Service in Suceava

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 23-Aug-2009 19:27

In orice activitate, relatia cu clientii este una foarte dificila, fie ca este vorba de un service auto, de vanzari sau de a fi doar prezent la un ghiseu de incasari(caserie). Fiecare client este o individualitate si fiecare are "pasarelele" sale. Iar daca zilnic intri in legatura cu foarte multi oameni nu mai ai timpul necesar sa discuti pe indelete cu fiecare. Traim in secolul vitezei...Eu zic ca trebuie sa va ganditi ca nu sunteti singurul client care intra pe zi intr-un service si ca fiecare vine acolo cu o problema de rezolvat. Asa ca ar fi cazul sa ne gandim si la cei de acolo si nu numai la interesul nostru si sa avem pretentia sa se rezolve problema in urmatoarele 5 minute.
In momentul cand faci o achizitie pe termen mediu-lung, trebuie citite cu atentie actele ce se semneaza.
Exista o departajare foarte clara intre doua aspecte: GARANTIE SI CASCO. Sunt in Suceava inspectori de asigurari cu vechime in domeniu si care in momentul cand ai o bara zgariata sau un scut motor rupt te trimit la dealer sa iti rezolvi problema pe garantie. Evident ca este un drum in plus si inutil la care este supus clientul.Si asta doar din cauza mofturilor unor inspectori de asigurari carora le este lene sa iti deschida dosarul de dauna....ca poate nu mai vine clientul din nou la ei.
Nimeni nu este obligat sa mearga doar la un anumit dealer auto, reprezentant al marcii respective. Daca nu esti multumit de anumite servicii(in calitate de client Citroen) nu te mai duci acolo...incerci sa iti rezolvi problema in alta parte.
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

tibotib
pasionat
Mesaje: 199
Membru din: Vin 09-Noi-2007 17:25
Localitate: Neamt

Mesajde tibotib » Dum 23-Aug-2009 21:11

Stimate domnule Liviu-Florin...
Mare dreptate ai cand afirmi ca trebuie citite cu atentie documentele inainte de semnare... dar nu diferenta dintre Casco si Garantie m-a lasat pe mine cu un gust amar la Fet-Com Suceava,ci modul in care si-au tratat un client.
Daca faptul ca am ramas fara frane dupa ce am parcurs 100 Km. cu masina nu pot reprosa nimanui,fiind un defect de fabricatie,faptul ca am luat masina cu defecte care puteau fi remediate foarte usor,dupa ce a stat aprox. 2 luni in acest service,m-a deranjat foarte mult.
Iar daca aveti senzatia ca am fost grabit sau nerabdator sa-mi rezolve problemele,cred ca cele 2 luni de stat in service spun totul.
In calitate de maistru sau sef de service,sau ce calitate au cei din service,era datoria lor sa faca testele necesare unei masini si nu sa permita ca masina sa paraseasca unitatea cu defectiuni,cu atat mai mult ca era o reparatie pe casco,iar masina era si in garantie!!!

Cat despre rezolvarea problemelor la alta unitate Citroen,tin sa te informez ca pana la cea mai apropiata reprezentanta este cale lunga ( Focsani) si nu mi se pare normal ca pe banii mei sa rezolv problemele cauzate de acesti ~meseriasi~ de la Fet-Com Suceava.
Oricum,imi cer scuze de interventie,dar m-am simtit ~ atins~ de afirmatiile dvs. si mi-am permis sa postez din nou,cu toate ca doream sa uit de existenta acestei reprezentante!!!
Va doresc sa nu aveti nevoie de serviciile lor,iar daca acest lucru se intampla,sa nu patiti ca mine!!!
O seara buna!

fane76
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 16-Feb-2007 14:24
Localitate: suceava

pentru Fetcom sau Citroen Romania

Mesajde fane76 » Lun 30-Noi-2009 18:06

Chiar nu citeste nimeni ce a scris "tibotib". Asteptam un punct de vedere al Fetcom Suceava sau de ce nu al Citroen Romania. Se poate asa ceva? Omul ala a dat atatia bani pe autoturismul ala, si ce primeste - bataie de joc. Stau bine sa ma gandesc daca am sa imi iau vreodata Citroen.- Nu prea cred.

tibotib
pasionat
Mesaje: 199
Membru din: Vin 09-Noi-2007 17:25
Localitate: Neamt

Re: pentru Fetcom sau Citroen Romania

Mesajde tibotib » Vin 04-Dec-2009 21:48

fane76 scrie:Chiar nu citeste nimeni ce a scris "tibotib". Asteptam un punct de vedere al Fetcom Suceava sau de ce nu al Citroen Romania. Se poate asa ceva? Omul ala a dat atatia bani pe autoturismul ala, si ce primeste - bataie de joc. Stau bine sa ma gandesc daca am sa imi iau vreodata Citroen.- Nu prea cred.


Bine zis!
Si eu astept,de ceva timp,un raspuns oficial de la Citroen Romania si Fet-Com Suceava,precum si de la Omniasig Bucuresti.
Si ce credeti,din luna Noiembrie cand am scos masina din service de la Fet-Com,nimic.
Din luna Februarie cand am trimis primul mail la Citroen Romania,nimic!
De la Omniasig nici atat!
Astea sunt modalitatile prin care am fost tratat de cele trei firme cu care am avut incidentul respectiv-tacere totala!!!
Asa inteleg unii dealeri din Romania sa-si trateze clientii de pe urma carora traiesc!!
Mai spunea cineva,mai sus,ca la Fet-Com era plin atelierul cu Dacii la reparat-fara nici o suparare pentru posesorii marcii_ dar atat stiu sa faca,si au ramas mult in urma altora care au investit mult in pregatirea profesionala a salariatilor,atat pe plan profesional,cat si in relatia cu clientii...
Felicitari celor care stiu cum sa faca un client multumit,respecte celor care mi-au rezolvat <micile> probleme !!!

P.S.
Nu are nici o legatura marca masinii pe care o cumperi cu problemele mele!
Peste tot te poti intalni cu astfel de oameni si sa patesti ceva asemanator,deci poti sa-ti cumperi CITROEN linistit,este o masina ( Citroen C 5 II ) extraordinara,din toate punctele de vedere!!!
O seara buna si bafta in decizii!!

rapatzzo
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Apr-2008 12:07
Localitate: Tirgu Neamt
Contact:

Diagnostic erori

Mesajde rapatzzo » Mie 19-Dec-2012 20:51

Stie cineva la suceava cat mia costa un disagnostic total la erori, motor etc?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 19-Dec-2012 20:59

Te duci la un om care sa iti verifice cu Lexia erorile din computer, pret pana la 50 lei, te duci la altul sa iti verifice suspensia / directia (batai, zgomote) la ceva ITP care mai costa 30-50 lei, te duci la reglaj de directie sa iti verifice directia (unghiurile) care mai costa cam 50 lei daca e buna sau 70 de lei daca trebuie reglat.
"If in doubt, flat out!"

rapatzzo
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 29-Apr-2008 12:07
Localitate: Tirgu Neamt
Contact:

ok

Mesajde rapatzzo » Joi 20-Dec-2012 11:17

am inteles...multumesc.Din ce stiam sunt foarte scumpi cei de la reprezentante. Ma asteptam la preturi mult mai mari, de aia am intrebat.Dar acum m-ai linistit. Cred ca au devenit si ei mai 'umani'.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 20-Dec-2012 13:08

Eu nu vorbeam de reprezentanta. Nu doar reprezentanta are lexia.
"If in doubt, flat out!"


Înapoi la “Fetcom - Suceava”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv