"O"-ringuri pentru LHM

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

"O"-ringuri pentru LHM

Mesajde MARIAN » Sâm 10-Ian-2004 16:24

Datorita inelelor de cauciuc si teflon apar principalele defectiuni si scurgeri de ulei la suspensiile hidropneumatice.
Cunoasteti un magazin de unde pot cumpara aceste componente sau dimensiunile lor (pt.:caseta de directie;cilindrii fata,spate;corectori de inaltime;etc.)?
Am cerut dimensiunile pentru ca sper sa reuseasca cineva sa le faca(aduca)la comanda.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Dum 11-Ian-2004 23:42

Salut Marian,

Sa stii ca nu inteleg exact la ce o-ringuri te referi. Te rog sa detaliezi.
Citroen a folosit foarte putine piese din cauciuc pentru etansarea instalatiei hidraulice. Cele mai des intalnite sunt garniturile conductelor hidraulice. Acestea sunt de 3 dimensiuni:
-3.5mm
-4.5mm
-6mm
in functie de diametrul conductei pentru care sunt destinate.

De fiecare data cand am avut nevoie de asa ceva (+alte comonente mai rar cautate) am fost nevoit sa ma adresez importatorului.

PS. Daca vom reusi sa infiintam clubul, m-am gandit ca unul din domeniile de activitate sa fie importul de piese.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 16-Ian-2004 18:25

Salut,
ma refer in special la inelele din componenta instalatiei hidraulice(profil patrat)din cauciuc siliconat de la caseta de directie pt. cx.Acestea sunt de trei dimensiuni si lucreaza la presiune mare( un set separa cele doua camere;un set inspre cremaliera:un set inspre roata din dreapta),fiecare set are in compunere un inel de teflon care lucreaza pe piston,doua inele din teflon montate in lateralele oringului de cauciuc,cam la fel sunt si cele pentru cilindrii.Tot la casseta mai avem oringurile pentru recuperarea lichidului(retur)si curatarea pistonului de impuritati;oringurile pentru etanseizarea celor 3 corpuri ale casetei.Cam astea sunt toate la caseta si cilindrii dar mai sunt cele de etanseizare a sferelor pe cilinrii,cele de la busonul de reincarcare cu azot ,cele din regulatorul de presiune etc.(acestea din urma nu sunt prea importante pentru ca permit montarea unor oringuri romanesti putin mai mari,dar nu este corect) Sper sa te fii facut sa intelegi despre ce vorbesc si multumesc.

Pablo
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mar 24-Feb-2004 09:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

garnituri

Mesajde Pablo » Mie 25-Feb-2004 09:33

Da cred ca poti sa mergi la service Citroen din f-ca de glucoza 9-11,este pe platforma in pipera si sa intrerbi la magazin.Este posibil sa mai aiba din stocul vechi.Oricum o sa vb si eu cu cineva sa vad daca te pot ajuta

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 25-Feb-2004 12:17

Cred ca au, dar au si niste preturi "marete"! Acum cam un an, o garnitura pt conducta hidraulica de 3.5mm costa 90.000!!!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

O-ringuri pt. LHM

Mesajde MARIAN » Mie 25-Feb-2004 17:44

Problema este ca nu pot ajunge acolo sa aflu daca mai au si pretul pt. ca nu locuiesc in Bucuresti, dar as fi curios sa aflu cam cit costa un set;
decit sa pierd ulei mai bine cumpar unul.
Va multumesc pt.raspunsuri.

Vizitator

veste trista

Mesajde Vizitator » Mie 25-Feb-2004 18:16

Draga Marian vreau sa-ti spun ca m-am interesat chiar la reprezentata si raspunsul lor a fost ca nu mai exista documentatie pt CX si nu mai au nici o piesa de CX pe stoc.Ce pot sa-ti spun este ca mai au doar garniturile de la sfere care cred ca se potrivesc cu cele de la Xantia.Daca vrei sa mai incercerci eu te pot ajuta cu numarul de telefon de la magazinul de piese de la reprrezentanta din Bucuresti(2320461)si sa stai de vorba cu cei de acolo. :(

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

O-ringuri pt.LHM

Mesajde MARIAN » Mie 25-Feb-2004 19:15

Era bine daca te logai si tu.Raspunsul celor de la reprezentanta Citroen nu ma uimeste(asta este solutia cea mai simpla"nu avem este prea veche").
Documentatie daca vor le dam noi si adrese de unde pot importa piese pt. modelele vechi si foarte vechi.Imi pare rau, mi-am varsat amarul pe tine.
Multumesc mult pentru ajutor.

Pablo
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mar 24-Feb-2004 09:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

O Ringuri

Mesajde Pablo » Joi 26-Feb-2004 09:34

Politica celor de la Service este sa nu mai primeasca masini mai vechi de 10 ani.Cat despre piese ma indoiesc ca daca ar avea documentatia necesara ar putea sa comande vreo piesa.Din cate am inteles deci nu sunt sigur este posibil ca cei din Franta de la Citroen sa nu mai produca piese pt modelul CX.

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Vin 27-Feb-2004 13:18

Dupa un anumit nr de ani (parca 8 ) de la iesirea din fabricatie a unui model de masina, fabrica nu mai produce piese. dar stocurile de piese pot fi cumparate de cei care doresc sa le comercializeze.
Daca modelul este unul de succes (gen 2CV, VW Broscuta, Renault 5, Mini Morris etc) producatorii independenti de piese le vor produce in continuare.
Pentru a obtine piese Citroen, este nevoie de Part Number, care este specific Citroen.
Acesta se obtine fie de la Service sau dealeri de piese Citroen, din cataloage produse de Citroen (nu ale producatorilor de piese care au codurile lor), sau din setul de microfise pt modelul respectiv.
MIcrofisele sunt (dupa cum reiese) clisee de film foto, pe care se gasesc imagini de genul "exploded view" ale subansamblelor, cu liste de Part Number, micsorate f mult. Acestea se citesc intr-un cititor de microfise, care este un aparat optic.
Daca mergi la unul dintre service-urile Citroen din Romania, ei te refuza deoarece nu au aceste microfise sau cataloage pt modelele vechi sau cititor de microfise.
Daca le dai Part Number-ul, s-ar putea sa ai noroc si sa il poata aduce.
Dar, in general, pt DS, ID, 2CV, AMI, Dyane, GS, GSA, CX, BX exista firme care se ocupa doar de asta, vanzarea de piese.
AndySpares, Western Hemisferes, Chevronic Centre, Andrew Brodie Engineering (Marea Britanie), Citroen Andre (Olanda), CX Basis (Germania) si mai sunt, dar astea mi-au venit in minte acum.
Sper ca v-ati facut o idee.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Vin 27-Feb-2004 17:06

De indata ce vom reusi sa infiintam asociatia vom putea importa si piese pentru modelele mai vechi de 10 ani. Cele noi le lasam in grija importatorului :)


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern