verificare serie sasiu

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Mar 05-Ian-2016 21:10

raspunsul la intrebarea asta il aflii la reprezentanta Citroen, asta in cazul in care masina figureaza in evidenta lor

Avatar utilizator
mariusburada
simpatizant
Mesaje: 29
Membru din: Mar 23-Oct-2012 16:19
Localitate: lugoj

Mesajde mariusburada » Mie 06-Ian-2016 16:30

Stimate domnule Marius Burada,
Urmare a solicitarii Dumneavoastra, transmisa pe site-ul Citroen Romania, va aducem la cunostinta faptul ca puteti afla istoricul de service al unui vehicul doar daca cunoasteti punctul de service autorizat in care au fost facute interventiile (punct care va poate prezenta istoricul pe baza prezentarii documentelor care sa dovedeasca proprietatea asupra vehiculului) si cu conditia ca servisarea sa fi fost efectuata in reteaua autorizata din Romania si nu in alta parte. In cazul in care revizia/reviziile sau orice alt tip de interventie nu au fost efectuate in cadrul retelei autorizate de service, ci la un service independent, aceasta operatiune nu poate fi regasita in niciun sistem informatic. Mentionam faptul ca punctual, istoricul reviziilor mai poate fi vizualizat in cazul in care mai exista manualul de service/carnetul de mentenanta al vehicululu.
Puteti totodata sa va adresati retelei autorizate Citroen in vederea efectuarii unor verificari ale starii vehiculului si pentru a vizualiza practic daca este nevoie sa realizati anumite interventii (exemplu : inlocuire distributie, revizie, etc).

Asta este raspunsul de la Citroen

Ionut159
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 28-Aug-2011 11:26
Localitate: Ardeal
Masina: Masina cu 4 roti

Mesajde Ionut159 » Mie 06-Ian-2016 16:49

Nu ai procedat bine. Nu trimiti email pentru a cere istoricul. Te duci frumos la reprezentanta si il rogi pe cel de la receptie service sa te ajute cu niste informatii. Oficial ei nu au voie sa ofere informatii despre istoric. Tu ai cerut "oficial" trimitand email iar ei ti-au raspuns de aceeasi maniera.

PatrascuRadu195
simpatizant
Mesaje: 41
Membru din: Joi 19-Mar-2015 11:39
Localitate: Bucuresti

Mesajde PatrascuRadu195 » Mie 06-Ian-2016 19:20

mariusburada scrie:Stimate domnule Marius Burada,
Urmare a solicitarii Dumneavoastra, transmisa pe site-ul Citroen Romania, va aducem la cunostinta faptul ca puteti afla istoricul de service al unui vehicul doar daca cunoasteti punctul de service autorizat in care au fost facute interventiile (punct care va poate prezenta istoricul pe baza prezentarii documentelor care sa dovedeasca proprietatea asupra vehiculului) si cu conditia ca servisarea sa fi fost efectuata in reteaua autorizata din Romania si nu in alta parte. In cazul in care revizia/reviziile sau orice alt tip de interventie nu au fost efectuate in cadrul retelei autorizate de service, ci la un service independent, aceasta operatiune nu poate fi regasita in niciun sistem informatic. Mentionam faptul ca punctual, istoricul reviziilor mai poate fi vizualizat in cazul in care mai exista manualul de service/carnetul de mentenanta al vehicululu.
Puteti totodata sa va adresati retelei autorizate Citroen in vederea efectuarii unor verificari ale starii vehiculului si pentru a vizualiza practic daca este nevoie sa realizati anumite interventii (exemplu : inlocuire distributie, revizie, etc).

Asta este raspunsul de la Citroen


tu ai carte de service la masina? nu iti apar acolo reviziile...?

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Mesajde norishor » Mie 06-Ian-2016 19:28

La cate carti falsificate am gasit... nu cred ca mai conteaza atat de mult. :mad:
Ce ti-au raspuns cei de la Citroen este corect. Nu exista baza de date comuna pentru interventiile in retea. Daca te duci la o reprezentanta iti pot spune cel mult intrarile si operatiile efectuate pe garantie (oriunde in lume in reteaua Citroen), insa revizii, sau alte cele, ti le poate da exclusiv service-ul la care s-au efectuat. De ex: daca masina a fost service-ata atat la SD Prestige cat si la Radacini Constanta (sa zicem), va trebui sa te duci la ambele reprezentante sa-ti dea operatiile si asta numai daca esti proprietarul masinii.
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Joi 07-Ian-2016 07:57

dar km in momentul interventiilor/reviziilor, daca au fost facute in reteaua Citroen, le primesti daca vorbesti direct, nu prin e-mail. Eu asa am verificat la masina mea daca "cearceaful" cu toate reviziile/interventiile ce le-am primit la masina ce am cumparato din Franta. La mine cartea de service era goala, dar am primit langa o lista cu tot ce a fost facut pe masina, cand si la cati km, si mare parte din ele le vedeau si cei de la Citroen Romanaia si corespundeau km. Masina mea a umblat acolo la un singur service autorizat si aia nu complectau cartea de service ci au dat in momentul vanzarii o lista cu tot ce s-a facut pe masina - inclusiv schimb de anvelope. Eu nu am mai intalnit chestia asta pana acum, dar din moment ce corespundea cu ce vedeau cei de aici nu m-a deranjat ca e cartea goala, mai ales ca firma care mi-a vandut masina vroia sa imi dea si garantie - el credea ca masina va fi cumparata de un rezident din Franta.

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Mesajde norishor » Joi 07-Ian-2016 08:54

Au putut sa ti-o dea ca probabil a fost o masina in leasing sau ceva, si aia tin istoric; ei ca firma de leasing sau ce pisici or fi.
Mai exista si posibilitatea, cum ai spus tu, ca daca in FR s-au facut absolut toate interventiile la un sg. service, atunci sa scoata de acolo istoric.
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Joi 07-Ian-2016 09:00

pai cu siguranta daca era plimbata masina la mai multe service-uri nu avea istoricul complect, dar daca service-ul e in retea se vede si in Romania ce e inregistrat. Eu nu inteleg secretomania asta ce o fac cei din reteaua de service-uri. Am inteles ca si daca sti la ce service din Franta, de examplu, a fost masina si vrei sa verifici la ei ce s-a facut sunt sanse sa nu iti spuna, totul depinde de disponibilitatea celor de acolo.

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Mesajde norishor » Joi 07-Ian-2016 09:21

Man, crede-ma pe cuvant ca nu se vede. Daca masina a fost la service Citroen in Franta, eu in Romania nu pot vedea.
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Joi 07-Ian-2016 09:45

si la mine de ce au vazut, nu tot ce am pe lista, dar parte din ele da, si masina mea e adusa din Franta

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Mesajde norishor » Joi 07-Ian-2016 09:56

Pot vedea numai intrarile in garantie. Da-mi seria de sasiu pe mesaj privat si iti arat.
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Joi 07-Ian-2016 16:22

pai intrarile in garantie, nu sunt suficiente sa verifici autenticitatea datelor din cartea de scervice? normal ca o schimbare de cauciuc sau alte interventii care nu tin de garantie sa nu fie inregistrate intr-o retea internationala. S-ar ajunge la costuri destul de ridicate.

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Mesajde norishor » Joi 07-Ian-2016 16:29

Cand spun de lucrari in garantie, nu ma refer la revizii sau operatii de mentenanta (schimb de placute / discuri /etc.) ci la piese inlocuite pe garantie (care s-au defectat in perioada de garantie). Sunt masini care nu au avut nicio intrare in garantie (pt. ca nu s-a defectat nimic) si atunci pe acea serie de sasiu nu vezi nimic din pacate. Decat datele de incepere / terminare garantie, contracte de garantie extinsa, tara de provenienta si eventualele campanii de rechemare active (cum a fost la C4 cu cablajul de la haion spre exemplu).
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto

Gabitzu
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Joi 22-Oct-2009 06:42
Localitate: Pitesti / Tulcea
Masina: Citroen C5 Tourer Excusive, 120 Kw, Automat 2013
2: ex. Citroen C4 1.6Hdi, 66Kw

Mesajde Gabitzu » Vin 08-Ian-2016 06:49

Este exact asa cum spune norishor; in cartea masinii apar doar reviziile, daca sunt trecute. Daca verifici in reteaua Citroen Romania, o masina din Franta de exemplu, in istoric poti vedea doar intrarile(problemele) din perioada de garantie.

Eu, de exemplu eu pot vedea istoricul la Renault/Dacia, iar la ei, in baza de date apar si reviziile si intrarile pe garantie la orice masina, din orice tara.

LA Ford, daca nu ma insel este la fel ca la Citroen; fiecare constructor are sistemul lui.
Creative Tehnology

macphisto
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Lun 06-Mai-2013 09:16
Localitate: Petrosani

Mesajde macphisto » Dum 17-Ian-2016 21:37

la seria VF7RWRHHAAL564739 puteti vedea ceva interventii in garantie? sunt curios de km reali (chiar estimativ) pentru ca sunt interesat de masina. multumesc


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern