 11:16

silviu_79 scrie:Exclusive e versiunea de top, nu Executive (aia e la Cielo :)).


Corect Silviu :D
Am vazut acum cateva zile o Hoda versiunea executive si mi-a ramas in minte termenul respectiv :D

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Mesajde lucianmarius » Vin 10-Oct-2014 18:34

Salut!

Situatia mea, cu 1.5 ani in urma aveam 10.000 euro de dat pe o masina. Le-am luat la rand pe toate ce intrau in pret, Opel Insignia, Ford Mondeo, Skoda Superb, BMW 320, Volvo S40, Citroen C5 fara suspensia pe perne de aer manual, Citroen C5 H3+ automat. Singurele la care m-am oprit au fost: Superb, C5 H3+ automat, Mondeo. Ulterior, Mondeo l-am scos din ecuatia din cauza plasticelor de proasta calitate interioare iar Skoda iesea din pret cam cu mult. Am ramas la C5 H3+ Automat 2.0hdi 136cp.

Ce as lua acum? Probabil ca C5 2.2 204 cp, asta pentru ca imi place sa ma dau la ea. Neaparat H3+. Cutia imi place, incearca una pe modul sport si te va convinge.

Consum...masina este grea, a mea are 1.7 tone. Nu stiu cum e cu benzinele sau dieselurile manuale dar la mine ia asa:

Ultimii 10.000 km 8.4 media.
Oras 9 - mers usor fara clima, in Bucuresti cu trafic cat CHINA
Oras 11 - mers agresiv, clima.

Afara - 5.5 mers economic eu si sotia
Afara - 6.5 mers agresiv cu 4-5 in masina.

Mi-ar fi teama sa iau pe benzina, sa nu ai vreo surpriza sa sari in aer dupa ce vezi consumul. Si tatal meu si-a luat Auris 1.4 benzina ca "consuma putin". Cand merg la drum lung, a lui ia 7%, a mea 6%:D

Fiabilitate, am un thread , se numeste "Jurnal de bord". Iti faci o idee clara desre ce am schimbat si cat m-a costat!

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Vin 10-Oct-2014 18:56

Sotia are auris tot de 1,4 consumul in afara e undeva la 6,5 dar am pus o pe gaz. Acum e ok consumul.

paulsebastiant
pasionat
Mesaje: 109
Membru din: Mie 14-Noi-2012 17:35
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde paulsebastiant » Vin 10-Oct-2014 20:50

florin.rus scrie:Credeam ca pe acest forum sunt useri care sunt dornici sa ajute, sa dea un sfat, dar se pare ca unu singur a fost saritor, sunt peste 100 de vizualizari si doar de la un singur om de bine primesc raspuns. Chiar nu ma asteptam sa fiti asa de raubinevoitori. :(

la intrebarea care a fost adresata care ar fi trebuit sa fie raspunsul. pe un forum dedicat pasionatilor, venita din partea unei persoane care nu cunoaste citroen, e dificil de dat un raspuns. de exemplu cum ar putea cineva sa convinga o persoana, ca hydractiv 3 este de vis pe o masina, si o cunostinta de-a dvs sa va explice ca masina frantuzeasca este scumpa, proasta iar treaba asta cu hidraulica este o prostie. eu sunt fan benzina, dar cel mai bun C5 care l-am avut pe mana a fost C5 2.7 exclusive automata. daca e prea mare, 2.0 163 CP Exclusive. e cum vrea clientul roman, navigatie, piele, masaj, cruise control, etc, etc, dar nu are cup holders. preturile la piese spuse de un coleg, la unele repere sunt cam mari, in rest o masina ca oricare alta pentru o un client neutru, repet, pentru orice pasionat, costurile nu conteaza. bafta in achizitionare, sper ca intrebarea nu e pusa pe mai multe forumuri, intreb si eu
Imagine

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Vin 10-Oct-2014 21:23

Daca era sa ma iau dupa spusele vecinilor nu intram pe forum. Chiar asta a fost ideea sa primesc sfaturi de la cei care au asemenea masina si care sunt in masura sa dea un sfat. La fel as putea sa spun si eu despre masinile pe care le am pentru ca ii stiu atat plusurile cat si minusurile lor. Banuiesc ca suspensia e super daca e pusa la punct. Dar ĂŽntrebarea este cat costa daca se defecteaza telescoapele sau pompa sau nu mai stiu ce are pe acolo. Oricum proporție de 80% sunt hotarat sa il cumpar. Problema principala este ca nu prea sunt mecanici la baia mare care sa lucreze citroen iar daca o sa fie sa cumpar as prefera sa fie un cunoscator al acestor mașini.


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024