despre intalnirea din 24 iulie 2005

Intalnirile periodice ale Clubului Citroen Romania.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Mar 26-Iul-2005 14:36

Uauu!!! S-a scris ceva pe aici.
In cazul asta hai sa arunc si eu o idee.
Eu as zice ca omenii vin prima oara din curiozitate. Problema este ca dupa o intalnire lucrurile sunt clare - "LHM" si "non LHM" :D.
La LHM avem asa: masini mai vechi - deci si probleme + hidraulica care ne da mari batai de cap deci 80% dezbateri pe teme de reparatii.
La ceilalti majoritatea masinilor sunt noi deci problemele n-au inceput sa apara - inca. E de inteles ca dupa ce ti-ai achizitionat un C4 de ex. si participi la prima intalnire esti putin dezamagit de faptul ca toata lumea vorbeste intr-un limbaj necunoscut tie, toti se invart in jurul unor masini care arata mai mult sau mai putin atragator (acum sa nu ma injurati, da) si evident ca te incearca un sentiment de frustrare.
Ce ar fi de facut? Dupa mine ar fi cateva lucruri de care poate ar trebui sa tinem cont cu totii.
Pentru grupul non-LHM:
1. Suspensia hidraulica (in primul rand) diferentiaza Citroen de restul brandurilor auto;
2. Faptul ca participam din placere la aceste intalniri inseamna ca ne consideram prieteni si oricand avem o problema putem apela unii la altii.
3. Odata ce participam pe forum nu trebuie sa ne consideram musafiri la intalniri ci sa fim constructivi
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mar 26-Iul-2005 15:09

desi lung postul, il sustin pe khan.
:supz:

editza, ce-ai vrut sa spui tati? :vom:

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Mar 26-Iul-2005 16:12

Gresit!!!!!
Intentia mea nu este sa schimb ceva in ceea ce se numeste club citroen, nici nu bat in nici un fel catre cei care au masini mai vechi ci pur si simplu am pus acest topic pentru fiecare sa poata sa-si exprime parerea despre intalnirea din 24 iulie 2005, nimik mai mult.
In al doilea rand am spus impresia pe care am avut-o eu dupa intalnire. Poate ca este o impresie gresita dar asta am perceput eu.
Cand am spus de un program al intalnirilor nu ma refeream nici pe departe la hartiute cu flipcharturi si alte chestii ci ma refeream la ceva de genul: Intalnirea club citroen cu tema hidraulica - intalnire la care unul ca mine nu are ce cauta, sau cel putin nu as veni.
Acum parca si vad data viitoare, daca o sa vin la intalnire, o sa se uite lumea la mine ca si la o sperietoare.
Concret, eu vad intalnirea din 24 iulie ca o intalnire de "mecanica citroen". O parada ar fi frumos!!! Cred ca ar schimba in totalitate nunata clubului si ar atrage noi adepti.
Ca sa sustin ca a fost doar o impresie - nu impamantenita - cand am ajuns acasa mi-am tras un sut la roata ca nu e hidraulica la C3 :P. Acum serios eu am lipit pe spoiler www.clubcitroen.ro Nu fiti combativi, fiti constructivi.

Keep it on the road!

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Mar 26-Iul-2005 16:38

Scuze am avut probleme cu netu si din pacate nu am apucat sa termin ideea.
Pe scurt.
Am vrut sa zic ca pe de-o parte membrii vechi ai clubului ar trebui sa vina in intampinarea noilor veniti. Se pot discuta multe despre club si despre ceea ce se vrea sa fie acest club - nu e obligatoriu sa se transforme totul intr-o discutie de hidraulica. Iar membrii noi sa incerce sa se impuna cu subiecte despre care cred ca vor interesa pe multi.
Cu toate ca repet pe mine partea de hidraulica la citroen imi pare faorte interesanta.
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 26-Iul-2005 17:51

@prafuit: o parada ar fi frumos, dar deocamdata sint cam putine masini. Chiar daca la intilnirile clubului vei ajunge sa inveti mecanica si eventual hidraulica, astea sint lucruri folositoare, avind in vedere calitatea muncii prestate prin service-uri. Poate inca n-ai probleme la masina, dar la un moment dat vei avea.
Nu te impiedica nimeni sa propui niste teme de discutie, poate unii se documenteaza (daca nu sint deja documentati) si vom afla toti lucruri noi.
Iar daca n-ai hidraulica la C3, poate vrei sa-i pui... :wink:
Cu uitatul "ca la o sperietoare", cred ca gresesti total. Am participat la aproape toate intilnirile, mai putin una, si pot sa-ti spun ca nimeni nu s-a uitat "ciudat" la nimeni.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mie 03-Aug-2005 10:15

nicum scrie:Iar daca n-ai hidraulica la C3, poate vrei sa-i pui... :wink:

Păi să ştii că ar merita, la cât de rigide sunt suspensiile :-"

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 03-Aug-2005 13:22

Stiu... la urmatoarea intilnire iti recomand o tura cu masina lui draku, ea are suspensia cea mai moale. 8)
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
CristiT68
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Joi 27-Mai-2004 15:10
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde CristiT68 » Sâm 17-Sep-2005 05:56

Poate cam tarziu, dar as vrea sa arunc si eu niste vorbe; asta a fost prima mea intalnire, si sincer em ramas si eu putin dezamagit, nu pot sa spun de ce, poate ma asteptam la altceva, poate la mai multa caldura in abordare, caldura aia familiala, pentru ca, sincer, am venit dupa ce am corespondat pe forum (dar nimeni nu m-a ajutat in afara de Dan si Marian nici macar cu sfaturi). Eu sunt posesor de CX, am avut accident cu el, pana l-am reparat mi-am luat un Mercedes Vito (pot sa spun ca superb dar tot caruta) si ganditi-va ca am bagat cca 50 mil. in CX sa-l repar, deci va dati seama ca am LHM in vene, si sincer dupa cate probleme am avut in procurarea pieselor, as lua-o de la capat. Revenind la "raceala" nu cred ca e vina cuiva si cred ca rezolvarea ar fi in consecventa, deci participarea la cat mai multe intalniri pentru a deveni o adevarata familie. Oricum imi pare rau ca nu am putut veni la munte dar eu em o firma de materiale de constructii si constructii, si in perioada asta lucrez fara pauza. Apropo de suspensii moi sa mergeti cu un CX sa vedeti ce inseamna confort.

P.S. imi cer scuze daca am ofensat pe cineva.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Dum 18-Sep-2005 09:11

Pai acum zici si tu d materiale de constructii??? :cry:
Dupa ce am dat o gramada de bani pe ele, aici, in Bucuresti?

Avatar utilizator
Lucian T
Stapanul Uleiului
Mesaje: 174
Membru din: Sâm 03-Apr-2004 21:03
Localitate: Bucuresti
Masina: CITROEN CX 20 RE, 1986

Mesajde Lucian T » Lun 19-Sep-2005 14:20

@CristiT68, nu ai ofensat pe nimeni, ai dat si o solutie:
cred ca rezolvarea ar fi in consecventa, deci participarea la cat mai multe intalniri pentru a deveni o adevarata familie

personal sunt de acord cu tine. Dar ai idee cati sunt cei care, ca si tine, spun: "ar fi bine sa ne intalnim mai des, dar eu nu pot ca sunt ocupat...!?!?!?".

In acest sens eu propun ca pentru sezonul toamna/iarna 2005 sa organizam mai multe intalniri (poate bilunar?) sa vedem ce iese.

_______________
CX 20 TRE, 1986
Recunosc, mor de placere cand ma plimb cu liftul!


Înapoi la “Intalniri lunare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187663
    Total subiecte 18614
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos