Ce am mai facut la masina

Tot ce tine de Citroen Berlingo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 17-Feb-2011 23:07

Am schimbat si eu distributia si pompa de apa, am montat ecran multifunctional, am vopsit diverse pe la bord, maine le montez si o sa fac si poze.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Dum 27-Feb-2011 13:29

Am montat si lumini sub bord, care se aprind la deschiderea unei usi.

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Dum 27-Feb-2011 16:39

Pozee ! Vrem pozeeee ! :)

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Lun 28-Feb-2011 21:17

Au venit pozele.
Imagine

Imagine

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Vin 11-Mar-2011 21:26

Azi am tras fire pt difuzoare in spate (in duba)....asa am descoperit si ca din mufa masinii (ISO) pleaca fire doar pt difuzoarele fata (o sa imi iau o mufa sa pun pt 4 difuzoare. Am facut o mica proba cu Alpine-ul pe care il am ...se aude foarte bine.....iar Radiocasetofonul de logan ... se aude si el mai bine...pt ca acum "canta" pe difuzoarele din spate (sunt mai mari si au si cu ce sa dea rezonanta.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Vin 11-Mar-2011 22:27

Unde ai reusit sa fixezi difuzoarele in duba ca si pe mine ma batea gandul sa-i mai pun doua?

Eu am reusit dupa mari chinuri sa scot maciulia schimbatorului si sa pun alta de c5 cu cutie automata, am vopsit si manerele de pe usi si cadranale de la ceasurile de bord.

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Sâm 12-Mar-2011 03:28

In spate poti pune in spatiile alea goale de pe laterale (mai pui ceva pasla pe tabla.....croiesti un panou de PFL si le pui acolo. Eu le-am pus in spatiul mic din spate (exact acolo unde intra clema aia care iti opreste usa sa nu se dea peste cap. Daca nu cari multe cu masina...e ok amplasarea.....e bine totusi sa pui aparatoare la difuzoare (ceva mai solid decat cele cu care vin difuzoarele). Daca poti ocupa putin spatiu....poti construi 2 incinte sa le pui in duba.

berlingopower
pasionat
Mesaje: 358
Membru din: Sâm 05-Sep-2009 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde berlingopower » Dum 10-Apr-2011 19:44

Acum 2 saptamani am schimbat rulmentii pe spate stanga (aveam joc in brat)....am pus 4 in loc de 2......o sa desfac din nou bratul pt ca am pus bara stabilizatoare cu un dinte in plus fata de semn....si masina sta mai ridicata pe acea parte.....cu toate ca am citit despre demontarea si remontarea barilor de torsiune.....m-am luat dupa unul din baietii care aveau curtea respectiva "las-o asa....ca nu cred ca conteaza un dinte".
Sper sa pot scoate bratul fara sa stric rulmentii.

Ieri am schimbat placutele de frana (mai aveau cca 4-5 mm dar scartaiau deja).....am pus Ferodo Premier.

otrava
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Lun 04-Feb-2008 22:34
Localitate: bucuresti

Mesajde otrava » Joi 09-Iun-2011 19:57

berlingopower scrie:Am montat polita deasupra pasagerilor fata.
In we' asta (daca e frumos) imi montez si inchiderea centralizata.
Siiii mai vreau sa tapitez plafonul si lateralele dubei...pt ca se aud si picaturile de ploaie in interior. Asa sper sa o izolez fonic si termic.
Bafta


poti pune si tu o paza cu polita, sunt si eu interesat...

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Joi 09-Iun-2011 21:03

silviu_79 scrie:Au venit pozele.
Imagine

Imagine


Cum tiai instalat luminile? Senzorii etc? Imi explici putin mai detaliat, mersi! :) Am si eu in xantia lumini in fata (originale) dar tot ma tenteaza sa pun lumini la picioare si in spate :-s -mersi

Sunwayman
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 05-Oct-2011 00:16
Localitate: Deva
Contact:

becuri

Mesajde Sunwayman » Mie 05-Oct-2011 00:41

ieri am pus niste becuri de pozitie pe LED-uri.bai frate arata bestial masina. parca numai seara as iesi cu ea.are lumina alba zici ca sunt xenoane.

simbata vreau sa imi schimb si becurile de faza scurta/lunga tot pe becuri pe LED, din cate am citit au un consum extrem de mic, si tin de 10 x mai mult , pana acum in fiecare luna schimbam cate un bec, si m-am saturat.

stie cineva unde gasesc cotiera pentru citroen berlingo multivan?nu am asa ceva in masina si intre cele 2 scaune din fata e carare...

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 12-Ian-2012 17:31

Sandor: scuze, abia acum am vazut intrebarea.
Am montat module cu leduri pe care le-am alimentat de firele ce duc la plafoniera la pozitia de aprins la usi deschise.
Modulele cu leduri se aprind cand deschid o usa.


Sunwayman: am pus si eu niste leduri la pozitie ca le-am gasit pe acasa dar le-am dat jos, mi se pareau prea chioare.


Înapoi la “Berlingo I-III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187664
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel