punte spate

Tot ce tine de Citroen Berlingo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

mariusase
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Vin 23-Ian-2009 17:24
Localitate: sibiu

punte spate

Mesajde mariusase » Mar 24-Feb-2009 11:07

pana la urma se pare ca m-a lasat puntea de spate ,troncane intr-una spatele si in mers ,rotile stau intr-o pozitie anormala.am gasit pe cineva la sf gheorghe care va inlocui piesele uzate cu piese noi si tratate.luni ma duc acolo.va dau detalii apoi pt cei interesati :wink:

mariusase
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Vin 23-Ian-2009 17:24
Localitate: sibiu

Mesajde mariusase » Dum 03-Mai-2009 20:02

puntea se comporta acum foarte bine,rotile s-au indreptat ,nu mai bate nimic asa ca pot recomanda reparatia,merita :D

ionicaj
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 05-Aug-2009 11:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde ionicaj » Mie 05-Aug-2009 13:46

Ma intereseaza si pe mine subiectul....ti-am trimis PM

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

punte spate

Mesajde toro » Mie 05-Aug-2009 20:00

@mariusase- Pune adresa aluia din Sf.Gheorghe-un Nr. de telefon ...Nume... or mai fii si alti colegii cu probleme asemanatoare ! Merci !
Peace on earth ... War under the blanket !

ionicaj
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 05-Aug-2009 11:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde ionicaj » Joi 06-Aug-2009 09:38

Problema mea cu troncanitul este destul de recenta si nu se manifesta tot timpul ci numai cand virez mai in loc sau cand este vreo denivelare mai mare si masina face balans mare sus jos. Mecanicul care a vazut-o mi-a zis ca problema este la rulmentul de la punte, in cazul meu fiind urme de rugina care ies de acolo este posibil sa fie afectata si puntea si in cel mai rau caz si bratul. Acum din cate m-am interesat sunt mai multe variante:

- reparatie cu piese noi - ft scumpa (preturile la ATS sunt groaznic de mari)
- punte completa sh (cu tot cu lonjeroane) - un pret ar fi 350 euro dar nu stii in ce stare e la interior
- reparatie punte la un atelier gasit aici pe forum - presupune fabricarea unei piese la strung tratament termic etc si montarea pe puntea deja existenta, schimbat rulment -pret aprox 1300 ron manopera inclusa.

Inca nu stiu ce sa fac si ce varianta sa aleg...Daca a mai trecut cineva prin aceleasi probleme va rog sa postati. Orice parere este binevenita!

ionicaj
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 05-Aug-2009 11:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde ionicaj » Vin 07-Aug-2009 12:55

Tot cautand pe net o rezolvare pt problema mea am dat peste o problema asemanatoare aparuta cuiva la un Peugeot si care a rezolvat-o la Sf Gheorghe:http://www.peugeotclubromania.ro/forum/showthread.php?t=5058

Prin amabilitatea acelui om postez aici datele de contact ale atelierului care repara punti spate pt Citroen/Peugeot:
SC FEZOL SRL,D-l FEIER ZOLTAN, mobil 0744.315.483, e-mail: fezolsrl@gmail.com Jud. Covasna, municipiul Sf. Gheorghe, str. Konsza Samu nr. 16.

Am vb cu el si mi-a explicat in ceea ce consta reparatia, timpul alocat si pret. Dureaza aprox 8 ore si costa 1400 ron + TVA (pret in care intra reparatia totala a puntii stanga/dreapta, montat/demontat, rulmenti noi).

Va tin la curent cu impresii dupa reparatie!

mariusase
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Vin 23-Ian-2009 17:24
Localitate: sibiu

Mesajde mariusase » Vin 07-Aug-2009 15:59

eu am fost acolo si mi-a reparat puntea ,dar am stat de dimineata de la 7 pana seara la 7,se misca cam greu pe acolo,dar a iesit

ionicaj
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 05-Aug-2009 11:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde ionicaj » Mie 26-Aug-2009 15:35

Asa cum am promis revin cu amanunte despre reparatie. Vreau sa va spun ca nu credeam ca in Romania exista service-uri asa cum sunt prin alte tari mai civilizate. Am ajuns la Sf Gheorghe la ora 7:15, la 7:30 masina intra in service iar la 13:30 era gata si pleca in proba de drum. Incredibil pt Romania! Omul este serios si parolist, ce am discutat la telefon inainte de a merge acolo s-a realizat intocmai. Recomand cu cea mai mare incredere!

PS. Adresa nu mai este valabila, dar nr de mobil este in continuare valabil.

Avatar utilizator
MoZoLyCy
pasionat
Mesaje: 122
Membru din: Vin 20-Mar-2009 11:26
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde MoZoLyCy » Sâm 27-Noi-2010 00:32

mariusase scrie:puntea se comporta acum foarte bine,rotile s-au indreptat ,nu mai bate nimic asa ca pot recomanda reparatia,merita :D

[font=Georgia]Salut Marius, cat te-a costat pana la urma puntea facuta la el si este cumva cum vii din Brasov si intri in Sfantu' imediat pe dreapta este acest atelier ? Mersi si astept urgent un raspuns ca si eu vreau sa o repar .. e varza de 4-5 luni si deja e stresant, deranjant, si pericol in trafic "D-ne fereste" :roll: [/font]


Înapoi la “Berlingo I-III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024