CUTIE VITEZE CITROEN C5 2009 BVA

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

magelan
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Sâm 07-Ian-2012 15:42
Localitate: vipiteno

Mesajde magelan » Dum 26-Feb-2012 14:44

dxx scrie:tot statistic vorbind, sansele de a ramane in drum din cauza defectarii ambreiajului la cutia manuala sunt mai mari decat de a ramane in drum din cauza defectarii cutiei automate. nu in toate cazurile este adevarat ca reparatia la o cutie automata costa mai mult decat schimbarea unui ambreiaj la o cutie manuala, sa zicem, dar depinde ce anume se strica la ea si de un diagnostic corect. nu trebuie sa astepti 200kkm sa se strice o cutie automata, daca vrei in jumatate de ora poti distruge orice cutie automata, fie ea montata pe Citroen sau Mercedes... :D
sal bravo ai dreptate.,. idea este sa nu astepti ca cutia de viteze sa faca 200000 km si sa vezi ce se intampla daca se strica sau nu .
......

magelan
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Sâm 07-Ian-2012 15:42
Localitate: vipiteno

Mesajde magelan » Dum 26-Feb-2012 15:24

mbc scrie:Nu gasesc statistici Citroen, dar avand in vedere ca doar c5 si c6 au transmisii auto decente, ma indoiesc ca peste 20% din masinile Citroen vandute au ceva tip de transmisie auto.
pai... parca scriai mai sus ca c5 nu au cutii automate bune ?! :?: si totusi ca o mica informatie(poate chiar o cunosti) de vreo 4-5 ani am vazut cutii automate si pe c3 si c2 .. sa nu mai vorbim, de cele recente, cele robotizate, care se monteaza pe c4 picaso sau c6 .
si nu cred ca te-am jicnit cu ceva, contrazicandute. ( dar prea le dai cu statisticile astea din vikipedia , .. pe cand eu aproape ca in fiecare zi sunt intre masini .) si iti dau putina dreptate cu defectele .... asa este .. dar de vreo 7-8 ani oamenii nu mai au frica de automata pentru ca sunt facute asa de bine cu noua tehnologie si dureaza de 2-3 ori mai mult ca inainte , dar bine inteles cu intretinerea de rigoare. nu sunt fan cutii automate , masiniile mele au cutii manuale.(asa afost sa fie) dar vorbesc din ce vad pe aici... :wink:
......

azzazel
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Lun 13-Feb-2012 12:15
Localitate: CLUJ

Mesajde azzazel » Dum 26-Feb-2012 17:12

crys71 nu vroiam sa te abordez in acest topic dar tot incerc sa iti trimit un pm si nu reusesc....
vroiam sa te intreb daca te ar deranja sa mergem la o tura cu c5 tau deoarece sunt curios cum merge o cutie automata fara probleme pe aceasta masina (bine inteles presupunand ca a ta nu are pobleme si ca ai motor diesel). am vb cu mbc dar a lui este pe benzina si sincer nu stiu daca sunt diferente intre modalitatile de functionare ale cutiei automate intre celor doua tipuri de motoare.

mersi si scuze de offtopic.....

crys71
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 14-Dec-2010 15:07
Localitate: CLUJ NAPOCA

Mesajde crys71 » Dum 26-Feb-2012 20:31

sal masina mea tot pe benzina e.. dar daca tot santem din cluj si eu si mbc.. ai putea sa testeazi amandoua masinile. cea manuala a lui mbc si cea automata a mea.. si o sa vezi daca exista diferente asa mari cum zice mbc .. ceea ce eu nu cred:)

florin2011
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Sâm 03-Mar-2012 17:44
Localitate: alba

Mesajde florin2011 » Dum 04-Mar-2012 13:46

Pentru acest model de cutie de viteze automata "BVA", care este intervalul de schimbare a uleiului? Multumesc.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 04-Mar-2012 13:56

BVA= Boite de Vitesse Automatique, adica cutie de viteze automata, nu e un model specific.
"If in doubt, flat out!"

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 06-Mar-2012 14:01

Capacitate de ulei cutie de viteze uscata : 7 litri (aproximativ).
Tip de ulei (Culoare rosie) :
Motorizare EURO 5 : Ulei AW-1
Motorizare EURO 4 : Ulei JWS 3309 ESSO
Volum de ulei ramas dupa golire : 4 litri (aproximativ).
Cantitate de ulei de introdus : 3 litri (aproximativ).
Remontati dopul de umplere (3) (prevazut cu o garnitura noua).
Initializati contorul de uzura ulei (urmati procedura indicata de instrumentul de diagnosticare).

A ta este Euro 4 deci iti trebuie JWS 3309 ESSO, adica
973622 si costa 119 lei 2L

Imagine


In manual nu scrie de inlocuire dupa un nr de km, dar se va schimba complet mersul cutiei dupa ce il faci macar la 120.000km.

Noi intretinem cam 8 masini cu cutii din astea, si pe la 100-120.000 km deja nu mai schimba cum trebuie, asa ca recomand inlocuirea macar celor 4L dupa 120.000km.

O zi faina sa aveti

covorul plutitor
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Sâm 05-Mai-2012 20:02
Localitate: CLUJ-NAPOCA

cutie automata

Mesajde covorul plutitor » Sâm 26-Mai-2012 14:43

salut
sunt posesorul unui c5 tourer din ianuarie si are cutie automata si motor 2.0 hdi de 160 cp.din ce am reusit sa aflu inainte sa cumpar masina cutia este produsa de zf si a mai fost montata pe bmw si mercedes unde am inteles ca nu au fost probleme.
poate ne ajuta mugurel cu mai multe detalii!
eu sunt foarte multumit de cutie dar am trecut de la berlingo manual si poate nu am termen de comparatie.
o zi buna tuturor!
MARADI COM 04031974

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Dum 04-Noi-2012 10:37

in primul rand , va salut pe toti, nu am mai trecut pe acest forum de foarte mult timp...

cine citeste topicul acesta chiar o sa creada ca exista o problema cu cutiile automate....GRESIT... este o singura persona ( nu am nimic cu nimeni) care se cearta cu restul...

Cutiile automate extrem de fiabile. Si vb din experienta nu din ce aud sau mai bine zis din ce se auzea...

Am avut chiar si un c5 ( primul model ) cu cutie automata, motor de 2,2, ( masina cu chip tuning de la 25.000km ), am vandut-o la 245.000km fara cea mai mica problema la cutie, masina fiind rulata pana la 174.000km de firma ( diferiti soferi ce nu au avut grija de masina )

Am un x5 din 2005, cu 280.000km, cumparata de mine la 250000km, moment pana la care nu s-a schimbat uleiul din cutie niciodata...( l-am schimbat) absolut nici o problema...

Pot continua cu exemple dar nu are rost, cred ca sunt destul de clare acestea...

Cutiile automate sunt facute sa ingroape motorul, deci stati fff linistiti ca exista sansa mai mare sa te lase motorul inaintea cutiei...

Consumul mai mare...sa fim seriosi...au aparut cutii automate si cu 8 viteze... tot ce se vorbese pe acest topic sunt informatii despre cutiile automate vechi. Suntem pe sectiunea C5 -3 !!! masini de generatie noua, nu mai aberati !!!

Statistici ??? de ce vb doar de europa ???? in america nici nu stiu sa mearga toti cu cutii manuale, procentajul este cu totul altul ...

pot contiunua mult si bine dar cred ca ideea principala este destul de clara...

Nu o luati personal, chiar nu am nimic cu nimeni, dar daca o persoana agreaza un tip de cutie ( in cazul nostru ) nu inseamna ca celalalt tip nu este bun...

Bafta

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 05-Noi-2012 09:44

tyyy84 scrie:
Consumul mai mare...sa fim seriosi...au aparut cutii automate si cu 8 viteze... tot ce se vorbese pe acest topic sunt informatii despre cutiile automate vechi. Suntem pe sectiunea C5 -3 !!! masini de generatie noua, nu mai aberati !!!

Statistici ??? de ce vb doar de europa ???? in america nici nu stiu sa mearga toti cu cutii manuale, procentajul este cu totul altul ...



Din pacate, ref la consum, te contrazice chiar producatorul atunci cand mentioneaza consumul: la C5 (X7) era cu aproximativ un litru mai mult decat cutia manuala

Ref la America, iarasi din pacate, nu prea a auzit nimeni acolo de Citroen si Peugeot - prin urmare lipseste termenul de comparatie

Eu iti inteleg entuziasmul, dar hai sa fim si putin (mai mult) realisti)....

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Mar 06-Noi-2012 22:28

eu sunt destul de realist, da consuma mai mult cu un litru, dar depinde cum te dai la ea, am reusit si consum de 5,5 afara dar si consum de 8,5 afara, in oras nu coboara sub 9,5, daca ii dai ajungi si la 11-12, dar cand fac un drum de 800 de km iti garantez ca is mai odihnit dec\at unu cu cutie manuala, si sa nu mai vb de statu la semafoare.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mie 07-Noi-2012 09:21

danny29 scrie: cand fac un drum de 800 de km iti garantez ca is mai odihnit dec\at unu cu cutie manuala, si sa nu mai vb de statu la semafoare.



ai dreptate

Eugen Chiriac
pasionat
Mesaje: 165
Membru din: Vin 22-Iul-2011 18:32
Localitate: Galati

Mesajde Eugen Chiriac » Mie 07-Noi-2012 16:34

Eu sunt unul care am cutie automata pe masina,am avut ghinionul sa o iau cu defect...increzandu-ma in vanzator ca e totul ok,cu toate ca ne cunosteam destul de bine.Cutia m-a lasat destul de repede.Nu am vrut sa o duc sa o repar ca mi-am dat seama ca nu sunt mecanici foarte bine pregatiti in domeniul asta si am preferat sa o schimb.Am cumparat o cutie de la o masina adusa din Anglia.Uleiul ptr schimb l-am cumparat din Italia.Eu recomand cumpararea unei masini echipata cu cutie automata dar preferabil masina sa fie noua. Cmpararea unei masini sh cu cutie automata este un risc.Nu stii daca a fost schimbat uleiul,nu stii ce ulei a fost bagat si nu ai de unde sti daca au fost probleme cu acea cutie.Problema e ca nu avem mecanici ptr a diagnostica defectul la o cutie de viteza,nu mai vorbesc de reparatie.
Cu toate ca am avut probleme cu cutia daca ar fi sa-mi iau o masina noua mi-as lua-o cu cutie automata.Daca ar fi sa iau o masina sh as prefera sa fie echipata cu cutie manuala.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 08-Noi-2012 08:18

Eugen Chiriac scrie:Cu toate ca am avut probleme cu cutia daca ar fi sa-mi iau o masina noua mi-as lua-o cu cutie automata.Daca ar fi sa iau o masina sh as prefera sa fie echipata cu cutie manuala.


pai nu inteleg daca iti place cutia automata, de ce daca iti iei un second nu schimbi pur si simplu uleiul din cutie dupa achizitie?

Eugen Chiriac
pasionat
Mesaje: 165
Membru din: Vin 22-Iul-2011 18:32
Localitate: Galati

Mesajde Eugen Chiriac » Joi 08-Noi-2012 09:31

cutia automata imi place si inca foarte mult.Problema e ca in momentul in care te duci sa schimbi uleiul la cutie vor incepe problemele.Ori mecanicii iti vor baga un ulei pe care il au ei pe raft si nici decum cel recomandat de producator,ori nu.tivor baga cantitatea necesara...Nu multi mecanici stiu sa schimbe uleiul la cutie automata la citroen.Sunt service-uri care refuza din start sa schimbe uleiul.


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos