Citroen C5-III

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Joi 21-Oct-2010 20:46

salut ! ...am si eu o problema pe care am depistat-o acum cateva zile.Nu pot sa-mi dau seama ce se intampla dar cand accelerez puternic in treapta 4, 5 si 6 masinuta trage ca nebuna pana la 2500-2600 ture apoi turatia scade brusc la 2000 de ture dupa care incepe sa traga din nou.
Mie imi suna ca si cum ar patina ambreajul dar imi impun sa cred ca n-are cum sa fie uzat asa de prematur avand in vedere ca am numai 30 000 km parcursi si revizia facuta la 26 000, nefiind depistata nicio problema, singurul lucru pe care l-am solicitat a fost inlocuirea filtrului de motorina.
As vrea tare mult sa va dati si voi cu parerea si ce ma sfatuiti sa fac
beeboy

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 22-Oct-2010 15:23

pare o problema de regulator de presiune. verifica daca a fost bine pus filtrul de motorina, ca daca a trecut motorina nefiltrata catre pompa sigur a imbicsit regulatorul. in mod normal o curatare a lui ar fi de ajuns
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Dum 07-Noi-2010 21:31

am descoperit problema ....adica am mers pana am golit tot rezervorul de motorina (care a fost cumparata de la OMV) iar in urma alimentarii de la MOL pot sa spun ca masina merge ca inainte :) :D
beeboy

Avatar utilizator
vedeumbre
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Dum 27-Mar-2011 19:43
Localitate: Braila

cat porti la pantofi?

Mesajde vedeumbre » Dum 27-Mar-2011 22:58

gabrielc scrie:salut!
Am un C5 Tourer din 2009, 2.0HDI 140CP. Vreau sa va intreb : este normal un consum urban de 15-17% ?
Din cate am cautat pe net si am vazut prin forumul acesta, consumul urban ar trebui sa fie undeva la 7-7,5%.

Cam care credeti ca ar fi problema si cam ce ar trebui sa fac ?

Multumesc!


:shock: :shock:
wwwwwwwoooooooooooowwwwwwwwww
si eu am un c5 tourer model 2010 140 cp si am un consum urban de cca. 7,2%
e adevarat ca nu stau in bucuresti, de fapt ma bucur enorm ca nu stau in bucuresti
ARE CINEVA UN MANUAL IN LIMBA ROMANA SAU MACAR ENGLEZA IN FORMAT ELECTRONIC? eu am luat masina sin Austria si am manualul in germana :(
Imagine

Imagine
Daca nimeni n-ar face nimic pentru ca nimeni nu face nimic, atunci nimeni n-ar face nimic!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 28-Mar-2011 00:49

am eu in engleza, insa nu pot pune pe forum pt ca nu permite altceva decat imagini.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: cat porti la pantofi?

Mesajde bogwol » Lun 28-Mar-2011 08:25

vedeumbre scrie:
gabrielc scrie:salut!
Am un C5 Tourer din 2009, 2.0HDI 140CP. Vreau sa va intreb : este normal un consum urban de 15-17% ?
Din cate am cautat pe net si am vazut prin forumul acesta, consumul urban ar trebui sa fie undeva la 7-7,5%.

Cam care credeti ca ar fi problema si cam ce ar trebui sa fac ?

Multumesc!


eu am o mare indoiala ca masina ta consuma in oras 7 - 7,5%, mai ales ca e break si e mai grea decat un sedan. Spun asta deoarece consumul in oras mentionat de Citroen pentru un sedan este de 7,8 - 7,9 in conditii de teste de fabrica, pe care tu nu o sa le atingi niciodata in viata de zi cu zi. Probabil ce vezi tu e consumul mixt (ar fi mai aproape de realitate, daca in jur de 50% din km le faci in afara orasului. Cel mai probabil, daca ai noroc, consumul tau in oras este intre 8,5 - 9 litri/100 km.

ref la manual, exista un site unde gasesti manualul de utilizare in format pdf chiar in limba romana; daca nu uit, ma uit diseara acasa si iti trimit site-ul.

ca o curiozitate, culoarea este gri fulminator? daca da, am si eu tot aceasi culoare, si imi place la nebunie :D

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 28-Mar-2011 08:36

ca o curiozitate: cum se face ca masinile de 2.0 HDI venite in Romania au 138 CP iar cele pentru vest au 140 CP? Eu o suspectez ca o chestie de marketing pentru cei din vest. Putin probabil ca motorul respectiv sa aiba ceva in plus pentru doar 2 CP!!

are cineva o idee despre acest subiect?

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Lun 28-Mar-2011 08:41

Uite aici site-ul de care vorbea Bogdan:
http://service.citroen.com/ddb/code/index_ro_ro.htm

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 28-Mar-2011 08:45

silviu_79 scrie:Uite aici site-ul de care vorbea Bogdan:
http://service.citroen.com/ddb/code/index_ro_ro.htm

corect. asta e. tocmai ma pregateam sa pun si eu link-ul :D

Avatar utilizator
vedeumbre
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Dum 27-Mar-2011 19:43
Localitate: Braila

Re: cat porti la pantofi?

Mesajde vedeumbre » Lun 28-Mar-2011 12:39

bogwol scrie:
vedeumbre scrie:
gabrielc scrie:salut!
Am un C5 Tourer din 2009, 2.0HDI 140CP. Vreau sa va intreb : este normal un consum urban de 15-17% ?
Din cate am cautat pe net si am vazut prin forumul acesta, consumul urban ar trebui sa fie undeva la 7-7,5%.

Cam care credeti ca ar fi problema si cam ce ar trebui sa fac ?

Multumesc!


eu am o mare indoiala ca masina ta consuma in oras 7 - 7,5%, mai ales ca e break si e mai grea decat un sedan. Spun asta deoarece consumul in oras mentionat de Citroen pentru un sedan este de 7,8 - 7,9 in conditii de teste de fabrica, pe care tu nu o sa le atingi niciodata in viata de zi cu zi. Probabil ce vezi tu e consumul mixt (ar fi mai aproape de realitate, daca in jur de 50% din km le faci in afara orasului. Cel mai probabil, daca ai noroc, consumul tau in oras este intre 8,5 - 9 litri/100 km.

ref la manual, exista un site unde gasesti manualul de utilizare in format pdf chiar in limba romana; daca nu uit, ma uit diseara acasa si iti trimit site-ul.

ca o curiozitate, culoarea este gri fulminator? daca da, am si eu tot aceasi culoare, si imi place la nebunie :D


iti spun ca asta arata consumul, 7,5% doar la oras, daca merg la 70%urban cu 30%extraurban se duce in 7-7,2%. de exemplu la 2000 km facuti cam 60%urban si 40%extraurban cu multe probe de demaraj, "topspeed", serpentine, semafoare etc(stiti voi, cum fac copiii cu jucarii noi) are o medie de 7,4%
Daca nimeni n-ar face nimic pentru ca nimeni nu face nimic, atunci nimeni n-ar face nimic!

Avatar utilizator
vedeumbre
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Dum 27-Mar-2011 19:43
Localitate: Braila

Mesajde vedeumbre » Lun 28-Mar-2011 12:41

bogwol scrie:ca o curiozitate: cum se face ca masinile de 2.0 HDI venite in Romania au 138 CP iar cele pentru vest au 140 CP? Eu o suspectez ca o chestie de marketing pentru cei din vest. Putin probabil ca motorul respectiv sa aiba ceva in plus pentru doar 2 CP!!

are cineva o idee despre acest subiect?


sincer eu nu cred ca este o diferenta reala, nu cred ca sta cineva sa faca macar 2 setari diferite pt masinile care pleaca colo sau dincolo. merg tot pe ideea de marketing, aia din vest pun botul mai usor la treburile astea. parerea mea.
Daca nimeni n-ar face nimic pentru ca nimeni nu face nimic, atunci nimeni n-ar face nimic!

Avatar utilizator
vedeumbre
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Dum 27-Mar-2011 19:43
Localitate: Braila

Re: cat porti la pantofi?

Mesajde vedeumbre » Lun 28-Mar-2011 12:45

ca o curiozitate, culoarea este gri fulminator? daca da, am si eu tot aceasi culoare, si imi place la nebunie :D[/quote]

in germana ii zicea "aluminium grau metallic", in romana ii zice "gri" :))
cred ca este o nuanta asemanatoare cu fulminator. oricum mi se pare cea mai frumoasa culoare pt ea.
Daca nimeni n-ar face nimic pentru ca nimeni nu face nimic, atunci nimeni n-ar face nimic!

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 28-Mar-2011 15:08

daca ii zice "grau metallic" inseamna ca e gri metalizat, care in versiunea romana se cheama gri thorium.
nuanta mea e mai inchisa, mai spre negru

culoarea ta o am pe nissan micra, asa ca stiu cum e :D

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: cat porti la pantofi?

Mesajde bogwol » Lun 28-Mar-2011 15:18

vedeumbre scrie:[
iti spun ca asta arata consumul, 7,5% doar la oras, daca merg la 70%urban cu 30%extraurban se duce in 7-7,2%. de exemplu la 2000 km facuti cam 60%urban si 40%extraurban cu multe probe de demaraj, "topspeed", serpentine, semafoare etc(stiti voi, cum fac copiii cu jucarii noi) are o medie de 7,4%


eu tot sunt sceptic la consumul asta; nu am mai auzit la nimeni de asemenea valori

nu vreau sa te sperii, dar fiind second-hand, am inteles ca se poate umbla la calculatorul masinii ca sa arate un consum mai mic (cel putin la Passat se putea, nu stiu daca si la C5)

Avatar utilizator
vedeumbre
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Dum 27-Mar-2011 19:43
Localitate: Braila

Re: cat porti la pantofi?

Mesajde vedeumbre » Lun 28-Mar-2011 15:25

bogwol scrie:
vedeumbre scrie:[
iti spun ca asta arata consumul, 7,5% doar la oras, daca merg la 70%urban cu 30%extraurban se duce in 7-7,2%. de exemplu la 2000 km facuti cam 60%urban si 40%extraurban cu multe probe de demaraj, "topspeed", serpentine, semafoare etc(stiti voi, cum fac copiii cu jucarii noi) are o medie de 7,4%


eu tot sunt sceptic la consumul asta; nu am mai auzit la nimeni de asemenea valori

nu vreau sa te sperii, dar fiind second-hand, am inteles ca se poate umbla la calculatorul masinii ca sa arate un consum mai mic (cel putin la Passat se putea, nu stiu daca si la C5)


chiar si SH la o masina in garantie, la 18000km, luata de la reprezentanta, cine ar avea interes sa umble la calculator? daca ma dau la ea, imediat reactioneaza, deci cred ca depinde mult de stilul de condus.
Daca nimeni n-ar face nimic pentru ca nimeni nu face nimic, atunci nimeni n-ar face nimic!


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024