USB BOX si control telefon

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Mie 24-Oct-2012 10:33

Merci mult...am reusit sa fac update si la firmwere...a mers tot ok.

Mai trebuie sa fac rost de mufa care o bag in cd player ca sa pot mosta si USB.
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

Avatar utilizator
mariusburada
simpatizant
Mesaje: 29
Membru din: Mar 23-Oct-2012 16:19
Localitate: lugoj

Mesajde mariusburada » Mie 24-Oct-2012 11:01

Mufa care am zis eu sa o faci nu se baga in cd player, aparatul are o iesire in spate la care se leaga USB-ul
http://rt4.wikidot.com/tutorial-install-usb-port

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Mie 24-Oct-2012 12:16

costevlad: sa ne intelegem, usb box-ul e cel din poza pusa de tine in primul post si ala e pentru a conecta un stick usb, un ipod sau alt dispozitiv extern la instalatia audio a masinii. Deci pentru a asculta muzica de pe o sursa externa.
Bluetooth-ul e cel din poza pusa de mine in pagina precedenta si se foloseste pentru a conecta telefonul la instalatia audio a masinii, adica e un car kit.
mariuburada: a inteles omul, ce ai vrut sa spui, ii trebuie mufa care sa o cupleze acolo, in mufa din spatele rcd-ului, ca doar nu o baga in loc de cd :)

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Mie 24-Oct-2012 15:12

Am rezolvat cam toate intrebarile pe care le avea cu exceptia bluetooth-ului...de unde achizitionez acel dispozitiv ca sa pot folosi optiunile masinii pentru a vorbi la telefonul meu ? De unde pot cumpara acel bluetooth(din poza pusa de tine.)
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 25-Oct-2012 12:55

Eu l-am luat de la un francez. Am luat mai multe dar acum nu mai dau de el, il mai caut si daca-l gasesc te anunt.
Se potrivesc toate, chiar daca sunt de pe C3, C4, Peugeot 207, 308, etc.
Acum nu te pot ajuta decat cu cablajul necesar.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Joi 25-Oct-2012 22:14

la ce pret erau?
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

exclu20
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 24-Feb-2012 17:35
Localitate: Oltenita

Mesajde exclu20 » Mie 31-Oct-2012 12:29

La fel am incercat si eu sa conectez telefonul, dar in final am recurs la un artificiu: am pus cartela sim reincarcabila pe masina si am activat la abonament numarul respectiv ca fiind favorit cu convorbiri nelimitate, cand sunt in masina deviez apelurile primite pe telefon catre numarul din masina. Nu se taxeaza si se poate face asociind solicitarea de deviere unei taste la fel ca la apelarea rapida. Singura problema este ca atunci cand cobori din masina sa nu uiti sa dezactivezi devierea.

Si eu sunt interesat de un modul BT

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Mie 30-Oct-2013 22:42

Abia acum dupa multa vreme m-am decis sa-mi mondez usb la masina. Azi am desfacut casetofonul sa vad...tot ce imi lipseste este mufa care intra in casetofon. De unde o pot cumpara?
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

Cornel.88
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 19-Feb-2014 21:48
Localitate: Miercurea Ciuc

nu imi mai merge stick-ul si bluetooth-ul la masina

Mesajde Cornel.88 » Mie 19-Feb-2014 23:19

Salutare. Anul trecut mi-am cumparat un citroen c5 din 2009 ,la mana a 2, model break. totul bine si frumos pana acuma 1 luna cand dintr-o data nu imi mai mergea sa ascult muzica de pe stick usb, si nici sa ma conectez cu telefonul. Mentionez ca nu ma mai lasa nici din meniul de la masina sa caut vreun terminal bluetooth...deci efectiv intru in meniu dar nu pot sa fac nimica... Acuma nu stiu daca are vreo legatura,dar s-a intamplat asta exact dupa ce am conectat un nokia cu sistem de operare windows la bluetooth-ul masinii. eu aveam un samsung cu android...nokia era al prietenei mele. Sau la ce m-am mai gandit eu...e ca, mi-am cumparat de la chinezi chestia aia care se baga la centura, ca sa nu mai sune mereu in masina sunetul ala...poate sa fie si asta vreun motiv?? sa aiba chestiile alea de fier vreun cip, iar eu folosind alta sa-i fi frecat calculatorul la masina?? AM dus masina la reprezentanta aici in Verona,iar cei de acolo mi=au zis ca trebuie sa schimb centralina bluetooth la masina., si e vreo 300 si ceva de euro....cam mult nu?? oare in tara pot rezolva mai ieftin? a mai avut careva problema mea?? va rog ajutati-ma

luci84tm
pasionat
Mesaje: 103
Membru din: Lun 27-Oct-2014 09:19
Localitate: Timisoara
Masina: Citroen C5 2.0l 103kw 140PS Break 2009

Mesajde luci84tm » Mar 03-Mar-2015 09:59

Stiu ca asta este un post f vechi, dar totusi as vrea sa il reinvii putin.

Mi se pare interesant modulul bluetooth pe care silviu_79 l-a postat.
Din cate am vazut acel modul este pt RD4.

Eu am pe masina RT4, care pare sa fie diferit de RD4.
RT4 nu are BT, de aceea as fi foarte interesant de modulul acesta.

Daca aveti experienta cu acest modul si imi puteti spune daca functioneaza pe RT4 si ce functii ofera.
As fi f recunoscator.

Daca nu.. ma gandesc f serios sa fac un artificiu si sa imi pun asa ceva:

Imagine

Bine inteles cu ceva adaptari, pt a ascunde firele, poate chiar si alimentatorul.
Acest modul de la belkin se conecteaza la mufa AUX al unitatii masinii si astfel overa posibilitatea de convorbiri prin BT folosind boxele masinii.
In plus overa si streaming prin BT. Adica se poate pune muzica de pe telefon.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Mar 03-Mar-2015 11:45

Da, merge si pe RT4.
Ca functionalitati are: apelare/primire apel din butoanele de pe volan sau rcd, agenda, registru apeluri, etc. Cam tot ce poti face si cu telefonul (in materie de convorbiri).
Daca opresti motorul in timpul unei convorbiri bt-ul nu se opreste pana nu inchizi apelul.

luci84tm
pasionat
Mesaje: 103
Membru din: Lun 27-Oct-2014 09:19
Localitate: Timisoara
Masina: Citroen C5 2.0l 103kw 140PS Break 2009

Mesajde luci84tm » Mar 03-Mar-2015 13:37

Ms de informatie.
Suna f promitator!

Acuma ce mai mare problema ar fi sa vad de unde pot cumpara asa ceva si cat costa.
Poate as putea intreba la Citroen, sigur mi-ar da un pret de mai bine imi iau o casca BT. :))

Avantajul cel mai mare ar fi ca as folosi microfonul integrat in plafon si sistemul audio, care btw merge super cu SIM..se aude f clar si elimina f bine zgomotul de fond..
Doar ca nu as vrea sa am un SIM in masina doar ca sa pot suna din masina..

vasile mihai sebastian
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Mar 10-Feb-2015 10:57
Localitate: Nantes

Mesajde vasile mihai sebastian » Sâm 07-Mar-2015 18:32

salut am si eu o nelamurire sigur merge acest dispozitiv pe RT4 ? http://www.cdiscount.com/telephonie/acc ... 037cw.html ca din cate vad eu are mufa jack iar la masina seamana cu mufa rca cred ca trebuie un adaptator gen


Imagine si inca ceva a incercat cineva cum se aude se merita banii ? Multumesc

luci84tm
pasionat
Mesaje: 103
Membru din: Lun 27-Oct-2014 09:19
Localitate: Timisoara
Masina: Citroen C5 2.0l 103kw 140PS Break 2009

Mesajde luci84tm » Dum 08-Mar-2015 10:22

Nu am încercat încă..
Dar m-am uitat la ceva reviewuri și calitatea sunetului pare să fie destul de buna, microfonul nu îi f performant, dar asta depinde și de poziționare lui.
Si da este nevoie de un adaptor ca in poza ta, de aceea am zis că sunt nevoie de niște adaptări..

vasile mihai sebastian
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Mar 10-Feb-2015 10:57
Localitate: Nantes

Mesajde vasile mihai sebastian » Dum 08-Mar-2015 21:03

ok multumesc


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv