Alpha Motors Constanta - SERVICE

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Sebastian_ct
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 09-Apr-2010 12:28
Localitate: Constanta

Mesajde Sebastian_ct » Mie 14-Apr-2010 11:02

De la Citroen Romania indrumarea a venit catre Bucuresti sau Galati.
Acuma daca ma loveste unu si tre sa schimb vreo aripa sau mai stiu eu ce, banuiesc ca trebuie sa ma duc cu masina la ei, ma intorc cu microbuzul, astept cate zile o dura reparatia (din experienta mea cu service-uri autorizate nu a durat niciodata sub 10 zile), iau microbuzul pana la Bucuresti si ma intorc cu masina. Numa transportul ma ajunge vreo 250 RON in cazul asta, pe langa bataia de cap.

Avatar utilizator
Virgilianus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 09-Sep-2007 12:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde Virgilianus » Joi 15-Apr-2010 12:29

Evident ca este neplacut pentru orice reparatie, nu doar pentru caroserie. Nu stiu daca pana la Bucuresti si inapoi, facand 500 de km, este o afacere atunci cand ai nevoie de o revizie sau o reparatie in garantie. Nu mai vorbim de momentul in care primesti o scrisoare precum ca ai de facut o interventie gratuita dar care este esentiala pentru siguranta. Aduni oboseala, cost de deplasare si timp.

Exista totusi solutia unei masini de inlocuire pe care o deconteaza Citroen. Cata vreme ei au puterea sa decida deschiderea sau inchiderea unui service, probabil ca si-au facut socoteli si isi permit costul masinilor de inlocuire pentru clientii din Constanta.
C2 rules !

laremia
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Vin 03-Mar-2006 19:49
Localitate: Tulcea

Mesajde laremia » Lun 01-Noi-2010 12:12

Buna ziua. Rog detinatorii de citroen din Constanta sa-mi spuna ce au facut cu reviziile. La cine au apelat si cat de multumiti au fost. Am inteles ca mai aproape am la Galati. A fost cineva acolo?
Va multumesc.

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Joi 18-Noi-2010 11:31

Eu am ajuns la Peugeot, la Lazu in cele din urma.
Am semnat un contract de fidelitate si am obtinut un 25% discount la piesele de schimb si 20% discount la manopera. Dar si asa a trebuit sa cheltuiesc 2800 lei (revizie 70000 km/ulei, filtre - ulei, aer. polen, schimb lichid frana, placute frana, discuri frana fata, curea alternator, ceva becuri, kit ambreiaj si cateva reglaje) ... masina sotiei ... de ...
Mergi pe varianta Constanta ca am inteles ca se deschide noua reprezentanta Citroen chiar langa Radacini Motors/Opel fata-n fata cu Dona/SEAT.

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Joi 18-Noi-2010 18:44

Revin in completare si anunt toti posesorii de Citroen din Constanta ca reprezentanta de pe varinata nu are inca service.
Baietii sunt la pregatire si abia in 2 saptamani va fi completa.
In seara aceasta am fost acolo.
Madalina se ocupa in continuare de Citroen. Cei care au cumparat masini din reprezentanta cu siguranta o cunoasteti.

Avatar utilizator
urzica
pasionat
Mesaje: 797
Membru din: Mie 10-Oct-2007 15:39
Localitate: Medgidia
Masina: CITROEN C5 II HDI 1997 cc 2007

Mesajde urzica » Joi 18-Noi-2010 19:48

Cunoaastemm! :)

laremia
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Vin 03-Mar-2006 19:49
Localitate: Tulcea

Mesajde laremia » Vin 19-Noi-2010 00:35

Am ajuns in final la Belvedere Motors Galati pentru revizie. Neplacere? Nefiind din localitate cu reprezentanta, intotdeauna am programat revizia sau lucrarile in avans, inclusiv piesele. In cazul de fata a trebuit constatarea lor (care a fost identica cu a mea :wink:), adica un drum revizie +constatare si alt drum urmeaza sa-l fac pentru schimbul de telescoape fata si capat de bara. Si inca ceva important: pentru comanda de piese trebuie platit un avans de cel putin 50% din valoarea lor.

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Vin 19-Noi-2010 08:49

Si mie mi-au cerut avans pentru discurile de frana comandate. Dar au lasat la latitudinea mea cat sa dau. M-i se pare exagerat 50%. Din moment ce le comanzi e clar ca le cumperi cu sau fara avans. Dar cine stie poate sunt Stan Patitu'.
Vre-o reducere ceva pentru faptul ca vi din alta localitate? Macar sa acoperi motorina.

laremia
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Vin 03-Mar-2006 19:49
Localitate: Tulcea

Mesajde laremia » Dum 21-Noi-2010 16:06

Intr-adevar sunt Stan Patitu'.
Din pacate nici o reducere, dar nici cand veneam la Constanta nu aveam. In fond e alegerea mea. Si cum alta varianta n-am.....

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Lun 22-Noi-2010 15:19

Destul de aiurea. Puteau sa faca o reducere.
Cu Logan-ul merg la revizii la Tulcea si am reducere la manopera. Ies mai ieftin decat daca o fac in Constanta.

Eu oricum i-am explicat doamnei de la CITROEN cum stau lucrurile la PEUGEOT.
Daca nu se gandesc la ceva reduceri voi merge tot la PEUGEOT pentru revizii.

Oricum recomand sa vi aici pentru urmatoarea sa vezi cum stau lucrurile.
Daca ai nevoie sa dai un telefon inainte sa ajungi sa te asiguri de discount-uri ... ajut cu placere.

laremia
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Vin 03-Mar-2006 19:49
Localitate: Tulcea

Mesajde laremia » Lun 22-Noi-2010 20:12

Multumesc de sfaturi. Voi tine cont si te voi contacta, desi urmatoarea revizie e la un an sau 20000 km.
Ca o paranteza, revizia la Galati (manopera + peise) a fost mai ieftina cu 15%, cu atat mai mult cu cat TVA s-a majorat cu 5%.

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Lun 22-Noi-2010 21:20

Sincer si eu pentru putin nu am ajuns la Galati ... dar in principiu vom face revizia cam in acelas timp si voi posta aici cum sta treaba.
Pana atunci si SERVICE-ul Citroen va intra "in functiune" si vom avea de unde alege.
Pana acum si CITROEN si PEUGEOT apartineau uneia si aceasi persoane ... si nimic legat de discount-uri. Dar acum este concurenta, RADACINI MOTORS, pe cand domnii de la TOYOTA la intrebarea mea legata de revizie mi-au taiat-o scurt: NU SE POTRIVESC FILTRELE.
Vorbim. :wink:

Avatar utilizator
Virgilianus
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 09-Sep-2007 12:11
Localitate: Bucuresti

Si a trecut o luna

Mesajde Virgilianus » Mie 22-Dec-2010 21:34

Si uite asa a mai trecut o luna. Oare o functiona acum service-ul? Pentru ca, avem tot respectul pentru spiritul entuziast al Madalinei, dar cand vine vorba de reparatii, avem nevoie si de piese si de stiinta pentru reparatie. Si daca primim si o oferta incurajatoare la service, asa de "bun venit" parca nu ne-am supara.
C2 rules !

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Vin 24-Dec-2010 17:24

DA ... de dat drumul la treaba au dat, tot aud reclama la radio. Cine a ajuns pe acolo, ce a facut, cat a costat ... urmeaza.

craso
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Mar 04-Iul-2006 13:47
Localitate: Hunedoara

Mesajde craso » Lun 14-Iul-2014 09:12

Salut.
Ceva informatii despre service, calitate lucrari efectuate?
O sa fiu pe litoral o vreme si as da o fuga la ei.
Multumesc.


Înapoi la “Alpha Motors - Constanta”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv