Sfere fata si alte piese noi pt CX-ul meu

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Sfere fata si alte piese noi pt CX-ul meu

Mesajde eugenro2001 » Lun 23-Iul-2007 07:45

Sferele fata sunt descarcate, nu de tot dar se simte suspensia tare.
Asa ca....

Am cumparat sfere noi pt fata I.F.H.S. de la CX-Basis.
Sambata le-am montat, treaba de 10 minute. Se simte diferenata dar nu atat de mult pe cat ma asteptam :(
Acum realizez ca trebuie sa le schimb sau reincarc si pe cele de pe spate, daca trec peste o denivelare se simte mai tare cu spatele.

Mi-am mai cumparat setul de garnituri pt cilindrii de suspensie, setul de reparatie pt disjunctor, kit ambreiaj, rulmenti conici pt brate, etc.

Cat de curand urmeaza sa schimb dozatorul, disjunctorul, conductele de frana de la bratele spate si sa pun Hydraurincage.

Urmeaza rulmentii la bratele superioare fata, capetele de planetara, ambreiajul si toate garniturile si simeringurile la motor, iar in functie de contul din banca si curelele de distributie.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 23-Iul-2007 09:24

=D>
Poate se uita pe aici si cei carora li se pare mult 50 de RON un set de placute. :twisted:
Daca nu iti plac sferele cit sint de moi, exista sfere comfort pt CX de la IFHS. Daca vrei iti dau codurile.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Lun 23-Iul-2007 11:50

Multumesc, dar nu cred ca la starea drumurilor noastre sunt indicate sfere confort. Nu as vrea sa ma trezesc ca dau cu baia de asfalt dupa ce trec printr-o groapa bucuresteana.

Pt cei interesati piesele m-au costat ~400€, am luat si spray cu adeziv pt plafon.
De asemenea am cumparat si clemele de plastic care sustin ornamentele pe geamurile custode. Cele originale, daca aveti norocul sa le recuperati intregi sunt casante datorita vechimii.
Eu vreau sa imi relipesc luneta pt ca este boala comuna la CX sa se dezlipeasca, la mine este in partea de jos. Cand voi face miscarea asta voi scoate si custodele si voi inlocui si mocheta de pe planseul portbagajului, asta doar cand voi gasi mocheta asemanatoare la textura si culoare.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 23-Iul-2007 16:04

sferele cele vechi ce faci cu ele? daca le dai, cred ca le vreau eu :D

acum... daca nu simti diferenta mare, fi sigur ca o sa o simti cand ai sa faci bratele, pentru ca din ce am inteles eu de la tine ai ceva uzura pe acolo, si asta inseamna ca nu mai ai lansaj mai deloc. spatele daca e tare, inseamnca de regula ca sunt sferele descarcate, dar, mai fa o verificare: vezi daca e moale la mana (ar trebui sa o poti apasa pana jos fara mari eforturi, sau, salti portbagajul si te asezi in ea si tre' sa se lase detot); daca da, inseamna ca ai uzura la cilindrii si agata; pe spate, se mainifesta uzura la cilindrii mai mult ca pe fata din cauza greutatii, iar un alt simptom este ca masina trepideaza pe cubica.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Lun 23-Iul-2007 22:57

Astaseara venind de la servici, mi-am dat seama ca este o diferenta, parca s-a indreptat drumul :)

Un alt efect al schimbarii sferelor este ca acum sta ridicata mai mult timp! Tot se lasa repede, dar mai putin ca inainte. Stiu ca nu are nici o legatura, poate nu a fost strans bine surubul de la disjunctor.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 23-Iul-2007 23:37

a prins aer in instalatie si de aia se lasa greu. o sa isi "revina" in cateva zile :D
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos