Citroen C5-III

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Citroen C5-III

Mesajde iosif_e » Joi 15-Oct-2009 14:42

Salutare ! ...sper sa nu ma injurati prea tare dar cred ca e necesar ca cei ce avem C5-ul de generatia a 3-a sa avem un topic separat de ceilalti.Consider ca e mai usor pentru noi sa avem un loc unde putem sa ne descriem masinile precum si sa se ne intrebam unii pe ceilalti de problemele aparute (...sper sa n-avem parte de asa ceva :razz: )sau poate cei nehotarati in alegerea unui C5 -III sa poata gasii aici informatiile necesare.

Avand in vedere ca nu sunt foarte multi care au postat ceva despe un Citroen C5-III pot sa va zic ca detin de o luna de zile un 2.0 HDI 138CP varianta Dinamique.Ca impresii pot sa spun ca masina se comporta excelent in cei 3000km parcursi pana in prezent, motorul toarce foarte frumos iar placerea in condus o poti gasii acolo unde ii prind cuplul maxim , undeva intre 2000-2200 de ture. Din mentalitatea mea de sofer am incercat sa nu o fortez foarte tare pana la 2000km.Dupa acest kilometraj am inceput sa cresc turatiie in treapta a6-a avand parte si de cateva depasiri pe la 150 km/h, masina neinselandu-mi asteptarile (era in largul ei si la vitezele alea)
Avand in vedere ca sunt ex sofer de C4 imi este foate greu cu parcarile in oras desi senzorii de parcare isi fac treaba cu brio :oops: :oops: ...de-abia astept sa dau o fuga pana la Budapesta pe autostrada sa vad cum ii place cu adevarat asfaltul :D deoarece aici in Timisoara de unde sunt eu nu prea ai unde sa te dai cu adevarat cu masina....ce sa mai vorbim de autostrazi.Masina este foarte spatioasa, bordul este plin de electronica, pilotul automat isi face treaba foarte frumos ca si concluzie cred ca este peste concurentii din clasa sa (Ford Mondeo, Skoda Superb, A4...etc).Astept si parerile voastre.

Sper ca pana data viitoare sa vin si cu ceva poze :lol:

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 15-Oct-2009 17:37

referitor la probleme: inainte de a ma hotar sa il iau, l-am rugat pe vaul meu din germania sa se intereseze si sa imi spuna cam ce probleme au aparut acolo la masina asta. Conformandu-se, s-a inscris la nu news letter facut de unii care iau masini, le alearga si spun ce probleme apar; cand am dat comanda ajunsesera pe la 70000 km si nu aparuse nici o problema majora
sparca si ale noastre sa fie la fel :D

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Vin 16-Oct-2009 11:27

Buna idee, si eu ma gandeam la o sectiune separata pentru c5 III unde sa le prezentam fiecare. Poate reusim sa ne si intalnim candva sa le facem o poza de grup :)

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 16-Oct-2009 12:01

masinile se prezinta la sectiunea Diverse/Masina mea ! acolo le punem toti :wink: cu toate ca ar fi frumos .. fiecare sectiune sa aiba sectiunea speciala de prezentare ... probabil ca momentan nu se poate :)
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Vin 16-Oct-2009 14:11

...deoarece am promis , la urmatorul link puteti fi gasii cateva poze cu tractorashul meu :razz: :D http://img136.imageshack.us/gal.php?g=img9562large.jpg :razz:

"sa auzim numa de bine si la cati mai multzi kilometrii fara probleme"
beeboy

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Sâm 17-Oct-2009 17:39

azi am fost la ats sa imi comand si jantele de tabla pt iarna si am constatat ca ca am nevoie de jante tabla de 17 fata de 16 cum stiam eu; puteti sa imi spuneti ce dimensiune au cauciucurile voastre pe jantele de 17?
multumesc

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Dum 18-Oct-2009 11:27

Salve ! Eu cred ca jantele trebuie sa fie pe 17'' deoarece roata mea de rezerva care este de tabla este de aceiasi dimensiune cu cele de aliaj precum si cauciucul 225/55 R17. Eu zic ca poate era mai ok sa nu-tzi fi comandat de tabla shi sa fi montat cauciucurile de iarna direct pe cele de aliaj :wink: ptr-ca arata mai cool mashina. Mie masina asta cu jenti de tabla si capace mi se pare ca arata ca un business-man in tenishi :D :). Scuze :D -asta tzi-o zic din punctul meu de vedere deoarece in Timishoara nu sunt iernile foarte grele shi nu prea este zapada.
Probabil ca intr-o saptamana sau doua voi merge sa o incaltz shi eu cu cauciucuri de iarna iar pe cele de vara le voi lasa in regim de "hosting" (la firma de la care le cumpar "gumele" de iarna) pana la sosirea primaverii :)

Ce cauciucuri de iarna "bune shi ieftine" imi recomandatzi ?
beeboy

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Dum 18-Oct-2009 15:36

multumesc de raspuns; masina nu puteam sa o las cu jantele de aliaj pentry ca ea vine cu jante de 18" (245/45/R18) cea ce e prea mult pentru cauciucuri de iarna;
de asemenea, masina vine si cu senzori de presiune asa ca exista sanse foarte mari de ai strica la schimbarea cauciucurilor;
in plus e mult mai comod cu 2 seturi.
o intrebare suplimentara: pentru jantele de 17 merg si cauciucuri cu urmatoarele dimensiuni?
- 215/55/R17
- 205/60/R17
multumesc

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Dum 18-Oct-2009 16:37

C5 nou+ jenti de tabla? Arata cam jalnic :lol:

Eu nu comandam sa fiu in locul tau la designu ce il are , mai bine schimbam cauciucurile doar

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Lun 19-Oct-2009 07:38

...uite iti trimit aici un link pentru a te lamurii in problema cu cauciucurile" http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope "
beeboy

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Lun 19-Oct-2009 07:50

....as avea si eu nevoie de niste lamuriri in sensul ca am respectat intocmai pasii din manualul de utilizare pentru a conecta un telefon mobil prin bluetooth la masina si nu reusesc :( .Ce ma sperie cel mai mult este ca am incercat cu 4 telefoane diferite si nu am reusit cu nici unul.... :idea:
Masina fiind noua nu m-am grabit prea tare in a conecta un telefon la ea (..eram curios in ai descoperii alte chichitze :) ) asa ca acest lucru l-am lasat ultimul pentru incercari si se pare ca m-am inecat ca tziganul la mal. :oops: :oops: :idea:

Multzumesc pentu ajutor.
beeboy

alex21iasi
pasionat
Mesaje: 116
Membru din: Joi 17-Sep-2009 11:37
Localitate: iasi

Mesajde alex21iasi » Lun 19-Oct-2009 10:05

Din punctul meu de vedere e foarte simplu... s-ar putea sa nu ai bluetooth...
Daca in meniu nu iti apare inafara de setari cas si display inseamna ca masina ta nu e echipata cu bluetooth....
Si eu m-am chinuit pana am vazut ca trebuie un meniu in plus la casetofon....

Asta e,
O alta dotare "standard" lipsa... sa ne traiasca concesionarii...

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 19-Oct-2009 16:45

iosif_e scrie:....as avea si eu nevoie de niste lamuriri in sensul ca am respectat intocmai pasii din manualul de utilizare pentru a conecta un telefon mobil prin bluetooth la masina si nu reusesc :( .Ce ma sperie cel mai mult este ca am incercat cu 4 telefoane diferite si nu am reusit cu nici unul.... :idea:
Masina fiind noua nu m-am grabit prea tare in a conecta un telefon la ea (..eram curios in ai descoperii alte chichitze :) ) asa ca acest lucru l-am lasat ultimul pentru incercari si se pare ca m-am inecat ca tziganul la mal. :oops: :oops: :idea:

Multzumesc pentu ajutor.

din linkul atasat nu am reusit sa imi dau seama decat de diferenta de viteza intre cele 2 anvelope; gresesc?

Avatar utilizator
iosif_e
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Sep-2009 07:19
Localitate: Timisoara

Mesajde iosif_e » Lun 19-Oct-2009 20:28

Eu zic ca poti folosii ambele tipuri de anvelope...eu as merge mai mult pe cele de 205/60R17....o sa ma justific mai jos.Ca sa vin aici cu cateva completari pot sa iti dau cateva detalii :) ...le luam ca exemplu pe cele de 215/55R17
215 reprezinta latimea cauciucului
55 este indicatorul pentru raportul dintre inaltimea si latimea anvelopei.*(adica 55% din 215...in cazul acesta rezulta 118.25mm este inaltimea anvelopei)
R radial
17 reprezinta dimensiunea jentii

Din ce ai postat mai sus am inteles ca masina ta are jenti de aliaj de 245/45R18 .Ti-am lat linkul cu calculul ptr cauciucuri in alegerea lor potrivita CA INALTIME avand in vedere ca jentile sunt un pic mai mici (17'')iar roata la 100 km/h se invarte mai repede decat cea de 18'' :D

SPER CA NU SUNT FOARTE COMPLICAT IN EXPRIMARE :oops: ....dar daca pui 215/55R17 din calcul reiese ca la o viteza de 100km/h viteza ta reala va fi de 98.61km/h
daca le pui pe celellalte adica 205/60R17 din calcul reiese ca la o viteza de 100km/h viteza ta reala va fi 100.01km/h.DECI APROXIMATIV EXACT. :D
Sunt convins ca le vei alege pe cele mai bune adica Pirelli :oops: :razz:
beeboy

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 19-Oct-2009 21:24

sincer ma intereseaza ma putin viteza exacta (nu prea sunt mare vitezoman), ci mai mult daca acele cauciucuri compatibile cu masina. Pe siteul de service Citroen, singure tipuri de cauciucuri trecute cunt 225/55/R17.
stiu ca iarma e bine sa fie mai inguste, dar daca nu sunt compatibile cu masina?
iar apropo de cauciucuri, nu cred ca vor fi pirelli; din tyretest.com nu au rezultate prea spectaculoase
Acum oscilez intre Nokian WR G2 si Continental TS790
Maine cinestie ce mai descoper :D


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187750
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru RobertErymn