Montare intercooler pe Berlingo 1 2,0 HDI

Tot ce tine de Citroen Berlingo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Montare intercooler pe Berlingo 1 2,0 HDI

Mesajde berlingopower » Mie 07-Sep-2011 21:27

Salutare.
Ma adresez propietarilor de Berlingo 1 2,0 HDI sau celor care au montat asa ceva pe masina respectiva.
Eu am un astfel de Berlingo si vreau sa imi pun intercooler. Singura problema e spatiul (care este foarte mic).....o varianta ar fi intercoolerul de logan sau unul asemanator....pe care il vad montat sub nr de inmatriculare (incastrat in bara).
Voi ce ziceti ?

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 07-Sep-2011 22:56

Salut , treaba cu intercooler stock de la alta masina este fix 0 ! nu renteaza deranjul in opinia mea + ca si traseul trebuie gandit bine ! se pierde mult cu furtune proaste stock , se umfla si pierde din randament !
Un intercooler universal pe marime + traseu teava + coturi de calitate siliconice costa intre 250-350 de euro cu montat inclus , depinde de ce este nevoie pentru a il monta !
Spun asta din propria experienta , am incercat cam tot ce era de incercat . Un intercooler + un soft de calitate poate da un rezultat destul de ok .
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Joi 08-Sep-2011 19:37

Multuesc pt raspuns Mihai.
De la masina asta vreau undeva la 130-140 de cai.
Intercoolerul va fi "cuplat" cu traseu de inox+cuple siliconice.
M-am gandit la cel de Logan pt ca ala ar intra cat de cat in bara. Azi m-am uitat la un intercooler de Logan...si din pacate are "gurile" prea mici.
Mai caut si alte variante.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 08-Sep-2011 19:53

In semnatura scrie ca ai berlingo 1.4 . Ai 1.4 (benzina) sau 2.0 hdi?
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Joi 08-Sep-2011 21:43

nu este nevoie inox ! eu folosesc teava normala , care la cerere se poate ceramiza (costa insa temperatura in admisie scade drastic) .
Uite masina mea , unde m-am perfectionat este al 5 lea traseu care este si definitiv ...
Imagine
Si urmatorul facut pentru un client , la diesel e un pic mai delicat pentru ca motorul este destul de neastamparat .
Imagine

Imagine

Intercoolerul de la a doua masina il recomand si pentru berlingo , avand in vedere puterea la care tintesti , insa ce turbina vei folosi ?
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Vin 09-Sep-2011 13:42

1. Ma gandesc la faptul ca motorul neavand intercooler....il va ajuta aproape orice intercooler. Deocamdata ma intereseaza intercoolerul+traseu si un soft. Voi folosi inox pt ca am o sursa bunicica de teava.
2. Masina ti-o stiu (de pe forum....si de la Tulcea live :) ).
3. Turbina...deocamdata va ramane asta (care cred ca e kkk.....si "cica" ar putea fi capabila de maxim 1,3 bari.......).
Intercoolerul de pe Vectra din poze...pe la ce bani a iesit ?

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Vin 09-Sep-2011 14:06

Daca ar fi asa usor... orice intercooler nu e mai bun decat deloc , un traseu prost facut cu intercooler mic poate face rau in final...
Intercoolerul adus pana la mine a costat 460 ron (posibil sa difere in functie de cum evolueaza euro + sau - ) .
Ko3 ar treb sa fie , daca te avantajeaza am pe stock un boost controler manual forge ramas pe stock ! sa te poti juca linistit cu presiunea :)
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Dum 11-Sep-2011 21:31

Ma intereseaza doar intercoolerul.....deocamdata trebuie sa rezolv ambreiajul :( ... ieri am fost la Pitesti (la cursele de 2 lei)...... si ambreiajul meu a "zis" au (imi patineaza).

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Dum 11-Sep-2011 22:44

daca ai rabdare , inca mai caut materialele necesare sa pot face ambreiaje sport ! sau ambreiaj custom din Anglia , pe mine m-à costat stg 3 - 1400 ron anul trecut ! insa acum ca l-àm dat jos am descoperit ca e nevoie de ceva si mai tare :oops:

Ca sfat ... nu face cu jumatati de masura pentru ca in final costurile modificand aceasi chestie de 2 ori sunt mai mari decat daca faci o data si bine ! Pana acum toti care au incercat sa`mi dovedeasca altceva nu prea au reusit :lol: si am ajuns sa le zic "ti-am zis eu! " daca ai nevoie cu orice te voi ajuta cat pot !

Daca vrei curse de calitate ,vino la etapele nationale drag racing la Arad sau Tulcea , cronometrare profesionala si suprafata buna de concurs ... ne gasim acolo (ori sunt participant , ori prin organizare)

P.s. ca parere personala ... daca vrei curse ia`ti 1.9 td :wink: in Romania greu cu softurile de calitate :wink: cand o sa gasesc pe la noi vr-un hdi sa ma bata ... o sa tac din gura si o sa incurajez lumea la tuning hdi :D
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Lun 12-Sep-2011 09:48

Nu te gandi ca am fost sa ma dau cu berlingo :)))) .... am fost sa sustin niste prieteni.
Am fost la Tulcea.
1,9 TDI....cred ca te referi la cel de pe grupul vag....... cunosc destul de bine ce poate face un motor d'ala (am prieteni care alearga cu asa ceva....si mai e si fratele meu).
De Berlingo am nevoie pt activitatea pe care o desfasor+ca e incapator la drum (de cand am copil....imi vine sa imi cumpar camion pt a avea loc in masina).
Nu vreau decat undeva la 130-140 de cai...asta pt a schimba cat de cat "suflul" pe care il are motorul in starea de acum.
Ultima oară modificat Lun 12-Sep-2011 09:51 de către berlingopower, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 12-Sep-2011 09:50

gresit 1.9 TD , injectie indirecta ! de la Citroen ... tdi-uri au toti ... citronele mai putin ... dc sa nu te dai cu berlingo ... la street ai avea sanse .. si ai face show !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Sâm 17-Sep-2011 15:06

Iti dai seama ca mi-ar placea sa bat cativa "cursanti" cu Berlingo (deocamdata aseara mi-am luat-o de la un Isuzu de 2,5 131 de cai) ....pana la 70 am fost in fata....apoi mi-am luat-o cam cu 3 masini.
Deocamdata trebuie sa vad ce fac cu ambreiajul (un amic ma sfatuieste sa merg la cineva care pune ferodouri din kevlar pe disc....) si sa nu mai schimb nimic (daca restul sunt ok).
Cat despre intercooler....:( nu prea vad loc unde sa il pun....pt ca singurul loc accesibil este exact in fata electroventilatoarelor....si imi e sa nu le "tai" din aer).
Da-mi si mie un sfat legat de ambreiaj....si o varianta pt intercooler (un pret pt lucrare cu/fara intercooler de la tine si cu teava mea (am o sursa bunicica de teava de inox).

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 17-Sep-2011 15:36

Stiu pe cineva care a pus kevlar si sà imbunatatit insa momentan are turbina sock ... poti incerca daca e ieftin :wink:
Pentru intercooler trebuie sa vad, nu este problema in fata electroventilatoarelor , este flow destul sa raceasca tot :wink: iar pentru pret trebuie sa vad locul care il ai si necesarul de coturi pentru traseu ...
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Sâm 17-Sep-2011 19:25

Am nevoie de un pret la manopera (teva+coturi aduc eu). Daca stii cat de cat spatiul pe care il are Berlingo 1 in fata, iti cam dai seama de dimensiunile intercoolerului (stiu pe cineva in Brasov care face orice radiatoare la comanda....dar e cam scump pt bugetul meu).
Tu, care mesteresti "citronele" poate stii de pe ce model s-ar potrivi ceva la mine. O sa merg zilele astea la cineva sa vad niste intercoolere (sa le masor) si poate ma indrumi si pe mine catre intercooleru' potrivit :)
Mda...parca as incerca disc cu kevlar ...
Poate trec intr-un weekend pe la tine (de obicei mai plec in we' la niste rude langa Campina)

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Dum 18-Sep-2011 08:03

Trebuie masurat si vazut ce loc ai ... te astept cand ai drum , doar sa suni inainte sa ma gasesti acasa !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade


Înapoi la “Berlingo I-III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern