Vreau sa-mi cumpar un citroen cx25GTI(avariat) .este bine??

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

aspe
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 24-Ian-2004 23:42

Vreau sa-mi cumpar un citroen cx25GTI(avariat) .este bine??

Mesajde aspe » Joi 29-Ian-2004 16:22

Salut doresc sa-mi cumpar un citroen cx avariat (lovit frontal) deci un far spart si usile sunt sifonate, si apoi sa cumpar unul pt caroserie ca asa poatev ies mai ieftin (sigur ies mai ieftin ) 8) DAR mi-ar placea sa stiu mai multe date despre aceasta masina ,cum se poate intretine,cat de usor se gasesc piesele,cat de usor cad piesele si tote intrebarile de genul acesta . Credeti ca fac bine sa cumpar una avariata si apoi sa o repar ?
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea e limitata. Imaginatia inconjoara lumea

Vizitator

CX

Mesajde Vizitator » Joi 05-Feb-2004 11:10

Salut

Vrei sa cumperi inca unul pt a face inlocuire de caroserie, legal, sau vrei sa folosesti parti pt a-l repara pe cel lovit?
Intretinerea unui CX este destul de costisitoare daca nu te pricepi de loc la tehnica. Mecanicii buni sunt rari.
Cele mai des intalnite probleme sunt:
-contacte proaste la electrica
-rulmentii bratelor suspensie superioare fata si cele spate (rotile stau cam asa /----\)
-bucse brate inferioare
-suporti motor
-sincro trapta 2 si 3 la cutia de viteze
-scurgeri LHM
Motoarele de CX sunt bune, merg 300.000km doar cu probleme minore.
Insa, mai mult ca sigur, un CX la noi in tara, a suferit dupa urma "mecanicilor" si a drumurilor proaste. Un CX imatriculat este de cel putin 8 ani in Romania! Probabil ca vei gasi improvizatii la electrica, filtre neschimbate, LHM vechi (culoare inchisa) si alte minuni.
Si eu am cumparat un 22TRS lovit in spate pentru al repara pt ca o masina in stare buna ajunge si la 2500$ sau mai mult. Depinde si de model. CX s-a fabricat in mai multe variante
- primele (~1977) "flat arch - narrow track" cu ecartamentul fata mai mic si cu aripile fata mai plate
-seria 1(~1978-1984) ""flared wing - wide track" cu ecartamentul marit si aripile fata cu "bordura?" deasupra rotilor, bare de protectie de inox
- seria 2 (1984 -1989, 1990 break) bare de plastic, interior si bord modificat

Sper ca ti-ai facut o idee.Astept intrebari.
Gasesti aici un ghid pt cumpararea unui CX.
http://www.cybernex.net.au/clubs/cccv/r ... cxbuy.html

Eugen

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 05-Feb-2004 12:30

Scuze, nu eram log-in cand am trimis mesajul de mai sus. :oops:

Vizitator

mai am nevoie de ajutor

Mesajde Vizitator » Dum 07-Mar-2004 19:39

m-am hotarat sa-mi cumpar un cx si am sa-ti trimit fotografiile cu cel avariat sa-mi spui parerea ta despre celalat cx nu pre stiu ce sa zic ca nu am gasit de vanzare unul nefunctional dar mai incerc merci mult pt in formatii si sper sa mai vorbim
P.S. ti-am trimis si un maill


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern