Am si eu un citroen CX . . . .

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Am si eu un citroen CX . . . .

Mesajde Ford_V6 » Dum 26-Dec-2004 14:10

Salut

Am si eu un CX . . .

1979, 2400 GTi, Aer Conditionat, Gemuri electrice, Trapa electrica, jante aliaj . . . .

As avea nevoie de un far si o aripa de dreapta ca tocmai am mutat un autobuz vreo 2 metrii ca n'aveam loc :lol: :lol: :lol: :lol:

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 29-Dec-2004 14:05

Dupa numar masina asta am vazut-o undeva pe linga parcul Carol... A postat in sectiunea BX un topic legat de preturi placute frina fata. Sint acolo niste numere de telefon. Mai poti incerca la magazinul Vic Auto de pe Eminescu, uita-te in pagini aurii pentru telefoane.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Mie 29-Dec-2004 14:27

La cat tre sa se auda tacanitul ala la CX-ul meu ???? Se aude la cateva secunde. . . . ce probleme pot sa fie ????

Hidraulica functioneaza normal . . . .se ridica imediat . . .se lasa greu . . . LHM-ul e la nivel . . . .

Cat ma costa o cura de curatare cu lichid d'ala special ???? Cine poa sa faca operatiunea asta ???

Multumesc anticipat de raspunsuri :wink:

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 29-Dec-2004 14:48

In primul rand pacat de accident, masina arata frumos mai ales pt varsta ei.
Referitor la problemele tale:
Probabil sfera acumulator, cea de pe regulatorul de presiune, este descarcata. Cand virezi, tacane mai des?
Catalin (wld) iti va spune daca mai avem Hydraurincage.
Utilizarea lichidului de curatare este simpla: se schimba LHM-ul cu acest lichid si se lasa in instalatie 3000 km. Daca LHM-ul a fost murdar rau, adica nu mai este verde ci negru, se lasa mai putin.
Ai LHM in instalatie sau ai pus ulei de stivuitor, ATF sau alte minuni?
Far am eu dar este cu al treilea punct de prindere sus, la tine cred ca este jos, asa era la modelele mai vechi.

Vezi in sectiunea Vanzari/Cumparari, am eu un anunt cu piese de CX, poate te tenteaza ceva.

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Mie 29-Dec-2004 20:41

Sal,

Am nevoie doar de geamul de la far. . . .oglinda este impecabila.
Sper sa-l gasesc pe undeva . . .daca nu un fac cu totu pt. modelul asta.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mie 29-Dec-2004 22:22

Far mai gasesti. Problema mare insa este aripa. Modelul 79 are ecartamentul fata mai mic, asa numitul "narrow track". Din aceasta cauza aripile sunt drepte, fara evazarea pasajului rotii. Cu siguranta nu vei gasi aripa noua. Trebuie incercat la dezmembrari dar si aici sunt sanse mici :(

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Mie 29-Dec-2004 23:11

eeee atunci o sa o indrpet pe asta . . .nu are mai nimic decat coltu nitzel sifonat. era un moft de-al meu sa o schimb. trebuie doar un geam de far . . . .

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 30-Dec-2004 09:24

Daca iti trebuie doar geamul il poti lua farul de la mine dar te vei chinui ceva sa scoti geamul pt ca le-am lipit cu silicon asta vara. Pretul este 500.000.

Este un moft sa inlocuiesti aripa pt un colt sifonat. Aripile CX-ului sunt sudate asa ca mai mult strici si tinand cont ca este pe partea dreapta unde este seria, mai bine o indrepti decat sa ai probleme la RAR.


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern